Spis treści nr 06/2017

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Właściwie od wejścia Polski do Unii nasz transport drogowy rozwijał się nieprzerwanie, z pewnymi zahamowaniami i przeszkodami, ale jednak rósł. Jednak  ponad milion ciężarówek różnych krajów, krążących po Europie, wzbudziło zainteresowanie u części polityków i zaczęło się  gmeranie” w przepisach transportowych. Właśnie zaczyna się wielka batalia o przyszłość transportu na starym kontynencie. Dlaczego akurat transportu? Bo wielcy decydenci zauważyli że na nim zarabiają Polacy i Litwini, a nie ci którzy zarabiali dawniej… I ciężarówki da się stosunkowo łatwo kontrolować, mimo tej ich ruchliwości.

Tuż przed ogłoszeniem przez Komisję Europejską projektu Pakietu mobilności,  ZMPD zorganizowało konferencję, na której poinformowano media o stanowisku polskich przewoźników.

Powstała w 2013 r., by pomóc zawodowym kierowcom żyć zdrowo i aktywnie, a także zwiększać świadomość na temat wpływu kondycji na bezpieczeństwo na drogach.

Aktualności

8
 

Jest dużo miejsca w polskich ciężarówkach dla młodych ludzi, którzy chcą związać swoje życie zawodowe z transportem – takie było przesłanie akcji bicia rekordu liczby uczniów w kabinie ciężarówki, która odbyła się w Czchowie.

W kwietniu br. odbyło się uroczyste przekazanie pierwszej partii z puli 50 zamówionych Actrosów przez firmę Epo-Trans Logistic SA. Symboliczny klucz Tomasz Bultrowicz, dyrektor sprzedaży Mercedes-Benz Sosnowiec, przekazał na ręce wieloletniego prezesa i założyciela Epo-Trans Logistic SA Piotra Ozimka.

CIMC to największy na świecie producent kontenerów, zatrudnia 60 tys. pracowników w 280 spółkach.

Amerykański koncern rozszerza asortyment opon o długich przebiegach o produkty KMAX T dedykowane do naczep z niską platformą. Nowe ogumienie jest przeznaczone na obręcze o średnicy 17,5” i będzie dostępne w pięciu rozmiarach,

Prezentacja

16
 

Wnętrze kabiny do pewnego stopnia zostało podporządkowane wymaganiom komory silnika oraz kształtowi filtra powietrza umieszczonego pod podłogą. Nie obeszło się bez kompromisów.

Nowości

22
 

Znacząca poprawa efektywności wykorzystania paliwa nastąpiła po wprowadzeniu drugiej generacji silnika OM 471, a następnie OM 470.

 

W największym porcie Europy, czyli Rotterdamie, gdzie przewijają się miliony kontenerów, Krone pokazało dwie nowe i dwie ulepszone naczepy podkontenerowe.

DAF-y są teraz o ok. 100 kg lżejsze, a główną zasługę mają tu nowe układy oczyszczania spalin EAS zaprojektowane przez współpracującego z DAF-em Cumminsa i pokazane w Hanowerze.

Wraz z dołączeniem do sieci DKV 1200 stacji Gazprom przewoźnicy po raz pierwszy mogą liczyć na bardzo konkurencyjne ceny paliw na Wschodzie, ale w standardzie rozliczeń zachodnioeuropejskich.

Targi

32
 

Targi Kielce były może nie rekordowe pod względem liczby wystawców, ale merytorycznie bogate za sprawą wielu konferencji, paneli dyskusyjnych, a także dynamicznych prezentacji sprzętu budowlanego.

W dniach od 6 do 9 kwietnia, Poznań Motor Show: odwiedziło 135 023 miłośników motoryzacji, którzy przemierzając 15 pawilonów i teren otwarty, odwiedzili 170 wystawców.

Reportaż

36
 

Już po raz drugi, dzięki przychylności właścicieli kompleksu Port Radomsko, obchody Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego miały miejsce w specjalnie wydzielonej strefie na parkingu przyległym do centralnego budynku.

Bezpieczeństwo

39
 

W dniach 8-14 maja br. miał miejsce Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jego tematem przewodnim jest prędkość, a właściwie zachęta do jej zmniejszenia tam, gdzie jest taka potrzeba lub obowiązek.

Sonda

40
 

Tym razem 12 maja spotkaliśmy się w Porcie Radomsko, by wspólnie obchodzić Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego. Korzystając z okazji, zapytaliśmy kierowców, co sami sądzą o tym święcie.

Właśnie mija pierwszy rok od momentu, kiedy po długiej przerwie kierowcy zawodowi mogli posłuchać w Polskim Radiu specjalnej audycji o nich i dla nich.

Minitest

46
 

W naszym teście jeździliśmy krótkim furgonem o rozstawie 364 cm z wysokim dachem i zamontowanym poprzecznie silnikiem 2,0TDI 130 kW. No i wyposażonym w potężną ilość systemów oraz opcji.

Nie sposób pogodzić praktycznych aspektów prowadzenia działalności kierowcy zawodowego z zasadami właściwymi dla ograniczonego czasowo wykonywania pracy w jednym miejscu.

 

ji.

Listy

51
 

Szkoły

52
 

Już najwyższy czas, by do wykonywania tego zawodu trafiała młodzież wykształcona i przygotowana na wyzwania, jakie niesie za sobą transport drogowy.

Panorama firm

54
 

Tabor firmy jest relatywnie nowy, bo najstarsze ciągniki są z roku 2013, a najstarsze pojazdy sukcesywnie zastępowane są nowymi, co pozwala firmie uniknąć drogich napraw.

Traker radzi

56
 

Podwójna obsada to nie tylko konfrontacja charakterów i przyzwyczajeń, ale też egzamin dla ludzkich słabości i zmęczenia, które potęguje czas.

 

Jednostka transportowa przewożąca towary niebezpieczne w sztukach przesyłki powinna być oznakowana tablicami barwy pomarańczowej bez numerów tzw. tablicami „gładkimi”.

Sprawne funkcjonowanie aparatury wtryskowej ma duży wpływ na koszty eksploatacji ciężarówki – serwisy oferują nowoczesne metody regulacji oraz naprawy pomp i wtryskiwaczy..

Mimo że od razu chciał prowadzić ciężarówki, musiał jednak wcześniej zdobyć odpowiednie uprawnienia i doświadczenie, jeżdżąc, w jego przypadku, sanitarną Warszawą, a potem ratowniczymi Nysami „R”.

Tuning

66
 

Tegoroczny sezon rozpoczął się wyjątkowo wcześnie. Zaczęło się od Nadarzyna. Tutaj na zakończenie targów organizator, Ptak Warsaw Expo, zadbał, by pojawiło się kilka tuningowanych ciężarówek.

Jeżeli chodzi o wybór malowania, to szef firmy Jarek Repiński zdecydował, że ciągnik będzie swoistym hołdem pamięci dla zmarłego tragicznie aktora Paula Walkera.

Fotozagadka

70
 

Trendy

Nawigacja Becker

67
 

Sport

72
 

Kolejny sezon mistrzostw Europy w wyścigach ciężarówek FIA 2017 już wzbudził emocje i zapowiadają się następne. W pierwszej z dziewięciu zaplanowanych eliminacji rywalizowało tylko 15 zawodników.

Żartem

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

78
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...