Spis treści nr 10/2017 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od Redakcji

5
 

Najpierw coś z pogranicza, nawet spoza techniki ciężarowej. A jednak może dotyczyć milionów trakerów.

Rozmowa „Polskiego Trakera” z prezesem Union Internationale des Chauffeurs Routiers Robertem Kastnerem

Firma DAF wprowadza wiele innowacji do serii LF, które przełożą się na wzmocnienie marki na pozycji lidera w klasie pojazdów o masie 7,5-19 ton. Innowacje obejmują nowy 3,8-litrowy silnik Paccar i możliwość wyboru szybszych układów napędowych, zapewniających maksymalną oszczędność paliwa. Jednocześnie wygląd zewnętrzny i wewnętrzny jest dostosowany do nowych serii CF i XF, podkreślając doskonałość całej gamy pojazdów DAF.

W erze mobilności i smartfonów tradycyjna karta paliwowa staje się przeżytkiem. Przewoźnicy chcą samodzielnie, przy pomocy kilku kliknięć, sterować ruchami floty. Zdefiniowana z góry karta ustępuje miejsca inteligentnym systemom online. Jednym z najbardziej elastycznych narzędzi w tym zakresie jest elektroniczne konto klienta DKV o nazwie DKV COCPIT.

Amerykańskie marki ciężarowe Freightliner i Western Star właśnie obchodzą swoje okrągłe rocznice. Powstały w 1942 roku Freightliner ma już 75 lat, a młodszy  Western Star 50. W sumie producenci wypuścili od tamtego czasu na drogi 3200 000 ciężarówek! Obchody organizowane są przez właściciela marek czyli firmę Daimler Trucks North America, która jest od lat liderem rynku amerykańskiego z około 40% udziału w regionie NAFTA.

1 września br., zaraz po obchodach 78. rocznicy rozpoczęcia II wojny (nocne bombardowanie miasta Wieluń), prezydent Andrzej Duda odwiedził Wielton.

Test

16
 

W bieżącym wydaniu „PT” kontynuując odkrywanie własności nowej generacji Scań, skupimy się na dynamice ruchu oraz pośrednio związanym z nią rozkładzie ciągnika.

Informacje

24
 

Ofensywa Mercedesa, w której używa hasła „Najlepszy w wydajności transportowej”, opiera się i na ulepszeniach technicznych ciężarówek, i na maksymalnej dostępności pojazdów przez ograniczenie nieplanowanych przestojów.

W krakowskim Eurocompleksie odbyło się przekazanie ostatnich 10 z 50 ciągników Renault T HighCab 480 zamówionych przez świętokrzyską firmę transportowo-spedycyjną.

W Miejscach Obsługi Podróżnych przy autostradzie A1 powstały dwie plenerowe siłownie dla kierowców.

Reportaż

26
 

Po przejęciach włoskich i francuskich firm nabycie niemieckiego Langendorfa przez Wielton wydaje się niedużym, ale ważnym krokiem w rozwoju grupy z Wielunia.

 

Tym razem kierowcy parkujący przy charakterystycznej piramidzie, czyli Nevada Center, mieli okazję podczas konkursów i nie tylko zapoznać się z najnowszym ciągnikiem firmy DAF.

Nowości

30
 

Rodzina Transita zmienia się i to po zaledwie czterech latach. Nie da się wprost powiedzieć, który z czterech samochodów użytkowych  tworzących obecnie gamę o wspólnej nazwie Transit jest najważniejszy.

Tradycyjnie już z początkiem września w hotelu Litwiński w Tęgoborzy odbyła się konferencja, w której udział wzięło ponad 450 właścicieli firm transportowych, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, rządu oraz władz lokalnych.

Konkurs

36
 

We wrześniu br. odbyła się kolejna edycja konkursu na najlepszego kierowcę samochodu ciężarowego z regionu Małopolski „Małopolski Mistrz Kierownicy 2017”.

 

Szkoła

38
 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w małopolskim Brzesku powoli zbliża się do 50-lecia prowadzonej działalności. Za rok popularna „Zielonka” będzie świętować swój jubileusz.

Od września br. już w ponad stu klasach szkół publicznych w Polsce będzie można uczyć się zawodu kierowca mechanik – w 2017 roku ich liczba wzrosła aż o 120%. Jak skutecznie wykorzystać ten potencjał?

Samouczek

40
 

Kolejna partia pytań na kwalifikację wstępną z cyklu superprostych, na których łatwo można stracić cenne punkty. Warto je powtórzyć przed egzaminem.

Bądźcie obecni wszędzie tam, gdzie jesteśmy. Staramy się Was na bieżąco informować i dzięki internetowi wysyłamy odpowiednio wcześniej informację pocztą e-mailową.

Vademecum

48
 

W poprzednim wydaniu przedstawiliśmy wyliczenia 1 km frachtu dla klasycznego zestawu. Tym razem prezentujemy koszty przygotowane przez Polska Unię Transportu dla pojazdów do 3,5 t DMC.

Traker radzi

50
 

Spedytorzy zazwyczaj mają bieżące dane w komputerze o czasach pracy i jazdy kierowcy. Jak dużo wykorzystał, ile mu zostało.

 

Panorama firm

54
 

Opis zaczynamy od prezentacji głównych atutów firmy – czas pobytu za granicą, wynagrodzenie rosnące wraz ze stażem pracy z premiami, nowy tabor z serwisem oraz bezproblemowy system rozliczania po trasie.

Pan Zbigniew w swej karierze przejechał ponad pięć milionów kilometrów, ale jak twierdzi, każdy następny kilometr to dla niego nowe doświadczenie i nauka. Stara się też tą wiedzą na bieżąco dzielić ze swoimi kierowcami.

Wielu, zwłaszcza młodym kierowcom, wydaje się, że gdy już trafili pod wskazany adres, z samym za- lub rozładunkiem nie będzie problemu. Niestety, często okazuje się, że po przejechaniu bramy zakładu nie mają bladego pojęcia, gdzie kierować się dalej…

To ciągnik z rocznika 2011 o mocy 450 KM z przebiegiem ok. 700 tys. km z firmy Chełmiński Transport, któryna co dzień jeździ on z naczepą – cementowozem, również wymalowaną w ten sam motyw.

Sport

66
 

Jeśli pamiętacie, po 5. eliminacji FIAETR, która odbyła się na torze Hungaroring, nadal wyraźnie prowadził w klasyfikacji Adam Lacko, ale kolejne miejsca zajmowali z niemal takim samym dorobkiem Hahn, Kiss i Halm.

Muzyka

68
 

Zespół grający country z elementami rocka – tak przynajmniej twierdzi część członków zespołu, ta druga część uważa, że jest to rock z elementami country…

 

Zespół wystąpił w wielu programach telewizyjnych, takich jak „Swojskie klimaty”, „Country Club”, „Stajnia WC”, „Rock w Łodzi” itp., oraz radiowych, rejestrując koncerty na żywo w Radiu Flash, Radiu Łódź i Radiu Opole.

Colorado Band zapraszano na festiwal Country Top ʼ96, ʼ97 z udziałem znanych gwiazd z USA, między innymi Krisa Kristoffersona i Stephena Burtona.

Nagrana w 1998 roku z udziałem takich gwiazd, jak Krystyna Prońko, Elżbieta Adamiak, Sławomir Wierzcholski, Jacek Wąsowski płyta pod tytułem „Na świąteczny wieczór” została uznana za płytę roku 1998 w internetowym plebiscycie Nowy Country Osobowy.

Listy

71
 

Żartem

72
 

Giełda

Eurotax

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...