Spis treści nr 05/2018

Humor

3
 

.

Spis treści

4
 

Od redakcji

 

 My też nie wiemy, kiedy elektryczne samochody zastąpią spalinowe. A może nawet nie zastąpią, tylko uzupełnią w niektórych zadaniach?

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Danielem Węgrzynkiem, pomysłodawcą projektu i prezesem zarządu firmy ANG Sp. z o.o.

Potwierdzeniem wdrożonej polityki na lata 2017-2020 jest wzrost o 33,4% przychodów i o 40% zysku netto za ubiegły rok tej bardzo dobrze znanej firmy, zajmującej w produkcji naczep, przyczep i zabudów samochodowych dla transportu drogowego i rolnictwa 1. miejsce w Polsce, 3. w Europie i 10. na świecie. Na poszczególnych rynkach, gdzie działa Wielton, w roku 2017 umocnił swoją pozycję tak w produkcji, jak i sprzedaży.

W fabryce Volkswagen Poznań z taśm produkcyjnych zjechał dwumilionowy Caddy – jest to 7-miejscowy Caddy Maxi Trendline w kolorze białym (Candy) z silnikiem 1,4 TSI EU6 BMT 92KW. Tylko w ub. roku w poznańskiej fabryce zostało wyprodukowanych blisko 165 tys. Caddy (+3,8%). Jest to historyczny wynik licząc od 1993 roku, w którym to spółka Volkswagen Poznań została założona.

Goodyear wprowadza nowe opony KMAX S i KMAX D na obręcze 17.5” i 19.5”, dostępne w wersji na osie prowadzące i napędowe

Volvo Trucks przedstawia swój pierwszy w pełni elektryczny samochód ciężarowy – Volvo FL Electric, zaprojektowany m.in. z myślą o dystrybucji towarów w mieście i wywozie odpadów. Produkcja seryjna i sprzedaż nowego modelu w Europie rozpocznie się w przyszłym roku.

Informacje

 

5. edycja MOTO SHOW w Krakowie to wielkie święto moto świata, które wprowadzi jego miłośników w przyszłość motoryzacji w dniach 19-20 maja br.

SAF Adaptive Air Damping łączy w sobie funkcje elementów sprężystych 
i tłumiących zawieszenia.

 

DAF pokazał swój ubiegłoroczny projekt o nazwie Eco Champs będący hybrydą, Iveco przywiozło Stralisa z silnikiem 13-lirowym na gaz, a Renault Trucks miało dystrybucyjną ciężarówkę na gaz opartą na modelu D19 Wide.

Najnowsza odsłona cyklu Fuel Duel miała miejsce w Kielcach, a uczestnikami byli nie zawodowi kierowcy, ale dziennikarze z branży transportowej. W sumie wystartowało nas ośmiu i odbyliśmy dwa przejazdy trasą S-7 o długości ponad 80 km.

Karta kierowcy to jeden z najważniejszych dokumentów dla kierującego pojazdem. To na niej znajdują się informacje o zdarzeniach i wszelkich aktywnościach.

 

Dzisiaj chcielibyśmy zająć się tematem mniej popularnym, ale zdecydowanie ważniejszym – potrzebą aktualizacji wiedzy niezbędnej do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Podczas targów MT TSL swoją ofertę przedstawili wiodący producenci aut ciężarowych (Volvo, Renault, MAN, Iveco, Scania, DAF, Mercedes), producenci naczep kurtynowych i podkontenerowych.

Druga edycja Międzynarodowych Targów Transportu, Spedycji i Logistyki chyba nie przerosła pierwszej, mimo to przyciągnęła sporą grupę zainteresowanych kupnem wystawionych pojazdów.

Alex Kurdecha znów obronił tytuł najsilniejszego kierowcy ciężarówki. Jacek Jakimów w kategorii „mechanik zawodowy” oraz Radosław Bladocha i Kamil Misiewicz „młody mechanik” zostali laureatami VII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

Bezpieczeństwo

38
 

W Rzeszowie odbyła się konferencja zorganizowana przez ZUS przy współpracy z tamtejszą Wyższą Szkolą Informatyki i Zarządzania.

Styczniowy Dziennik Ustaw ukazał nam nowy akt prawny, którym jest rozporządzenie ministra infrastruktury z 25 stycznia 2018 r. w sprawie sposobu przewozu ładunku. Jak nazwa wskazuje, rozporządzenie dotyczy... mocowania.

Pod przewodnictwem Ericha Thiedego, prezydenta Organizacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Saksonii-Anhalt, 21 lutego 2018 r. odbyły się w Magdeburgu warsztaty na rzecz zapobiegania wypadkom.

Listy

40
 

Już po raz trzeci w historii wszyscy kierowcy zawodowi będą obchodzić swoje święto. Decyzją UICR i IRU każdy drugi piątek maja, co roku, to Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego.

 

Już wkrótce, w czerwcu br., upłynie druga kadencja Rady SKPT. W marcu na stronie SKPT i łamach „PT” i „PTB” ogłosiliśmy Regulamin Wyborów i przyjmowaliśmy Wasze kandydatury.

W konkursie zorganizowanym przez SKPT podczas Targów Motor Show w Poznaniu wystartowało 12 kierowców zawodowych, którzy w określonym czasie musieli pokonać specjalny tor do jazdy na precyzję.

Zespół Szkół Samochodowych w Gliwicach działa już od ponad 60 lat. Przed laty szkoła kształciła w zawodzie kierowcy. Kolejne zmiany spowodowały jednak zanik kształcenia w tym fachu.

Technika

52
 

Moc elektryczna klimatyzatora a nie chłodnicza jest podstawowym parametrem, na podstawie którego można prognozować jego czas ciągłej pracy bez zagrożenia utratą zdolności rozruchowej baterii.

Tradycyjnie już spotkanie rozpoczęło się od wystąpień funkcjonariuszy policji i Inspekcji Transportu Drogowego, ale tym razem przytoczone przez nich statystyki napawały optymizmem i dawały powody do zadowolenia.

Drogi

60
 

W czasie ogólnopolskiej konferencji szkoleniowej z cyklu „ADR – bezpieczeństwo transportu w teorii i praktyce” problem polskich dróg przybliżył zebranym kpt. Michał Pająk, wojewódzki koordynator ratownictwa chemicznego w Kielcach.

Tuning

64
 

Pomysł na motyw był oczywiście Klaudii, która podobnie jak w przypadku wcześniejszego Volva postanowiła, że skoro kabina ma dwa boki, podobnie jak medal, to tytułowego konia należy ukazać również w dwóch odsłonach.

Pan Stanisław przez 25 lat pracy w transporcie międzynarodowym zjeździł niemal całą Europę, a główne szlaki tranzytowe nie mają przed nim tajemnic.

Lato coraz bliżej. Niestety, jest to pora roku, która najbardziej sprzyja wypadkom drogowym. Zapytaliśmy więc trakerów, czy ich wyszkolenie z zakresu niesienia pomocy przedmedycznej jest na tyle wystarczające, że gdy znajdą się na miejscu zdarzenia, będą umieli prawidłowo zareagować.

Tym razem przedstawiamy Wam Roberta Gutmajera, pedagoga socjalnego, który nie tylko kolekcjonuje miniatury samochodów, ale sam od sześciu lat pracuje jako kierowca autotransportera w transporcie międzynarodowym.

 

Żartem

72
 

Giełda

Eutotax

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...