Spis treści nr 09/2017 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

4
 

To może być kij w mrowisko! Precyzyjna i dobra współpraca między kierowcami a osobami przygotowującymi i planującymi wyjazdy mogłaby radykalnie obniżyć poziom stresu w pracy całego dalekiego transportu. I jest pożądana z wielu powodów, ale na razie niewykonalna. Dlaczego? Pierwsza część uwag naszego współpracownika, doświadczonego kierowcy, może wywołać komentarze z obydwu stron, i na to też liczymy. Jak poprawić relacje kierowca – spedytor?

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Prestonem Feightem, szefem DAF Trucks

Aktualności

8
 

Continental, producent opon i wiodący dostawca rozwiązań dla branży motoryzacyjnej, opracował bezgłośnikowy, samochodowy system audio. Prototyp systemu Ac2ated Sound, zamiast klasycznych głośników, wykorzystuje niewielkie przetworniki wibracyjne, które tworzą dźwięk przy pomocy wprawiania w wibracje powierzchni znajdujących się we wnętrzu auta.

28 lipca 2017 roku Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC) świętowała europejskie rozpoczęcie produkcji pierwszego na świecie lekkiego samochodu ciężarowego z napędem wyłącznie elektrycznym – Fuso eCantera. Uroczystość odbyła się w zakładzie produkcyjnym w Tramagal w Portugalii, w którym produkowane są wszystkie eCantery na rynki europejskie i amerykańskie na jednej linii z konwencjonalnym samochodem ciężarowym Fuso Canter.

Ford zaprezentował nowego Transita Custom, samochód dostawczy o ładowności jednej tony. Śmiało zaprojektowane auto otrzymało nowe wnętrze, także zwiększono jego wydajność, tak niezbędną europejskim firmom. Zamówienia na nie będzie można składać pod koniec tego roku, a pierwsze egzemplarze trafią do odbiorców na początku 2018 r. Napędzany silnikiem wysokoprężnym Ford EcoBlue o pojemności 2,0 l. przekonstruowany Transit Custom może oferować nowe funkcje i możliwości.

Zajmująca się badaniami, rozwojem i produkcją bieżnikowanych opon klasy premium firma Bandag® świętuje swoje 60. urodziny i 10. rocznicę dołączenia do Bridgestone Group. To doskonała okazja do ogłoszenia nowych planów. Zainaugurowany projekt „Built for Better™” ma przypomnieć o światowej pozycji marki jako dostawcy innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań biznesowych dla klientów flotowych.

W tegorocznych eliminacjach wzięło udział 501 kierowców, z 388 firm, którzy zmierzyli się ze sobą w 11 różnych lokalizacjach w całej Polsce.

Test

18
 

Jednostka napędowa jest jedną z ważniejszych zalet Iveco EuroCargo 160-320. Tector 7, którego pojemność skokowa wynosi niespełna 7 litrów, osiąga moc maksymalną nawet 320 KM i 1100 Nm.

Bezpieczeństwo

26
 

Po latach poprawiania hamulców, usztywniania kabin ciężarówek producenci przeszli do tzw. active safety, czyli rozwiązań dotyczących zapobiegania wypadkom.

Nowości

30
 

Lekkie produkty o kompaktowych wymiarach zbudowane w oparciu o inteligentne rozwiązania – takie przełomowe technologie od firmy SAF zapowiada m.in. nowa oś.

Samouczek

31
 

Wśród pytań na kwalifikację wstępną znajdziecie pytania trudne i superproste, na których łatwo można stracić cenne punkty. Warto je powtórzyć przed egzaminem.

Informacje

32
 

Inspirowany najnowszą generacją modelu Iveco Daily, uhonorowanego wieloma nagrodami na całym świecie, nowy China Daily posiada wszystkie zalety, które zapewniły pojazdom z rodziny Daily spektakularny sukces.

W Serocku pod Warszawą ekipa „Profesjonalnych kierowców” spotkała się z uczestnikami kolonii dziecięcej Kids Camp.

Nie ma firmy transportowej bez kierowców i kierowców bez przewoźników, dlatego ich dobre wzajemne relacje są gwarancją tego, że obie strony będą zadowolone.

 

Vademecum

36
 

Zamieszczamy dwa wyliczenia zrobione przez Polską Unię Transportu, zrzeszającą w swoich szeregach przede wszystkim małe, w większości rodzinne firmy transportowe. Kalkulacje zostały przedstawione podczas corocznego zjazdu członków tej organizacji w Krzyżowej.

Minitest

38
 

Talento nie ma aż tak dużej palety modeli jak np. większy 3,5-tonowy brat Ducato, a jednak da się dobrać wersję, której potrzebujemy, bo rozstaw osi to 3,1 lub 3,5 m, a długość całkowita 5 lub 5,4 m.

Klub

44
 

Dzięki przychylności Programu Pierwszego Polskiego Radia w każdą pierwszą sobotę miesiąca tuż po północy, po pierwszych wiadomościach dnia nadawana jest specjalna audycja dla kierowców zawodowych, lecz nie tylko.

Reportaż

46
 

Pomimo przesądnej „13” i niesprzyjających momentami warunków atmosferycznych tegoroczny zlot organizowany przez team programu „Na Osi” pobił rekordy odwiedzających i samych uczestników.

Na ostatnim zlocie Master Truck miało miejsce niecodzienne wydarzenie – zainaugurowała kobieca sekcja w SKPT. Skorzystaliśmy więc z okazji, by porozmawiać z kilkoma jej reprezentantkami…

Tuning

52
 

DAF XF z roku 2017 o mocy 510 KM firma Tom-Tech odebrała z DBK oddział Gdańsk z początkiem tego roku i od razu przystąpiła do tuningu, by zdążyć na lipcowy zlot Master Truck.

Traker radzi

56
 

Pamiętajmy, że o ile aby zdobyć uprawnienia na kierowcę ciężarówki trzeba zdać wiele różnych egzaminów praktycznych i teoretycznych, o tyle aby być spedytorem nie ma urzędowo wyznaczonego jakiegoś minimum poziomu wiedzy.

Józef Kołodziej parę razy w życiu zastanawiał się, co tak naprawdę chce robić. Niemniej gdy wsiadł za kierownicę niemal od razu wyczuł, że jest to właśnie to czego szukał…

Technika

60
 

Przyczyn wybuchu opon poszukuje się w nieprawidłowej eksploatacji (niskie ciśnienie, przerwanie ciągłości kordu lub tzw. drutówki), a także w tzw. zmęczeniu materiału występującym w starych oponach.

Historia

64
 

Opisywany model to obecnie własność Andrzeja Wichota, szefa firmy transportowej z Siechnic. Jak wspomina, pomysł w jego głowie zrodził się jako sentymentalny prezent dla ojca.

Tak jak można się było spodziewać, w piekielnie trudnym rajdzie terenowym prowadzącym bezdrożami z Rosji, przez Kazachstan do Chin wygrali zawodnicy rosyjscy startujący na Kamazach.

Sezon wyścigowy dopiero zbliża się do półmetka, więc o prognozy i przewidywania trudno.

Muzyka

68
 

Po latach na scenę mrągowską powrócił konkurs „7 Wspaniałych”. Jego laureatką w 2010 r. była Marysia Gorajska, a najlepsza w tym roku okazała się Sandra Kulik z Siemianowic Śląskich.

Nowości wydawnicze

70
 

Sklepik

71
 

Trendy

71
 

Żartem

72
 

Giełda

Eurotax

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...