Spis treści nr 08-9/2018 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od Redakcji

5
 

Jeśli nie zauważyliście na okładce, macie w rękach numer łączony, sierpniowo-wrześniowy. W okresie wakacyjno-urlopowym to częsta praktyka. A jednak nie oznacza ona, że nie ma w nim ciekawych informacji. Przeciwnie, jest ich nawet więcej do tego stopnia, że dodaliśmy kilka stron, by zrekompensować brak jednego wydania.

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z pomysłodawcą i założycielem Fundacji dla transplantacji – dr. Zygmuntem Kalicińskim, kardiochirurgiem, muzykiem i społecznikiem

Aktualności

8
 

Daily nagrodzone tytułem „International Van of the Year 2018” świętuje 40-lecie obecności na rynku. Wchodząc na drogi w roku 1978, Daily zrewolucjonizowało segment samochodów dostawczych swoim pochodzącym z gamy ciężarowej podwoziem i niezależnym zawieszeniem przedniej osi.

Chcąc uczcić wprowadzenie na rynek Volvo FH w 1993 r., ćwierć wieku temu, Volvo Trucks prezentuje specjalną edycję na 25-lecie Volvo FH.

Po 16 latach serwis Scanii w Łowiczu zmienia lokalizację. Nowa siedziba będzie mieścić się przy obwodnicy, przy drodze krajowej nr 14. Właścicielem placówki jest firma Scan-Partner Sp. z o.o., autoryzowany dealer Scanii.

W lipcu br., w oddziale DBK Gdańsk miało miejsce uroczyste wydanie dla firmy Alegre Logistics pięć nowych ciągników siodłowych DAF XF SSC 480 Pure Excellence.

Zestaw składał się z ciągnika o przebiegu 78 tys. i naczepy wykorzystywanej jako pojazd zastępczy przez serwis EWT od 2016 r. Można założyć, że pojazdy okres docierania mają za sobą i dysponują pełnią swoich parametrów użytkowych.

Informacje

24
 

Po 8 miesiącach przygotowań i optymalizacji pojazdu oraz siedmiu miesiącach testów laboratoryjnych pojazdu Urban Lab 2, Renault Trucks zanotował spadek zużycia paliwa i emisji CO2 w środowisku miejskim i podmiejskim o 12,8% w porównaniu z pojazdem produkowanym seryjnie.

2 lipca br. wystartowała przygotowana z wielkim rozmachem akcja promocyjna Inter Cars. Klienci, którzy zdecydują się wziąć w niej udział, mogą liczyć na moc wspaniałych atrakcji, niezapomnianych przeżyć i inspirujących spotkań.

Konferencja w Wörth nazywała się FutureLab i chodziło o to, jaką drogą chce podążać w swoim dalszym rozwoju Mercedes-Benz Trucks.

 

Reportaż

26
 

Od lipca (najpierw przez miesiąc na pusto) dwa zestawy MAN TGX 26.500 będą jeździły codziennie trzy razy między bazą Schenker w Monachium a innymi magazynami w Norymberdze. A to 145 km w jedną stronę.

28
 

Jaka będzie trzecie generacja Partnera/Berlingo, a piąta Opla Combo? Następca szlagieru z segmentu kombivanów czeka w blokach startowych.

Choć zakład produkcji kabin i ich lakiernia powstały już w latach 60. ubiegłego wieku, to teraz należący do DAF-a belgijski kompleks przemysłowy w Westerlo wzbogacił się o jedną z najlepszych lakierni w Europie.

Dwa jubileusze

56
 

Tradycyjnie w lipcu, fani ciężarówek zjeżdżają tłumnie do Polskiej Nowej Wsi k. Opola, by uczestniczyć w największym aktualnie zlocie.

 

w „Gajówce” koło Śremu odbył się czwarty już zjazd pracowników PEKAES Warszawa. Organizatorzy spodziewali się przyjazdu ok. 400 gości i jak się okazało, ich szacunki były jedynie nieco na wyrost.

 

Konkurs

32
 

14 czerwca br. na Torze Jastrząb k. Szydłowca zakończyła się rywalizacja w polskim finale konkursu Volvo Trucks Driver Challenge 2018.

