Spis treści nr 02/2018 Zamów numer

Humor

3
 

.

Prenumerata

4, 77
 

Od redakcji 5

Drodzy Czytelnicy

 

W pierwszym numerze, który ukazał się w roku naszego 25-lecia, przypomnieliśmy m.in. historię konkursu na „Ciężarówkę Roku w Polsce”. Dlatego, że to jest fragment naszej historii. Teraz druga część  przypominania, czyli 25-lecie konkursu na „Najlepszą Stację Paliwową Roku”. I tu też zobaczycie, jak zmieniał się ten rynek, jak zmieniały się nasze wymagania i oczekiwania w stosunku do stacji. A po lekturze namawiamy do szybkiego zagłosowania na swoją ulubioną stację w edycji 2018.

Czy gaz ma szanse zastąpić ropę? To pytanie zadaje sobie wielu. Ten ekologiczny, ale jak się okazuje także ekonomiczny wątek znajdziecie w kilku artykułach, od prezentacji Stralisa NP400, przez Daily Blue Power, aż do prototypów trzech marek wchodzących w skład nowej grupy VWTB. Prace trwają, ale kluczem do przyszłości jest stanowisko rządów, a ściślej ministrów finansów, związane z opodatkowaniem paliw…

Coraz częściej  słyszymy o kłodach rzucanych naszemu transportowi międzynarodowemu pod koła przez kilka państw. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się, jaka jest istota sporu o przyszłość europejskiego transportu drogowego, to ma okazję – wszystkie te trudne  kwestie w pigułce podaje delegat ZMPD w Brukseli w wywiadzie dla „Polskiego Trakera”.

Niedawno pokazaliśmy nowości wystawy w Atlancie, a teraz idziemy dalej i zaglądamy do jednego z większych dealerów ciężarowych w stolicy Georgii. Serwis niby jak serwis, ale są spore różnice w porównaniu z naszymi.

Gdy zaś ogłaszaliśmy najważniejsze europejskie nagrody wręczone na salonie Solutrans, zapowiedzieliśmy relację z największej francuskiej, a drugiej po Hanowerze imprezy ciężarowej Europy. Sporo ciekawych „eksponatów” wliczając większe i te malutkie…

No, a jeszcze sporo innych pozycji; zwracamy uwagę na mało uświadamiane aspekty przewozu drogowego towarów niebezpiecznych dużego ryzyka, prezentujemy cieszyńską szkołę uczestniczącą w programie szkolenia kierowców zawodowych, przypominamy, jakie mogą być konsekwencje pozornie niegroźnego złożenia podpisu w czyimś imieniu. No i stałe pozycje, jak: sonda, tuning i traker miesiąca.

Spis treści

6
 

Po raz 25. ogłosiliśmy rozpoczęcie naszego konkursu na „Ciężarówkę  Roku i Ćwierćwiecza w Polsce” i jednocześnie „Stację Ćwierćwiecza”.

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Piotrem Szymańskim, stałym przedstawicielem ZMPD przy UE

Aktualności

18
 

– Megatranslaw nie użytkował dotąd MAN-ów, jednak po długich testach właściciele bydgoskiej firmy zdecydowali się na zakup 50 ciągników siodłowych TGX 18.500 z kabiną XXL 

Zaawansowane rozwiązania Continentala dla pojazdów użytkowych zapewnią mistrzom z zespołu KAMAZ-master znaczną przewagę nad konkurentami.

W głównej siedzibie w Hanowerze marka Volkswagen Samochody Użytkowe przekazała klientom z kilku krajów pierwsze egzemplarze e-Craftera. Nowe użytkowe auta z napędem elektrycznym będą przez nich testowane w realnych

DAF Trucks otwiera nowoczesny punkt dealerski na południowych obrzeżach Paryża. Po otwarciu paryskiego dealerstwa DAF Trucks w Massy kolejnym krokiem będzie oddanie do użytku drugiego nowego salonu w północnej części Paryża w 2019 r.

