Spis treści nr 11/2017 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Nietrudno zgadnąć, że z końcem roku wszyscy producenci pracują mocno i pokazują światu, co mają nowego. Zobaczycie więc sporo świeżej techniki. Nie da się też nie zauważyć, że tzw. e-mobility i digitalizacja coraz śmielej poczynają sobie w transporcie. Głośno było niedawno o trzech elektrycznych ciężarówkach, nie takich do miasta, ale do dalekich tras. Właściwie to nie tyle ciężarówki, co projekty studyjne, prototypowe. Stoją za nimi duże, głośne firmy: Tesla, Cummins, Nikola-Bosch, więc… zainteresowanie jest zrozumiałe. Czy jednak chodzi tu o ekologię, czy koszty, czy może wizerunek niektórych z tych firm?

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Dariuszem Korbutem, Director of Representative Office for Poland, Baltic countries and CIS countries.

Aktualności

8
 

Już wkrótce do sieci serwisowo-sprzedażowej Grupy DBK dołączy nowy obiekt w Suwałkach. Prace ziemne zostały rozpoczęte, zaś planowane uruchomienie stacji przewidziano na II kwartał 2018 r.

Volvo Trucks prezentuje samochody ciężarowe o dużej ładowności, spełniające normę emisji spalin Euro-6, napędzane silnikiem zasilanym skroplonym gazem ziemnym lub biogazem. 

Mercedes-Benz Vans ujawnił pierwsze informacje dotyczące następcy  najbardziej popularnego samochodu dostawczego Sprintera. Pojawi się on na rynku w pierwszej połowie roku 2018.

Na przestrzeni 30 lat flagowy model marki Volvo – FH16 – zyskał miano najmocniejszego samochodu ciężarowego świata i stał się autem absolutnie kultowym.

Problemy

Stanowisko FTD w sprawie delegowania

14
 

Test

16
 

T 440 należy do ciągników powszechnie zamawianych na co składa się m.in. korzystna relacja ceny i osiągów. Uzbrojony w Optivision uzyskał on lepszy rezultat niż jego odpowiednik z klasycznym tempomatem.

Reportaż

24
 

Wizualnie najważniejszą częścią obchodów 75-lecia marki Freightliner i 50-lecia Western Star była wielka gala w Fox Theatre, w Atlancie, gdzie M. Daum zaprosił znajomych i współpracowników z USA, głównie kilkuset dealerów Freightlinera.

Już wcześniej zapowiadano drugi krok na nowej drodze, czyli rodzinę samochodów budowlanych i terenowych. Jednak trzeba wyraźnie podkreślić, że premiera tzw.  nowej Scanii XT to tylko pewien slogan. Chodzi o coś więcej.

Z tej okazji 14 września br. na terenie fabryki i siedziby firmy Schmitz Cargobull w niemieckim miasteczku Altenberge miała miejsce wyjątkowa uroczystość.

Wybory „Pomorskiej Miss Scania” odbyły się już po raz 16. Impreza każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem kierowców i miłośników ciężarówek.

Informacje

28
 

Po wiosennej zapowiedzi ekspansji i po przejęciu niemieckiego Langendorfa rozwój Wieltonu przyspieszył.

29 września br. w auli Biblioteki Narodowej w Warszawie miała miejsce uroczystość z okazji 15-lecia działalności Inspekcji Transportu Drogowego.

48
 

Rocznicowa gala, która odbyła się 16 września br. w Warszawie, była uhonorowaniem dotychczasowych, niezwykłych w skali światowej dokonań polskich przewoźników i tworzonej przez nich wspaniałej historii.

SAF-HOLLAND wprowadza na rynek wyjątkowo solidne nogi podporowe lekkiej konstrukcji o nazwie SAF HERCULES.

DAF zapowiada zmniejszenie zużycia paliwa średnio o ok. 7% wprowadzając na rynek nową gamę ciężarówek nazywaną Pure Excellence.

 

Targi

Targi Inter Cars

38
 
41
 

Wśród pytań egzaminacyjnych na kwalifikację wstępną znajdują się takie, nad którymi ani chwili nie powinniście się zastanawiać. To przecież Wasza codzienność. Warto je jednak powtórzyć.

Klub

44
 

Rada Stowarzyszenia wspólnie z „Polskim Trakerem” postanowiła wyjść Waszym poszukiwaniom naprzeciw i zebrać 100 firm wartych uwagi.

Stacje

50
 

Bezpieczeństwo

52
 

Kierowca ciężarówki z różnych względów nie zawsze zatrzymuje się na parkingach strzeżonych, w związku z czym bywa narażony na atak ze strony osób chcących przejąć jego pojazd wraz z towarem.

Vademecum

54
 

Aby formalnie rozpocząć działalność gospodarczą i oznajmić światu, że oto właśnie Ty prowadzisz firmę – musisz zarejestrować działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym.

Konkurs

56
 

Operator logistyczny po raz 8. zorganizował Mistrzostwa Bezpiecznej i Ekonomicznej Jazdy. Kierowcy współpracujący z firmą stanęli w szranki, sprawdzając swoją wiedzę i umiejętności.

Najlepszych 10 kierowców wyłonionych podczas krajowych eliminacji w konkursie organizowanym przez Renault Trucks Polska, na początku września stanęło w szranki o tytuł najlepszego i bilet na superfinał w hiszpańskim Toledo.

Wydawnictwa

60

60
 

Klasycznym brakiem wyobraźni, a po części nawet i zdrowego rozsądku jest zachowanie się niektórych młodych kierowców w czasie załadunku towaru – twierdzi pan Grzegorz.

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że wieczorem miejsc do parkowania, zwłaszcza na Zachodzie, brakuje. Zestawy stają więc coraz bliżej siebie, by mogło się ich zmieścić jak najwięcej, z tym tylko, że czasami wjazd w ciasną „rajkę” nie jest sprawą prostą…

Tradycyjnie już jesienią firma Tech-Car Andrzej Strzelec oraz Stowarzyszenie Doradców ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych DGSA zorganizowali 3-dniową ogólnopolską konferencję „ADR – bezpieczeństwo transportu w teorii i praktyce”.

Samochód należy do firmy Tedi Trans i jest to pierwszy pojazd, który został poddany tuningowi we flocie przewoźnika z Nowego Miasta Lubawskiego.

Sukces artystyczny i frekwencja na „Czystym Country” udowodniły już po raz ósmy, że ten festiwal, realizowany za niewielki budżet, potrafi przetrwać i rozkwitać mimo trudnych i niespokojnych czasów, w jakich przyszło nam żyć.

Żartem

72
 

Giełda

Eurotax

73
 

Horoskop

74
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...