Spis treści nr 06/2018

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Nie tylko nowości z Södertälje przyciągają uwagę świata transportu, choć akurat „gama miejska” marki Scania jest takim ciekawym przykładem różnych zmian dokonujących się w branży. Z jednej strony jako specjalista od pojazdów do transportu dalekiego, Scania nie zeszła poniżej pewnej granicy tonażowej (18 ton), której trzyma się od lat, a z drugiej – wprowadza nowy „mały” silnik i to powstały w mocnej współpracy z konkurentem amerykańskim... Naszym zdaniem, Szwedzi nie schodzą do magicznej granicy 12 ton, ale wykonują krok w tym kierunku!

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Markiem Szaniewskim, właścicielem stacji Nevada Center nagrodzonej tytułem „Najlepszej Stacji Ćwierćwiecza 1993-2018 w Polsce”

Nevada Center ma kilkanaście lat i jest doskonale rozpoznawanym kompleksem położonym między starą „dwójką” a nową A-2, choć oczywiście wjazd jest z drogi nr 92 w Poźrzadle.

 

„Profesjonalni kierowcy”

38
 

Rozpoczęły się zapisy na bezpłatne kursy dla kierowców samochodów ciężarowych, organizowane w ramach trzeciej edycji akcji „Profesjonalni kierowcy”.

Zakończyły się krajowe eliminacje konkursu dla kierowców zawodowych Volvo Trucks Driver Challenge 2018.

Aktualności

8
 

Schmitz dostarczył dwudziestotysięczną i dwudziestotysięcznąpierwszą naczepę dla TIP Trailer Service. Uroczystość przekazania odbyła się w Steverburgu, zaś naczepy miały specjalne oznakowanie.

Girteka Logistics wybrała Goodyear na głównego dostawcę opon dla 4000 pojazdów ciężarowych i 4300 naczep obsługujących paneuropejskie przewozy firmy. Tym samym produkty amerykańskiego koncernu zaspokoją 80% zapotrzebowania floty, w której jeżdżą dwu- i trzyosiowe ciągniki oraz w większości trzyosiowe naczepy chłodnie, jak również coraz większa liczba naczep skrzyniowych.

Społeczna Akademia Nauk wychodząc naprzeciw problemom branży transportowej i zmieniającym się warunkom prawnym oraz brakowi zasobów ludzkich, stworzyła innowacyjny program edukacyjny „Koordynator pojazdów autonomicznych”. 

Iveco zaprezentowało w Słowenii swoją ofertę samochodów dostawczych, ciężarowych i autobusów napędzanych gazem ziemnym w ramach misji, od transportu miejskiego po transport międzymiastowy i długodystansowy oraz transport pasażerski w transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T).

Informacje

17
 

6 czerwca br. w Warszawie odbędzie się 7. Forum Kobiet w Logistyce pod hasłem „Źródła logistyki”.

Prezentacja

18
 

Masa własna naczepo-wywrotki Meiller LHPS 44/3N osiągnęła wartość typową dla podobnych pojazdów wyposażonych w aluminiowe koleby. W zestawie z ciągnikiem siodłowym DAF CF nowa wywrotka uzyskuje ładowność ok. 27,4 t.

Nowości

24
 

Nowa Scania P jest wyraźnie ekonomiczniejsza od starej, gdyż potrzebuje o 10% mniej paliwa, a zarazem będąc lżejsza o 360 kg, zwiększa ładowność, czyli poprawia wydajność samochodu.

Po pokazach statystycznych nadszedł czas posmakowania i poznania nowego Sprintera trzeciej generacji na drogach Holandii.

Na rynek trafiła opona Michelin X Multi Energy, która uzupełnia gamę Michelin X Multi o opony do transportu regionalnego. Nowa opona zastępuje Michelin X Multiway 3D.

 

Serwisy

32
 

Choć to nie największy warsztat Mercedesa w Polsce, jest najnowocześniejszy. Serwis w Emilianowie działa od lutego br., a w kwietniu został uroczyście otwarty.

 

Zwykle wiosną pokazujemy, jak wyglądał polski rynek samochodów ciężarowych w poprzednim roku. I ostatnio z reguły donosimy o kolejnych rekordach oraz zwiększającej się sprzedaży importowanych ciągników. A co z używanymi?