Prezentacja

26
 

Pojazd napędzany jest dojrzałym technicznie silnikiem zasilanym LNG – skroplonym gazem. Jest to tzw. paliwo alternatywne, dzięki któremu samochód ciężarowy może konkurować ze swym odpowiednikiem z klasycznym dieslem.

Rozpoczęły się przygotowania do VII edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników pod patronatem producenta olejów silnikowych Mobil Delvac™.

Z Wami na fali

41
 

Już od ponad pół roku spotykamy się ze słuchaczami Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Wystawy

32
 

Wielu się dziwi, że wystawa Solutrans, kiedyś znana tylko garstce specjalistycznych firm karoseryjnych, zdołała zająć tak znaczące miejsce na europejskim rynku branży transportowej.

Bezpieczeństwo

37
 

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w grudniu ub.r. w Warszawie przez firmę Shell Polska znakomite osobistości z zakresu bezpieczeństwa drogowego wspólnie z zebranymi dziennikarzami przeprowadzili ciekawą dyskusję na ten temat.

Przedstawiając ostatnio wchodzącą na rynek usługę MB Uptime zapowiedziałem, że była ona dodatkiem na pokazie nowych systemów bezpieczeństwa.

Nowości

38
 

TGX z odnowionym wnętrzem kabiny polepsza swe notowania w transporcie długodystansowym. Modele operujące na krótkich dystansach mogą zyskać na walorach użytkowych dzięki nowemu silnikowi D 08.

W tym roku nasze stowarzyszenie będzie obchodzić swoje 10-lecie.

Reportaż

46
 

Ponieważ liderem rynku ciężarowego w USA od dawna jest Freightliner, nie dziwi, że odwiedziliśmy dealera tej marki. Ale żeby było jasne – Peach State Truck Centers zajmuje się aż ośmioma markami.

Nowości

54
 

Jeszcze w październiku ub.r. jeździliśmy nowym Iveco Daily Blue Power NG, który później zdobył tytuł „International Van of the Year 2018”.

Anders Nielsen, szef techniczny VWTB, zadeklarował, że do roku 2022 ciężarówki autonomiczne będą już pracowały. W roku bieżącym będą testowane na autostradach.

Vademecum

58
 

Czy sfałszowanie podpisu lub „manipulacja” tachografem mogą pozbawić Cię możliwości zarobkowania? Zagadnienie to dotyczy nie tylko kierowców, ale też osób zarządzających w transporcie i właścicieli firm transportowych.

Cieszyńska placówka może poszczycić się historią działalności, która stawia ją w pierwszym szeregu szkół w Polsce kształcących w kierunkach zawodowych.

ADR

62
 

Czyli towarów niebezpiecznych dużego ryzyka, regulowany jest zarówno przez przepisy na poziomie globalnym (ONZ), jak i europejskim (Europejska Komisja Gospodarcza).

Samouczek

63
 

W każdej chwili na trasie może zatrzymać Cię do kontroli jedna z kilku służb mundurowych. Dzisiaj pytania na ten temat, z puli tych, które znajdują się w zestawach egzaminacyjnych na kwalifikację wstępną.

 

Jacek Stepuła z firmy Kuźnia-Trans Mikołów nie zdecydował się kontynuować tradycji rodzinnych i, podobnie jak jego dziadek oraz początkowo ojciec, zostać górnikiem, bo jak stwierdził, najbardziej w tej pracy przeszkadzałby mu brak słońca.

Każda trasa dla kierowcy zaczyna się załadunkiem a kończy rozładowaniem towaru. 

Tuning

68
 

Przytulny kącik wręcz zachęca, by na chwilę usiąść i nieco odpocząć. Gdy dodatkowo wewnątrz pojawi się klimatyzacja, mało kto w lecie dobrowolnie będzie chciał wyjść z naczepy…

 

Hobby

70
 

jako ostatniego w dziale „Hobby” przed laty przedstawiliśmy Wam Leszka Maxellona. Nawiązując do historii naszego pisma, postanowiliśmy więc zobaczyć, co się u niego od tamtego czasu zmieniło.

Żartem

72
 

Horoskop

74
 

Giełda

Eurotax

76
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...