Spis treści nr 08/2017

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Wprawdzie wielu ucieszyła informacja o rezygnacji z dodatkowego opodatkowania paliwa z zamiarem zgromadzenia kilku miliardów na remonty dróg, ale... kto jeździ, ten wie, jakie są potrzeby pod tym względem. Bo nastawiliśmy się słusznie na wielkie inwestycje w autostrady i ekspresówki, a wolniej remontowaliśmy drogi boczne, gminne czy powiatowe. Jakoś trzeba będzie środki znaleźć…

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Giedriusem Bandzevičiusem, prezesem zarządu Circle K Polska

EUROPART, czołowy europejski dystrybutor części do pojazdów użytkowych, urządzeń i akcesoriów warsztatowych, systematycznie rozwija swoją sieć sprzedaży oraz zwiększa obecność w Polsce. 14 czerwca br. firma EUROPART otworzyła oddział w Radomiu i tym samym ma obecnie 26 oddziałów w Polsce.   

Z okazji wyścigu 24h Le Mans 2017 Renault Trucks wprowadziło wersję specjalną T High Edition – Team Alpine. Gama T High Sleeper Cab, flagowy pojazd do transportu dalekobieżnego Renault Trucks, wyposażona jest w wersji Team Alpine w szereg podkreślających dodatków design nawiązujących do kolorów francuskiego teamu. Tegoroczna edycja, ograniczona do 99 pojazdów, jest dostępna w zamówieniach, początkowo na rynku francuskim.  

13 czerwca 2017 r. w Kassel rozpoczęto produkcję nowej, zoptymalizowanej pod kątem zużycia paliwa tylnej osi do samochodów ciężarowych. Oś ta zmniejsza zużycie paliwa w Actrosie nawet o 0,5%. 

Ford zaprezentował pierwsze szczegóły wszechstronnego, nowego mikrobusa Tourneo Custom, który jest doskonałym środkiem transportu dla dziewięciu osób, oferując warunki najwyższej klasy w zupełnie nowym wnętrzu.

Wydawnictwa

„TIREM do Iranu” – Adam Frąckowiak

17
 

Dwusprzęgłowa skrzynia biegów, niezależne przednie zawieszenie i silnik o mocy 500 KM – tylko wsiadać za kółko i w góry. Nowoczesne Volvo pozwala czerpać przyjemność z jazdy, a jednocześnie zwiększa efektywność.

Na początku lipca br. polska sieć dróg objętych opłatą elektroniczną w ramach systemu viaTOLL wzrosła do blisko 3660 kilometrów.

Rynek

29
 

Wygląda na to, że MAN podszedł bardzo serio do swojego nowego, małego samochodu TGE.

Bezpieczeństwo

30
 

Na zorganizowanym w Göteborgu seminarium „Volvo Trucks Safety Experience” dowiedzieliśmy się i o tym, co obecnie firma robi dla poprawy bezpieczeństwa i o tym, co należy jeszcze robić w przyszłości…

Informacje

33
 

Uroczystość otwarcia nowego zakładu o łącznej powierzchni 100 tys. m2,  odbyła się z udziałem właściciela  oraz przedstawicieli władz Badenii-Wirtembergii.

Jedna z większych firm transportowych w Małopolsce, a nawet w całym kraju – Batim ze Starego Sącza zmienił dostawcę samochodów.

 

12 lipca 2017 r. w siedzibie autoryzowanego dealera DAF, Firmy Wanicki w Mogilanach nastąpiło uroczyste przekazanie pierwszego w Polsce Nowego XF Pure Excellence firmie SurTrans z Polichny koło Lublina.

W weekend 15-16 lipca br. na murawie Stadionu Miejskiego Legii Warszawa młodzi piłkarze z całego rozegrali V Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej.

Kontrole

34
 

Tradycyjnie jak co roku przy Małopolskim Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego odbyła się Społeczna Rada Konsultacyjna. I tradycyjnie okazało się, że problemów, z jakimi borykają się przewoźnicy, bynajmniej z czasem nie ubywa.

Spotkania byłych kierowców PEKAES-u nabierają tempa i rozmachu. Początkowo miały one charakter regionalny, ale obecnie nie ma już znaczenia, kto w którym oddziale firmy pracował. Jest zlot, to przyjeżdża!

W dniach 30 czerwca – 2 lipca w Miliczu odbyła się impreza American Cars Mania. Organizatorzy dziękują wszystkim partnerom, uczestnikom i osobom wspierającym organizację wydarzenia.

Po raz pierwszy to Polacy otrzymają światowe wyróżnienie przyznawane firmom działającym na rzecz kierowców zawodowych.

Sklepik

45
 

Samouczek

45
 

Wakacje, wakacje… Pytania w tym numerze to obowiązkowa wiedza każdego, a kierowców przede wszystkim, która jest potrzebna nie tylko na egzaminie z kwalifikacji wstępnej.

 

Targi

Paliwo polskiej gospodarki

46
 

Traker radzi

48
 

Planowanie jazdy to wyznaczanie trasy przejazdu w ramach posiadanego czasu jazdy i pracy oraz w zależności od innych ograniczeń związanych z czynnikami, na które kierowca nie ma wpływu lub obowiązkami na niego narzuconymi.

Giełda

Eurotax

53
 

Technika

54
 

Postęp w technice oświetlenia samochodowego wydaje się być zjawiskiem wtórnym, co nie zmienia faktu, że nowe rozwiązania zwiększają efektywność wykorzystania pojazdu, obniżając koszty jego eksploatacji.

 

Przy tak liczebnej grupie zawodowej, jaką są kierowcy i przy tak wyraźnym wpływie ich stanu zdrowia na codziennie wykonywaną pracę kwestie badań lekarskich powinny być w 100% jasne i jednoznaczne.

Traker miesiąca

58
 

Zenon Borowski swą przygodę z kierownicą zaczął w Jelczańskich Zakładach Samochodowych w roku 1964, gdzie trafił jako absolwent zasadniczej szkoły zawodowej.

Sonda

60
 

Jeszcze parę lat temu, zwłaszcza na Zachodzie, polscy kierowcy obiady jadali, generalnie przygotowując je we własnym zakresie. Z czasem jednak ich zarobki nieco wzrosły, a ceny w barach przestały być zaporowe. Zapytaliśmy więc, jak obecnie wygląda sytuacja i czy nadal bazują na nieśmiertelnej butli gazowej?

Tuning

62
 

Mercedes Actros z 2012 r. o mocy 450 KM. To już dziewiąty ciągnik we flocie firmy Euro-Trans z Łomży, który został poddany tuningowi.

Historia

64
 

Nazywane swojego czasu nie bez kozery królem dróg. Produkowane w latach 1965-1977 jako następca modelu Titan Tiptop silnie odcisnęło swe piętno w historii światowej motoryzacji.

 

Bardzo ekscytujący przebieg miała trzecia eliminacja mistrzostw Europy w wyścigach ciężarówek FIA w słynnym Nürburgringu.

Sobotnie deszczowe popołudnie 8 lipca upłynęło w Dusznikach Wielkopolskich pod znakiem muzyki country. Cykliczna impreza wspierana przez władze gminy wpisuje się na stałe do kalendarza fanów muzyki zza oceanu.

Ratownictwo

70
 

Mamy środek sezonu motocyklowego, dlatego pomyślałem, że będziecie szczególnie zainteresowani tym tematem.

Żartem

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

OOgłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...