Ponad 10 tysięcy zwiedzających, 418 firm zajmujących 30 tys. m2powierzchni wystawienniczej oraz 10 konferencji dotyczących budownictwa drogowego – tak w skrócie można opisać targi Autostrada, MASZBUD oraz ROTRA.

Targi Techniki Motoryzacyjnej

59
 

Za nami cztery dni spotkań biznesowych, wydarzeń, pokazów i rywalizacji. Blisko 300 wystawców zaprezentowało najnowszy dorobek technologiczny, który jest wynikiem zmieniającego się rynku.

 

Marka Kassbohrer zaliczana jest do największych legend transportu w Europie. Przemawia za nią siła tradycji, doświadczenie, jakość i niezawodność.

27 kwietnia br. w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie odbyła się III konferencja w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.

 

W czerwcu br. rozpoczyna pracę nowo wybrany Zarząd i Komisja Rewizyjna III kadencji, czyli zgodnie ze Statutem SKPT – na następnych pięć lat.

Podczas warszawskiej konferencji prasowej firmy Chevron spotkaliśmy ambasadorkę wprowadzanego właśnie na rynek polski oleju Texaco Delo – Lisę Kelly, która jest bohaterką znanych w Polsce filmów z serii „Na lodowym szlaku”.

Reportaż

46
 

Już po raz trzeci w historii wszyscy kierowcy zawodowi świata obchodzili swoje święto. W tym roku obchodziliśmy podwójne święto na terenie Nevada Center, przy DK92.

Traker radzi

48
 

W firmach brakuje podstawowej informacji dla kierowców w postaci czytelnych tablic, drogowskazów, a nawet informacji na ścianach czy oknach spedycji. A już szczególnie jeżeli dotyczą one obcokrajowców.

W związku z procesem konsultacji społecznych projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia kursów z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych w środowisku ADR rozgorzała prawdziwa burza.

Technika

54
 

Nowe rozwiązania w technice oświetleniowej zwiększają efektywność wykorzystania pojazdu, obniżając koszty jego eksploatacji oraz podnosząc bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Gdy kilka lat temu wprowadzano najpierw Euro-5, a potem Euro-6, uwaga zwrócona była w stronę kłopotów z płynem AdBlue, a jako dodatkową uciążliwość podnoszono wielkie i ciężkie „fabryki chemiczne”, jak określano zestawy oczyszczające spaliny z cząstek stałych i NOx.

 

Historia

60
 

Z okazji 90-lecia DAF przygotował m.in. prezentację najstarszych i najnowszych pojazdów z możliwością jeżdżenia nimi po torze testowym koło Eindhoven.

 

Traker miesiąca

64
 

Andrzej Cebula w charakterze kierowcy międzynarodowego pracuje od 23 lat, czyli od czasu, gdy zatrudnił się w firmie Litwiński Transport-Sprzęt-Budownictwo.

 

Już od kilku ładnych lat stacje paliwowe w naszym kraju zaczęły coraz mniej kojarzyć się z miejscami wyłącznie do tankowania, a coraz bardziej przypominać autonomiczne małe miasteczka, zbudowane dla potrzeb kierowców zawodowych. Zapytaliśmy więc kierowców, jak na tym tle wypadła „Najlepsza Stacja Paliwowa Ćwierćwiecza” – Nevada w Poźrzadle.

Tuning

68
 

Bohaterami bajki są ptaki, głównie papugi, dlatego to właśnie one stanowią główny motyw malowania. Widzimy je zarówno po obu stronach kabiny, jak i na ścianie tylnej oraz nad przednią szybą.

 

Samouczek

70
 

Zamieszczony zestaw pytań stanowił pierwszą część eliminacji do Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych UICR 2018, które odbyły się w Krakowie, na terenach targowych przy ul. Galicyjskiej 9 podczas Moto Show, w sobotę, 19 maja br.
Poprawne odpowiedzi!

Sport

71
 

W poprzednim sezonie do udziału w mistrzostwach zgłosiło się 13 ekip. Wprawdzie na koniec roku sklasyfikowano 35 zawodników, jednak niektórzy startowali sporadycznie i zwykle bez sukcesów punktowych.

Żartem

72
 

Giełda

Eurotax

73
 

Horoskop

73
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...