Spis treści nr 07/2018 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od Redakcji

5
 

Jeśli pamiętacie z wcześniejszych wydań, że obchodzimy w tym roku swoje 25-lecie, nie będziecie zdziwieni publikacją, w której nie tyle opisujemy swoją historię, co raczej historię rozwoju naszego transportu ciężarowego. Te dwa wątki przeplatały się oczywiście, bo gdy stopniowo rosły przewozy i przybywało nowoczesnych samochodów, my byliśmy blisko i też się zmienialiśmy. Niektóre informacje sprzed lat brzmią nawet szokująco, szczególnie dla tych Czytelników, którzy nie pamiętają tamtych czasów. To był w jakimś sensie Dziki Zachód, ale po polsku…

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Krzysztofem Walewskim, prezesem Stowarzyszenia Pracowników i Sympatyków PMPS PEKAES Warszawa

Aktualności

8
 

Do sieci serwisowo-sprzedażowej DBK Truck Center dołączył oddział w okolicach Poznania. To już 22. oddział należący do Grupy DBK.

W najnowocześniejszym centrum testów klimatycznych Forda pod jednym dachem znajdują się wszystkie możliwe warunki pogodowe na świecie. Dzięki temu inżynierowe są w stanie przetestować pojazdy, zanim trafią one do sprzedaży – od małego Forda KA+ do dwutonowego Forda Transita. W każdej chwili mogą zmienić porę dnia lub warunki pogodowe.

Wyjątkowe podejście skupiające się na kierowcy i prawdziwie rewolucyjna kabina utorowały pełną sukcesów drogę Volvo FH od momentu kiedy pierwszy raz go zaprezentowano w 1993 r. Ćwierć wieku później flagowy pojazd ciężarowy Volvo pozostaje liderem innowacyjności, zwłaszcza w obszarach przynoszących korzyści bezpośrednio kierowcom, takich jak bezpieczeństwo i komfort.

 

8 czerwca br. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbył się Kongres Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy 2018 „Standard, kompetencje, bezpieczeństwo”.

 

Prezentacja

16
 

Ciągnik siodłowy Renault Trucks T 440 w różnych wersjach układu napędowego był już prezentowany dwukrotnie na łamach „PT” w rubryce „Test”. Każda jego wersja występowała z tą samą naczepą, prowokując do porównań.

Nowości

22
 

Być może wiecie, że w Turcji samochody ciężarowe z logo Forda produkuje się od lat, czasem widzicie je na naszych drogach, ale zwykle na tureckich rejestracjach.

 

O nowym Stralisie NP 460 z silnikiem 13-litrowym pisaliśmy już, to realna alternatywna dla klasycznych ciągników na ON.

 

Gdy Wielton rozpoczynał 2-3 lata temu swoją nową erę, wielu podejrzewało, że skończy się na zakupach kilku niedużych firm za granicą.

 

Nowy Ford Transit Custom jest napędzany przez najnowocześniejszy silnik wysokoprężny Ford EcoBlue, który został wprowadzony do tego modelu w 2016 r.

 

Reportaż

28
 

Pisząc niedawno o 90-leciu DAF-a, zajęliśmy się bardziej historycznymi aspektami jubileuszu. A przecież taka rocznica to okazja do pochwalenia się nowymi rozwiązaniami.

 

Niezły tor przeszkód mieli organizatorzy tegorocznego Truck Show Pomorze.

Inicjatorem akcji Kierowcy Dzieciom jest Łukasz Kusy, który jest kierowcą busa. Akcja szybko zdobyła zaufanie kierowców oraz innych osób, które chcą pomagać dzieciom.

Samouczek

29
 

Wakacje, urlopy, kolonie, wczasy itp. W tym okresie nie zapomnijmy jednak o innych użytkownikach dróg. Powtórka z pierwszej pomocy przedmedycznej zawsze jest na miejscu. Dziś pytania testowe z egzaminów.

 

Problemy

31
 

Tuż przed otwarciem targów 18 maja br. przewoźnicy i zaproszeni goście uczestniczyli w konferencji pt. „Polski transport drogowy kontra nowe regulacje ograniczające dostęp do rynku”.

