Spis treści nr 12/2017 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

 Jak zawsze w naszej branży, koniec roku jest bogatszy w wydarzenia i ciekawszy, co widać także na tych stronach.

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Marią Nicopulos, prezesem Stowarzyszenia Doradców ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych DGSA

Aktualności

8
 

Czołowa węgierska firma Révész Group wprowadza do eksploatacji 400 nowych pojazdów ciężarowych CF i XF marki DAF.

Daimler AG prezentuje kolejne rozwiązanie do zastosowania w ramach przyszłościowej eksploatacji zautomatyzowanych pojazdów użytkowych. Po udanej demonstracji innowacyjnych systemów Highway Pilot i Highway Pilot Connect firma stawia kolejny krok na drodze do rozwoju skomunikowanego sieciowo i pracującego autonomicznie pojazdu użytkowego.

27 października 2017 r. do Polski zawitał konwój najnowszych ciężarówek marki MAN. Na tor w Bednarach koło Poznania przyjechało 11 pojazdów ciężarowych wszystkich typoszeregów.

Fabryka opon w Olsztynie obchodzi 50. urodziny. 

Co prawda Polska jest 6. co do wielkości największym rynkiem oponiarskim w Europie, ale... dzieli nas ciągle duży dystans do pierwszej piątki.

Prezentacja

16
 

Nowy model Stralisa łączy cechy pojazdu przeznaczonego do poruszania się w terenie i po drodze twardej, zachowując wysokie parametry użytkowe oraz efektywność zużycia paliwa.

Reportaż

22
 

Pierwsza północnoamerykańska wystawa Pojazdów Użytkowych w Atlancie może świadczyć albo o narastającej tam konkurencji, albo – jak twierdzą organizatorzy – o tym, że znaleźli niszę na rynku.

Renault augmented

32
 

Firmy produkują ciężarówki, ale też robią wiele innych rzeczy, mniej widocznych na co dzień. Mogliśmy to zobaczyć niedawno w jednym z zakładów Renault Trucks.

Żeby osiągnąć zmniejszenie zużycia paliwa o 7% deklarowane dla pojazdów dwóch rodzin ciężkich pojazdów, konieczne były liczne ulepszenia.

Kompletna oferta ciężarówek o DMC począwszy od 3,5 t daje nowe możliwości rozwoju sprzedaży MAN Truck & Bus. Wprowadzając model TGE, spółka położyła nacisk na zapewnienie sprawnej obsługi klienta.

To raport przedstawiony przez ACEA – stowarzyszenie europejskich producentów samochodów.

VW T&B – nowa grupa globalna

38
 

Dwa lata zajęło ludziom wyznaczonym do stworzenia nowej grupy wymyślenie nowej struktury i ustawienie pięciu odrębnych marek tak, by współpracowały.

Uptime i… Strefa kierowcy

40
 

Na konferencji poświęconej nowościom szefowie Mercedes-Benz Polska główny nacisk położyli na inteligentne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo, z których zresztą marka jest znana od dawna.

Coraz więcej siłowni na MOP-ach!

56
 

Od niedawna możecie poćwiczyć na siłowniach pod chmurką w Miejscach Obsługi Podróżnych w całej Polsce.

Klub

44
 

Zwykle kiedy kończy się rok, próbujemy go podsumować. Myślę, że jednak lepiej popatrzeć w przyszłość i mieć nadzieję na lepszy ten następny.

Sklepik

45
 

Do konkursu w Toledo organizatorzy podstawili cztery 32-tonowe zestawy z Renault T480 Optifuel z 13-litrowym silnikiem Euro-6 i dzięki temu konkurs przebiegał sprawnie.

Stacje

48
 

Vademecum

50
 

Jeżeli chcesz założyć firmę transportową, aby czerpać z niej dochody, to po pierwsze – życzymy Ci powodzenia, a po drugie – musisz opracować sobie przynajmniej poglądowy biznesplan.

Traker radzi

54
 

Jeszcze parę lat temu praca „na meblach” była traktowana jako coś gorszego, jako zajęcie dla młodych, silnych. Czy coś się w tym czasie zmieniło? Podobno bardzo dużo.

Samouczek

55
 

Wśród pytań egzaminacyjnych na kwalifikację wstępną znajdują się takie, nad którymi ani chwili nie powinniście się zastanawiać. To przecież Wasza codzienność. Warto je jednak powtórzyć.

Listy

57
 

Traker miesiąca

58
 

Gdy pan Marek zaczynał zawodową karierę, po jej kolejnych szczeblach wspinał się stopniowo, a kwalifikacje podwyższał wraz z nabieranym doświadczeniem i przejechanymi kilometrami.

Szkoły

60
 

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Cieszynie kształcący się w klasach o profilu kierowca mechanik zamiast zasiąść w szkolnych ławkach, wyszli na dziedziniec, na którym zaparkował zestaw z cysterną…

Wydawnictwa

„TIR-em do Iranu” – Adam Frąckowiak

62
 

Jeden z czołowych producentów naczep, firma Schmitz Cargobull, obchodził w tym roku swoje 125-lecie. O uroczystych obchodach jubileuszu pisaliśmy w poprzednim numerze, a dzisiaj – trochę z historii.

Tuning

66
 

DAF XF105 460 KM z rocznika 2010, pierwszy stuningowany pojazd we flocie gdańskiej firmy Tom-Tech.

Mistrz zawsze jest jeden, choć na liście zawodników FIA ETRC, czyli wyścigów ciężarówek, widnieje w tym roku 30 nazwisk.

Żartem

70
 

Giełda

Eurotax

71
 

Horoskop

72
 

Spis 2017

74
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...