Spis treści nr 04/2017

Życzenia

3
 

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
radosnego, wiosennego nastroju,
mokrego Dyngusa
oraz wesołego Alleluja!

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

 Dwa tematy wybijają się w tym numerze, obydwa dotyczące bezpośrednio kierowców. Po pierwsze, bardzo opornie startują klasy w szkołach, mające kształcić przyszłych kierowców zawodowych. I widać wiele przeszkód, zaczynając od formalnych z wiekiem kandydatów do zawodu szofera i z organizacją procesu edukacji. Piszemy o tych zagadnieniach, bo faktycznie kierowców już dziś brakuje, a niebawem ma brakować jeszcze wyraźniej, jednak nie o same klasy i szkoły chodzi, muszą się poprawiać warunki ich pracy. Czy, trochę paradoksalnie, ostatnie naciski krajów starej Europy, by zakazać wypoczynków tygodniowych w kabinach, nie mają  coś wspólnego z tymi  sprawami... Bo że chcą pozbawić polskich przewoźników ich przewagi nad zachodnimi – to jasne. Splot dwóch spraw jest tu dość wyraźny…

Rozmowa „Polskiego Trakera” z wiceprezesem działu opon ciężarowych regionu EMEA w Continental Tires – Constantinem Batschem

Aktualności

8
 

Jeszcze w tym roku Mercedes-Benz Trucks wprowadzi na rynek w małej serii pierwszy na świecie w pełni elektryczny, ciężki samochód ciężarowy do transportu dystrybucyjnego. Po prezentacji Urban eTruck o dopuszczalnej masie całkowitej 25 t i zasięgu do 200 km na targach IAA 2016 już w tym roku pierwsze pojazdy trafią w ręce klientów w celach testowych.

Utworzona zaledwie dwa lata temu spółka VW Truck and Bus ma być globalnym graczem i rywalem dla Daimlera i Volvo na rynku pojazdów ciężarowych. Ma już Scanię, MAN-a oraz fabrykę w Brazylii, a teraz zdaje się wchodzić na kluczowy rynek amerykański. W końcu lutego VW kupił za stosunkowo małe pieniądze (256 mln dolarów) pakiet 16,6% akcji Navistara. Ponieważ już w ub. roku zawarł porozumienie z tą starą amerykańską marką, wydaje się, że rzecz nie zakończy się na inwestycji mniejszościowej.

Ci, którzy czytali poprzedni numer „Polskiego Trakera” wiedzą, że w dorocznym teście na „Samochód Dostawczy Roku w Polsce” najwięcej punktów zebrał Renault Trafic. Test przeprowadza pięć redakcji, w tym „Polski Traker”, na polskich drogach. Oceniane są kolejno: kabina, ładownia, układ napędowy, właściwości jezdne i zużycie paliwa. Choć współcześnie produkowane furgony klasy ok. 1 tony ładowności są nowoczesnymi i dopracowanymi pojazdami, więc nie różnią się radykalnie pod względem cech użytkowych i właściwości, jednak test wykazał pewne odmienności. Trafic był doceniony m.in. z powodu dobrego komfortu jazdy, cichej kabiny, niskiej masy własnej, doskonałego zużycia paliwa.

Pod koniec lutego br. 20 sztuk nowych ciągników siodłowych Volvo serii FH trafiło do floty transportowej firmy LINK – jednego z największych i najszybciej rozwijających się polskich dostawców nowoczesnych rozwiązań transportowo-logistycznych. Dostarczone ciągniki są pierwszymi z puli 120 szt. pojazdów, na jaką opiewa podpisany w ubiegłym roku kontrakt. Pozostałe 100 sztuk Volvo Trucks przekaże spółce LINK już w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Prezentacja

16
 

6-cylindrowy DC13 w swej nowej wersji osiągnął moc 500 KM, dotąd zarezerwowaną dla ośmiocylindrowego silnika DC 16 V8. Parametry urosły m.in. z powodu wyższego stopnia sprężania.

Ogon, a właściwie krawędzie zabudowy naczepy zostały wyprofilowane w celu wykorzystania ciśnienia powietrza omywającego nadwozie zestawu.

Rynek

22
 

Sprzedając blisko 1600 samochodów ciężarowych, Renault Trucks uciekło z ostatniego miejsca, które zajmowało w ubiegłorocznym rankingu sprzedaży, ale zarazem zanotowało najlepszą dynamikę na rynku polskim.

