Spis treści nr 07/2017

humor

3
 

Spis treści

4
 

Od Redakcji

5
 

Właściwie od wejścia Polski do Unii nasz transport drogowy rozwijał się nieprzerwanie, z pewnymi zahamowaniami i przeszkodami, ale jednak rósł. Jednak  ponad milion ciężarówek różnych krajów, krążących po Europie, wzbudziło zainteresowanie u części polityków i zaczęło się  gmeranie” w przepisach transportowych. Właśnie zaczyna się wielka batalia o przyszłość transportu na starym kontynencie. Dlaczego akurat transportu? Bo wielcy decydenci zauważyli że na nim zarabiają Polacy i Litwini, a nie ci którzy zarabiali dawniej… I ciężarówki da się stosunkowo łatwo kontrolować, mimo tej ich ruchliwości.

Problemy

6
 

Ponieważ ogłoszone w końcu maja br. zamiary Komisji Europejskiej co do przyszłych regulacji transportu drogowego w Europie są więcej niż niepokojące, niezbędna jest analiza tych pomysłów i wspólne działania. Jak środowisko transportu drogowego w Polsce jest na nie przygotowane? 

W czasie konferencji Trans&Log 2017 w Ożarowie omawiano najważniejsze problemy transportu drogowego.

Już tradycją stało się coroczne spotkanie członków Polskiej Unii Transportu, w którym uczestniczą również liczni wystawcy, media i osoby zaproszone.

„Polski Traker” od zawsze interesuje się problemami kierowców i dlatego postanowiliśmy trochę bliżej przyjrzeć się właśnie kwestii straty czasu u tzw. klientów, czyli w miejscach, gdzie zaczynają się i kończą zlecenia. Dlaczego właśnie tam?

Renault przeprowadziło pokaz dynamicznego bezprzewodowego ładowania pojazdów elektrycznych (DEVC), które umożliwia ładowanie akumulatorów samochodów w trakcie jazdy. Przy projektowaniu systemu DEVC do dynamicznego ładowania pojazdu elektrycznego prądem o mocy 20 kilowatów przy prędkościach 100 km/h i wyższych Renault współpracowało z Qualcomm Technologies i Vedecom.

W kwietniu br. podczas uroczystości w zakładzie produkcyjnym Renault Trucks w Bourg-en-Bresse, Thierry Pigeon, dyrektor zarządzający Grupą Pigeon, otrzymał kluczyki do ciężarówki C430 8x4 od prezesa Renault Trucks Brunona Blina. Ten wyjątkowy pojazd to osiemsettysięczna ciężarówka wyprodukowana przez Renault Truck na linii produkcyjnej w Bourg-en-Bresse, która działa od 1964 roku.

Volvo Trucks wspólnie ze szwedzkim przedsiębiorstwem komunalnym Renova testuje i bada, na ile zautomatyzowane pojazdy mogą zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność podczas odbioru i wywozu odpadów oraz zapewnić kierowcom lepsze warunki pracy. Zasadniczo testowane systemy automatyki są podobne do tych zamontowanych w autonomicznym samochodzie ciężarowym, użytkowanym od jesieni 2016 r. w Kopalni Kristineberg, w północnej Szwecji.

Iveco zapowiada nowy pojazd ciężarowy przeznaczony do eksploatacji również w lekkich warunkach terenowych: Stralis X-WAY, o najwyższej ładowności w swojej klasie, został wyposażony w najnowsze rozwiązania technologiczne, które zapewniają mu niższe zużycie paliwa.

Test

16
 

Na podstawie zmierzonych wielkości oraz oceny funkcjonalności można dojść do wniosku, że Scania osiągnęła wyższy stopień specjalizacji w transporcie długodystansowym.

Nowości

24
 

Wprawdzie nie ma teraz żadnego Euro-7, ale… wyścig paliwowy nabiera rumieńców. Nie jest zaskoczeniem, że Mercedes znów jest w czołówce producentów obniżających konsumpcję ropy.

28
 

Silniki MAN-a osiągnęły jeden z najwyższych poziomów mocy jednostkowej, czyli przypadającej na 1 l pojemności skokowej.

Pierwszą w Polsce naczepę wywrotkę z termoizolacją dostarczył klientowi spod Pabianic Meiller-Kipper. Wprawdzie w Niemczech wielu producentów chwali się izolowanymi wywrotkami, ale w Polsce to absolutna nowość rynkowa.

Wspierana przez sztuczną inteligencję kulista opona Eagle 360 Urban oraz innowacyjna IntelliGrip Urban były bohaterami konferencji zorganizowanej przez Goodyeara i poświęconej przyszłości motoryzacji.

