Spis treści nr 01/2018 Zamów numer

ŻYCZENIA

 

Humor

3
 

Prenumerata

4, 75
 

Od redakcji

5
 

Jedni lubią jubileusze, inni mniej, ale.. fakty są niezaprzeczalne – mija nam już 25 lat  na rynku, z Wami!

Spis treści

6
 

Po raz 25. ogłaszamy rozpoczęcie naszego dorocznego konkursu na „Ciężarówkę  Roku w Polsce” i jednocześnie „Najlepszą Stację Paliwową Roku”.

 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z dyrektorem Departamentu Transportu Drogowego  w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa – Bogdanem Oleksiakiem.

W listopadzie ub.r. firma Drabpol podpisała umowę o wzajemnej współpracy z kanadyjską firmą TM4 Electrodynamic Systems

Thermo King wprowadza nowy innowacyjny agregat naczepowy SLXi Hybrid, stworzony z myślą o zmniejszeniu oddziaływania na środowisko naturalne i obniżeniu kosztów eksploatacji. Zaprezentowany w 2016 r. jako projekt, nowy agregat jest już oficjalnie dostępny w asortymencie SLXi.

Skrobanie szyb nie należy do najprzyjemniejszych momentów w życiu kierowcy. Szczególnie gdy całe nadwozie – łącznie z szybami – pokrywa cienka i trudna do usunięcia warstwa lodu.

Volvo lubi LNG

 

Volvo Trucks stawia na zrównoważony rozwój i rozwija segment LNG. Dzięki funduszom unijnym w najbliższych latach w Europie znacząco wzrośnie liczba stacji, na których będzie można zatankować pojazd zasilany skroplonym gazem ziemnym (LNG). Inwestycje w infrastrukturę napędzą rynek i sprawią, że na drogach przybędzie samochodów ciężarowych z ekonapędem. Volvo Trucks ma już takie pojazdy w ofercie – to FH LNG i FM LNG.

1 grudnia ubiegłego roku na terenie firmy Truck & Trailer Center w Strykowie miała miejsce wyjątkowa uroczystość.

Rok dwóch generacji

 

Firma Scania Polska SA założona w 1995 r., reprezentowana przez sieć dealersko-serwisową należy do jednych z najlepiej rozwiniętych organizacji w branży pojazdów użytkowych.

Najważniejsze nagrody w branży transportowej wręcza się na najważniejszych wystawach. W listopadzie przekazywano je na salonie pojazdów użytkowych Solutrans w Lyonie.

Niewykluczone, że wielu Czytelników może być zaskoczonych tym, iż w Niepołomicach wyprodukowano już 100 tysięcy dużych ciężarówek.

Z genami Stralisa i Trakkera

40
 

Ostatnią polską premierą roku 2017 było uroczyste wejście na rynek nowego członka rodziny Iveco – Stralisa X-Way.

Firma Continental Opony Polska przedstawiła raport dotyczący obecnej działalności transportowej na podstawie przeprowadzonej sondy z uwzględnieniem tematu ogumienia.

 

Prezentacja

24
 

W roli miniciężarówki przeznaczonej do szybkich dostaw na długich dystansach dysponuje ładownością 990 kg. Wartość ta nie jest rekordowo wysoka, ale to nie ona decyduje o zaletach najmniejszego z długodystansowych MAN-ów.

Reportaż

30
 

Ostatnio pokazywaliśmy nowe amerykańskie ciężarówki, które widzieliśmy nie tylko na nowej wystawie w Atlancie. A było na niej także wiele innych, ciekawych pojazdów i rozwiązań. A przede wszystkim naczep.

Wszyscy widzieli jak drastycznie zmieniły się pojazdy marki Renault Trucks wraz z wprowadzeniem nowej gamy. A co zmieniło się w fabrykach francuskich?

Nowości

38
 

To brzmi jak marzenie: jechać ekologicznym truckiem i wykonywać przewóz taniej niż na ropie… Iveco jest najbliżej takiego scenariusza, bo wprowadza właśnie na rynek dalekodystansową ciężarówkę Stralis z silnikiem Cursor 13 NP.

Klub

42
 

W połowie roku upływa kadencja obecnego Zarządu i Rady naszego stowarzyszenia. W związku z tym czekają nas wybory do władz SKPT.

Inauguracja ubiegłorocznych obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbyła się 17 listopada 2017 r. w Dąbrowie Tarnowskiej.

24 listopada ub.r. tradycyjnie hotel Regent Warsaw Hotel gościł najwybitniejsze osoby i przedstawicieli organizacji działających na rzecz bezpieczeństwa na drodze.

Zawieszenie kabiny pochłaniające energię zderzenia podwyższa poziom bezpieczeństwa biernego, jednak na kierowcę czyhają także inne zagrożenia niezwiązane z ruchem drogowym.

 

Stacje

48
 

Vademecum

52
 

Chcąc pracować w transporcie, masz trzy możliwości: etat, własna działalność gospodarcza – świadczenie usług transportowych, własna działalność gospodarcza – swoim samochodem.

53
 

Kilka zagadnień z egzaminu na kwalifikację wstępną, które przyszły kierowca zawodowy, a i może równocześnie właściciel firmy transportowej musi znać. Warto je powtórzyć.

Ostatnie badania rynku pracy pokazały, że kierowcy międzynarodowi należą do grupy posiadającej najwyższe dochody wśród osób startujących w życie.

Konferencję „Kształcenie kierowców dla branży transportowej” zorganizowało Ministerstwo Rozwoju, ale przy współpracy resortów edukacji i infrastruktury oraz ZMPD.

Listy

56
 

Wydawnictwa

„Trylogia” – H. Sienkiewicz

57
 

Szkoły

62
 

30 października ub.r. byli uczniowie dwóch klas III, kształcący się w zawodzie technik logistyk w Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej w Krakowie odbyli nietypową lekcję.

22 lipca została uchwalona, a 1 września 2016 roku weszła w życie ustawa z o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (DzU 1165 z 2016 roku).

Traker miesiąca

66
 

Przełomowy okazał się rok 1989, bo wówczas spełniło się marzenie pana Piotra. Był kierowcą, ale równocześnie wprawdzie nie dyrektorem, ale właścicielem TIR-ów, które mogły zacząć kursować za granicę.

 

Sonda

68
 

Trasy kierowców są różne, i dłuższe, i krótsze. Niemniej do każdej z nich najlepiej przygotować się jeszcze przed wyruszeniem w drogę, by uniknąć różnych, częstokroć nie do końca przyjemnych, zdarzeń i niespodzianek…

Tuning

70
 

To kolejny stuningowany ciągnik znajdujący się w taborze firmy PARS z miejscowości Ciasna. Tym razem jest to Scania R Topline z roku 2008, rzędowa szóstka, 480 KM na „podwójnym turbie” podniesionym do 560 KM.

W 1992 r. całkowita długość nowo wybudowanych dróg o standardzie autostrady wynosiła ok. 100 km. 25 lat później, w 2017 r., długość oddanych do użytku autostrad liczy 1641 km, a dróg ekspresowych 1611 km (w tym dwujezdniowych 1362 km).

Giełda

Eurotax

73
 

Żartem

74
 

Horoskop

76
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...