Spis treści nr 03/2018 Zamów numer

8 Marca

3
 

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

 Zawsze z początkiem roku jest czas różnych podsumowań, także w transporcie.

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Teresą Dulik, dyrektorem Działu Logistyki i Transportu w ArcelorMittal Distribution Solutions Poland

Aktualności

8
 

2 lutego br. w hotelu Radisson Blu w Warszawie miała miejsce międzynarodowa konferencja pt. „Brexit – konsekwencje dla transportu drogowego” zorganizowana przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

Z początkiem stycznia br. organizatorzy akcji „Profesjonalni Kierowcy”, wspierani m.in. przez Wielton, podsumowali efekty przeprowadzonych w 2017 roku działań.

W 2019 r. Volvo Trucks rozpocznie sprzedaż elektrycznych samochodów ciężarowych w Europie, zaś pierwsze pojazdy zostaną, w porozumieniu z wybranymi klientami, przekazane do eksploatacji jeszcze w tym roku.

Doroczna konferencja dealerów, która odbyła się 18.01.2018 r. w Warszawie, wyłoniła zwycięzcę konkursu na najlepszego dealera Volvo Trucks w Polsce. Ten zaszczytny tytuł, w odniesieniu do wyników działalności za cały 2017 rok, przypadł autoryzowanemu serwisowi Nijhof-Wassink w Kutnie.

Prezentacja

16
 

Silnik R24EE6C jest jedną z istotnych zalet japońskiej miniciężarówki. Należy on do nielicznych diesli stosowanych obecnie w samochodach użytkowych, spełniających normy czystości spalin Euro-6 bez stosowania wtrysku AdBlue.

Rynek

22
 

Ilości nowo rejestrowanych pojazdów rosły we wszystkich kategoriach i klasach, ale liczy się przede wszystkim klasa powyżej 6 ton DMC. Tu mieliśmy 27 342 rejestracje, zatem o niemal 4% więcej niż w roku 2016. I to był kolejny rok zwyżkowy.

Piotr Stański podsumowując rok 2017 w działalności firmy MAN Truck & Bus Polska stwierdził m.in., że pojazdy użytkowe o napędzie elektrycznym wejdą do regularnej sprzedaży w najbliższej przyszłości.

Reportaż

24
 

Mercedes-Benz Vans zorganizował tuż przed premierą nowego Sprintera wielką konferencję o nazwie Sprinter Innovation Campus.

Co się produkuje w fabryce ciężarówek? Oczywiście nowe samochody. Chyba że mowa o nowym wydziale w Bourg en Bress, gdzie Renault trucks uruchomiło w ub. roku specjalną działalność.

Nowości

26
 

Sprinter wreszcie dostał przedni napęd, co jest ważne, bo mają go niemal wszyscy, a pozwala na zwiększenie pojemności ładowni, która w Mercedesie nie była wybitna, ale i poprawić ciut ładowność (o 50 kg).

Gigantyczny Daimler wykonał ostatnio mały, ale być może ważny krok w swoim rozwoju. Zaczął produkować seryjnie elektryczne ciężarówki i dostarczył pierwsze do klientów.

Wystawy

28
 

Po raz pierwszy na COMTRANS odbyły się konferencje poświęcone samochodom dostawczym oraz przyszłości pojazdów użytkowych w Rosji.

 

Stacje

33
 

Bezpieczeństwo

34
 

Jak wynika z badań większość kierowców ocenia swoją jazdę dobrze, a nawet lepiej od innych. Może warto przyjrzeć się tym badaniom przedstawionym podczas konferencji zorganizowanej przez firmę Shell Polska.

Informacje

36
 

Formalnie, 20 – lat stuknęło firmie z Kajetanowa jesienią, ale uroczystość odbyła się na Targach Kielce w styczniu br. Spora impreza z udziałem 300 gości, partnerów biznesowych, dostawców i odbiorców.

Pojazdy użytkowe wszelkiego rodzaju korzystają z wieloletniego know-how firmy SAF-HOLLAND. Obszerne portfolio producenta osi i zawieszeń oferuje odpowiednie rozwiązanie dla każdego wyzwania i każdego rodzaju pojazdu.

To grupa kierowców, która na co dzień oprócz wykonywania swoich obowiązków zawodowych realizuje się w swoich sportowych pasjach.

Klub

44
 

Od składu przyszłych władz naszej organizacji i ich zaangażowania będzie zależeć to, jak kierowcy zawodowi będą odbierani nie tylko w środowisku transportowym, ale również przez całe społeczeństwo.

Kulisy transportu

46
 

Pomimo faktu, iż kobiety za sterami ciężarówek obecnie spotyka się zdecydowanie częściej niż np. 25 lat temu, to taki widok zawsze budzi zainteresowanie i pytanie: dlaczego?

Czy pamiętacie może DAF-a 105 XF z gdańskiej firmy Union Transport zwanego „Latający Holender” („PT” 12/2016)”? Jeździł nim wówczas Łukasz Treffler…

Vademecum

47
 

Podajemy szacunkową, uniwesralną, kalkulację kosztów dla wszystkich pojazdów (bez rat leasingowych bądź kredytowych).

Szkoły

50
 

Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej w Krakowie ma bardzo bogatą historię, bo działa nieprzerwanie od roku 1945.

Przewóz towarów niebezpiecznych w ilościach lub pakowanych w sposób, który nie wymaga oznakowania jednostki transportowej tablicami barwy pomarańczowej może podlegać niektórym przepisom Prawa o ruchu drogowym.

28 grudnia ub.r. ruszył w naszym kraju automatyczny system rozpoznawania numerów rejestracyjnych, który funkcjonuje w administracjach celnych Litwy, Łotwy i Estonii.

 

56
 

Szerzący się proceder stosowania tzw. emulatora wtrysku AdBlue szkodzi zdrowiu użytkowników dróg, nie omijając biorących w nim udział kierowców.

Samouczek

57
 

Do powtórki kilka pytań z egzaminu na kwalifikację wstępną związanych z czasem pracy i tachografem.

Technika

58
 

Opory na połączeniu siodło – naczepa powodują straty paliwa i pogarszają kierowalność zestawu pojazdów.

Pan Włodek uważa, że na drodze jest sporo sytuacji stresowych, na które nie ma się wpływu i dlatego dokładanie ich niejako na życzenie jest grubym nieporozumieniem.

Związek z kierowcą, zwłaszcza z transportu międzynarodowego, który w domu ma najczęściej status gościa, z całą pewnością jest specyficzny i stawia przed kobietami liczne wyzwania, którym muszą w życiu codziennym stawić czoła.

Historia

66
 

Jest to model niezwykły. Z założenia miał on zastąpić Stara 266, mieć od niego lepszy silnik, nowocześniejszą kabinę i udoskonalony napęd.

 

Tuning

60
 

Tym razem na trasę ok. 9000 km z Limy do Cordoby wystartowało kilkaset pojazdów z czego ponad 40 ciężarówek ośmiu marek. A cztery to Kamazy.

Żartem

72
 

Giełda

Eurotax

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...