2 czerwca br. w Zamku Topacz pod Wrocławiem miała miejsce uroczysta gala, w której udział wzięło ponad 300 gości reprezentujących branżę transportową.

Samouczek

31
 

Wakacje, wakacje… Pytania w tym numerze to obowiązkowa wiedza każdego, a kierowców przede wszystkim, która nie tylko jest potrzebna na egzaminie z kwalifikacji wstępnej.

 

Kontrole

32
 

Mimo łatwego do przewidzenia zamieszania w chwili uruchamiania systemu monitoring przewozów towarów wrażliwych zdaje się działać prawidłowo.

Informacje

34
 

Wyniki I kwartału i informacja o przejęciu Langendorfa powodują, że ogłoszona niedawno strategia rozwoju do roku 2020 nabiera nowego znaczenia.

31 maja br. miało miejsce historyczne wydarzenie nie tylko mieszkańców Zakroczymia i okolic czy władz tego terenu, ale dla całej polskiej gospodarki, a na pewno dziedzin motoryzacyjnych i transportowych.

9 czerwca br. w Warszawie miała miejsce polska premiera nowego modelu ciągnika siodłowego DAF XF nazwanego Pure Excellence, w której uczestniczyło ponad 700 osób.

52
 

To hasło było motywem przewodnim 6. Forum Kobiety w Logistyce, które odbyło się w dniach 5-6 czerwca br. w Krakowie.

Choć do Polski nowy Ford Cargo jeszcze, mimo intensywnych przygotowań, nie wszedł, producent ogłosił ekspansję w Europie.

Dni świąteczne wg DKV

54
 

Tegoroczna impreza odbyła się 30 maja 2017 roku w Zawierciu. Podczas części plenerowej zaprezentowane zostały specjalistyczne naczepy ciężarowe premium oferowane przez PTM Polska.

Otyli, z nadwagą i bierni fizycznie – taki obraz kierowców ciężarówek wyłania się z raportu przygotowanego na zlecenie Fundacji Truckers Life przez Koło Naukowe Dietetyków z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Reportaż

38
 

Model Tatry Phoenix oferowany jest u nas od kilku lat. Polski przedstawiciel Tatry Trucks, firma EG Polska, która rozpoczęła działalność kilka miesięcy temu, buduje sieć serwisową i zapowiada wzrost sprzedaży.

8 czerwca br. Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego na terenie toru doskonalenia jazdy w Bednarach zorganizował konferencję pn. „Bezpieczeństwo w transporcie drogowym”.

2 czerwca br. w Warszawie, w gościnnych progach Automobilklubu Polskiego, miał miejsce Kongres Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy 2017.

Klub

44
 

O Mistrzostwach Świata Kierowców Zawodowych UICR, zwłaszcza członków SKPT nie trzeba informować, bowiem na łamach „PT” oraz stronie skpt.eu znajdują się relacje z poszczególnych edycji.

Panorama firm

58
 

Firma powstała w lecie 1995 r. jako spółka dwuosobowa. Bracia Kwietniowie zaczęli od dwóch używanych samochodów ciężarowych i do ubiegłego roku stopniowo budowali flotę, dochodząc do 250 własnych samochodów.

Szkolenia

60
 

Główna siedziba Centrum Szkolenia Kierowców i Doskonalenia Techniki Jazdy „Delta” mieści się lotnisku Aeroklubu Opolskiego w Polskiej Nowej Wsi koło Opola.

Przewóz w sztukach przesyłki. Wymagania techniczne pojazdów oraz wyposażenie jednostki transportowej.

20 załóg biorących udział w Mistrzostwach Polski w Historycznych Rajdach na Regularność wystartowało 20 maja 2017 r. z samego serca zabytkowej dzielnicy Kazimierz w Krakowie.

mianem Ranger Sosnowiec – określany jest w środowisku kierowców Sławomir Pieczaba z firmy Kuźnia Trans z Mikołowa. I trzeba uczciwie przyznać, że swoją postawą w pełni sobie na to zapracował…

Sonda

68
 

Dzień pracy kierowcy zdeterminowany jest przez wskazania tachografu. 

Tuning

70
 

Mimo że po ciągniku tego nie widać, znacznie różni się on od innych pojazdów, które przedstawiamy w tym dziale, gdyż jego tuning został wykonany minimalnym nakładem kosztów.

W tym roku na trzy lipcowe dni (28-30), już po raz 36., do Mrągowa przyjadą z całej Polski, a także jak to często bywa – z krajów ościennych, fani muzyki country.

 

Żartem

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

78
 

Ogłoszenia

80
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...