Nie tylko rekordowa sprzedaż ponad 4800 nowych ciężarówek i blisko 20% polskiego rynku pow.16 t świadczą o doskonałych wynikach DAF-a w Polsce.

26
 

Volvo podsumowało miniony rok w dobrym nastroju. W kategorii pow. 16 t szwedzka marka poprawiła pozycję na naszym rynku, wskakując na drugie miejsce z 18,5% udziału.

Naczepy też urosły

28
 

Podobnie jak było z ciężarówkami, ilość nowych naczep zarejestrowanych w ub. roku skoczyła mocno, bo o 23% w górę.

Największa we Włoszech wystawa i targi transportowe Transpotec-Logitec jest organizowana od lat. Tym razem była jednak znacznie większa niż poprzednie edycje, zorganizowano ją razem z wystawą Samoter.

Panorama firm

34
 

W ślad za listem naszego Czytelnika rozpoczynamy tworzenie „Listy 100 Najlepszych Firm Transportowych – Pracodawców”.

Tom-Tech – Gdańsk

36
 

Firma Tom-Tech z Gdańska w ubiegłym roku obchodziła jubileusz 10-lecia działalności na polskim rynku transportowym.

Problemy

38
 

Na lutowym spotkaniu Forum Transportu Drogowego wypracowało wspólne stanowiska i wystosowało kilka listów do odpowiednich ministrów oraz do pani premier Beaty Szydło.

Wiek przeszkodą?

56
 

podsumowaniu działań środowiska przewoźników drogowych i sformułowaniu wniosków dotyczących promocji zawodu kierowcy poświęcone było spotkanie w Gostyninie.

W tegorocznej edycji konkursu na „Ciężarówkę Roku w Polsce” wygrała nowa Scania, a najlepszą stacja została placówka Polmax w Boczowie.

Laureaci konkursów

41
 

Lista laureatów w bieżącym wydaniu miesięcznika. Gratulujemy!

Klub

44
 

Na zaproszenie redaktorów Programu Pierwszego Polskiego Radia w audycji „Jedynka w drodze” uczestniczyły reprezentantki naszego zawodu.

Pierwszy z konkursów, w jakim mogą się zmierzyć tak kierowcy zawodowi, jak i amatorzy, to „Młode Wilki”.

Samouczek

45
 

Tym razem zestaw pytań prosto z ankiety do konkursu „Młode Wilki”, jaki będzie miał miejsce w Poznaniu 8 kwietnia podczas Motor Show.

Informacje

46
 

Tuż przy obecnie rozbudowanej drodze S-8 uroczyście otwarto drugie po Komornikach Centrum Sprzedaży Używanych Pojazdów Ciężarowych i Naczep.

Rusza druga edycja społecznej akcji, mającej na celu zasilenie branży transportu drogowego w nowych kierowców.

Minitest

48
 

Samochód przy masie ok. 2 t ma ładowność ponad 1400 kg i w tym przypadku oferuje w długim nadwoziu 15 lub 17 m3 na ładowni, zależnie od wersji. Większość zalet i wad Ducato jest znana.

 

Przekazywanie naczepy typu chłodnia powoduje dużo więcej problemów niż innej, ponieważ proces ten jest związany z temperaturą, agregatem i zazwyczaj paletami.

Autor w oparciu o swoje doświadczenie zawodowe oraz potwierdzone przez odpowiednie służby, informacje o karach i mandatach w Austrii i w Niemczech, zebrał je w jedną całość.

Szkoły

58
 

Popularny gorzeński „mechanik” został powołany do życia w roku 1889. I od tej pory, choć pod różnymi nazwami, szkoła kształci młodzież głównie na kierunkach mechanicznych i samochodowych.

Traker miesiąca

60
 

Jerzy Witecki kierowcą został blisko 40 lat temu. Od dzieciństwa był ciekawy świata, a skoro nie udało mu się zostać marynarzem, swe zawodowe życie związał z kierownicą.

Sztuka przesyłki, instrukcje pakowania, oznakowanie opakowań

Sonda

68
 

Kolor ciągnika jest z całą pewnością oryginalny, a różne odcienie fioletu i różu przeplatają się z czarną grafiką. Centralnie na grillu wymalowano mustanga na prerii, będącego uosobieniem niezależności.

Sport

70
 

Dwóch kierowców Kamaza stanęło w tym roku na podium Rajdu Dakar w Buenos Aires. Zwycięzcą rajdu został Eduard Nikołajew.

Żartem

72
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Gielda

Eurotax

78
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...