 

W czasie finału konkursu Volvo Drivers Challenge, który odbywał się na torze w Jastrzębiu, działo się sporo.

 

Po raz szósty DAF wygrał nasz konkurs na „Ciężarówkę Roku w Polsce” i dlatego ponownie pojechaliśmy do kwatery głównej w Eindhoven, by przekazać medal i dyplom.

 

Nowości

38
 

Być największym dostawcą komponentów dla motoryzacji z ponad 36 mld euro obrotów rocznie to za mało. ZF sięga mocno w przyszłość i zapowiada deszcz rozwiązań, na które czekają fabryki pojazdów.

Volvo na gaz

40
 

W celu osiągnięcia dużego zasięgu pojazdu przy jednym tylko zbiorniku o pojemności ok. 205 kg LNG tak zbalansowano ciśnienie i temperaturę w „termosie”, że paliwa wystarcza na 1000 km.

Klub

48
 

Podczas Master Trucka, największego obecnie w Polsce zlotu ciężarówek w Polskiej Nowej Wsi k. Opola, dzięki uprzejmości organizatorów i redakcji „PT” stowarzyszenie, tradycyjnie już, miało swoje stanowisko.

Od krakowskich eliminacji do Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych Fundacja „Pierwszopomocni” wspólnie z firmą DAF Trucks Polska na wybranych MOP-ach prowadzą szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy na drodze.

Tym razem zajęliśmy się nie furgonami towarowymi a wersjami pasażerskimi kategorii M1, czyli homologowanymi osobowo. Jeździliśmy bowiem Renault Trafikiem dCi145 Energy i Fiatem Talento 145 EcoJet.

W czasie zlotu Master Truck odbyła się ciekawa konferencja poświęcona zmianom w transporcie europejskim, zorganizowana przez ZMPD.

 

Samouczek

55
 

Mix pytań z testów egzaminacyjnych z kwalifikacji wstępnej w krótkiej wakacyjnej powtórce.

Stacje

59
 

Tuning

60
 

Zwycięzca tegorocznej edycji zlotu Master Truck jest flagowym pojazdem firmy Gosped Adamscy z Kościerzyny. To pierwszy ciągnik poddany tuningowi spośród 32, które składają się na flotę kaszubskiego przewoźnika.

 

Szkoły

62
 

Zespół Szkół Politechnicznych ma bardzo bogatą historię, bo pierwsza nowa powojenna szkoła zawodowa w Śremie – Publiczna Dokształcająca Szkoła Zawodowa powstała już 1 kwietnia 1945 roku.

 

Sonda

66
 

Spotkanie byłych kierowców PEKAES-u w Śremie

Traker miesiąca

68
 

Wiesław Szwaciński od najmłodszych lat twierdził, że w przyszłości zostanie kierowcą. Mało kto wówczas poważnie brał jego słowa i często nawet śmiano się z tego, że kilkuletni chłopiec już wybrał sobie zawód.

Już po raz czwarty na malowniczym rynku w Lanckoronie zaparkowały niezwykłe pojazdy. Z początkiem lipca br. odbywał się tu bowiem IV Zlot Pojazdów Zabytkowych.

Przekazywanie pojazdów typu cysterna jest czynnością mocno skomplikowaną, dlatego zazwyczaj proces ten odbywa się w bazie firmy i jest nadzorowany przez pracowników odpowiednio pod tym kątem przeszkolonych.

Muzyka

75
 

W sierpniu kultywujemy tradycję lokalną i międzynarodową. Będzie zatem folkowo i countrowo! 18 sierpnia br. zapraszamy na imprezę.

 

Już po zapowiedziach tegorocznego Pikniku Country & Folk można się było spodziewać wielu niecodziennych atrakcji.

Festiwal odbędzie się tradycyjnie w drugi weekend sierpnia, w dniach 10-12.08.2018 r. (piątek – niedziela). Koncerty rozpoczną się już w piątek, 10 sierpnia „Peronem Wolsztyn”.

 

Horoskop

82
 

Prenumerata

84
 

Giełda

Eurotax

86
 

Ogłoszenia

87
 

Krzyżówka

90
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...