 

Na dorocznym spotkaniu przewoźników w Krzyżowej, organizowanym przez Polską Unię Transportu, prelekcje poświęcone najważniejszym i najgorętszym tematom transportowym przeplatały się z licznymi prezentacjami.

Informacje

34
 

Jak informowaliśmy Was w styczniu br., obchodzimy rok jubileuszowy, bo jesteśmy na rynku już 25 lat. Jaki był jedyny wówczas dostępny w kioskach i na granicach miesięcznik transportowy, jak wyglądał nasz transport drogowy?

 

Ubiegły rok był rekordowy w działalności czterech spółek reprezentujących Grupę Bosch w Polsce. Poza centralą jest to działalność produkcyjna i rozwojowa w czterech lokalizacjach (Wrocław, Łódź, Goleniów i Rzeszów).

 

53
 

W dniach 7 i 8 czerwca br. w Łodzi miała miejsce wyjątkowa prezentacja sprzętu transportowego.

 

Wszystko pod ręką: nowy uniwersalny zestaw narzędziowy od SAF-HOLLAND zawiera wszystkie narzędzia potrzebne do naprawy i serwisowania 16 różnych typów zacisków hamulcowych.

 

Pod takim hasłem przebiegało 7. Forum Kobiet pracujących w logistyce, które tym razem odbyło się w Warszawie 8 czerwca br.

Bezpieczeństwo

40
 

Praca kierowcy tylko pozornie wydaje się ciekawym, prostym i dobrze płatnym zajęciem. Osoby wykonujące ten zawód dobrze wiedzą, że jest on stresujący, odpowiedzialny i często niebezpieczny.

Przed nami wakacje, a co za tym idzie – liczne spotkania w drodze.

45
 

Działając w imieniu kierowców pojazdów ciężarowych, będąc jednymi z nich, wystąpiliśmy do władz UICR oraz poprzez nią dalej, do IRU i UE, z naszą petycją dotyczącą jednolitego i zrozumiałego oznakowania wszelkich obiektów, na których odbywa się ruch tzw. TIR-ów.

 

W sobotę, 19 maja br. na terenie Moto Show w Krakowie miały miejsce eliminacje do Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych.

Medal dla DAF-a XF

49
 

Doskonale wyniki DAF Trucks Polska w ub. roku były omawiane m.in. w czasie spotkania szkoleniowego handlowców sieci składającej się z 5 dealerów prywatnych, w miejscowości Ostrowo.

Minitest

50
 

Fakty są takie, że cena zwykłego dostawczego Vito może zaczynać się od 83 500 zł, ale za wersję Tourer (czyli służącą do przewozu osób) o zbliżonych parametrach płacimy już 94 tysiące.

Przewóz towarów niebezpiecznych w naszym kraju stanowi ok. 10% udziału w ogólnej liczbie ładunków przewożonych transportem lądowym. Z tego najwięcej, bo aż ok. 70% zajmują paliwa płynne – benzyna, olej napędowy i LPG.

 

Stacje

59
 

Trzeba przyznać, że ciągnik z zewnątrz prezentuje się okazale, bo wyraźnie widać nawiązania do stonowanego tuningu norweskiego (ograniczenie kolorów i motywów) i błyszczącego holenderskiego (chromy).

Wschód w przypadku pana Krzysztofa był właściwie jedynie krótkim epizodem, a przez zdecydowaną większość swej zawodowej kariery kursował po „cywilizowanej” Europie, głównie do Włoch.

Sonda

66
 

Jeszcze do niedawna za porę roku najmniej przyjazną kierowcom uchodziła zima. Niemniej od kilku lat ma ona zdecydowanie łagodniejszy przebieg, natomiast bardziej dokuczliwe są upalne lata. Tym bardziej że nadal w naszym kraju obowiązują wakacyjne zakazy jazdy w weekendy…

Sport

68
 

To dziwny sport, np. kilku zawodników wyraźnie nie zdążyło odpowiednio przygotować swoich maszyn na pierwsze starcia i było to widać.

Trendy

69
 

Muzyka

70
 

Już bardzo niewiele dni dzieli nas od ostatniego weekendu lipca, podczas którego od lat nad jezioro Czos przyjeżdża rzesza turystów z całej Polski, by uczestniczyć w święcie muzyki country.

Żartem

72
 

Wydawnictwa

„Na dobrą drogę”

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

78
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...