Spis treści nr 10/2018 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Być może jest to tylko wrażenie związane z nadchodzącą wystawą IAA w Hanowerze, ale sądząc po aktywności dziesiątek firm z branży – kryzysu nie widać. Zapowiedzi prezentacji nowych produktów i rozwiązań spływają, aktywność agencji marketingowych wzrasta. Czy to tylko efekt IAA, zobaczymy za jakieś dwa miesiące.

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Krzysztofem Witkowskim, prezesem President Electronics Poland

Daimler Trucks sprzedał w USA 50 000 swoich bestsellerowych ciągników Freightliner New Cascadia, licząc od rozpoczęcia dostaw w styczniu 2017 r. 50 000. tysięczny egzemplarz przekazano Cargo Transporters (Claremont, North Carolina). Przewoźnik ma 550 Freightlinerów, w tym 120 New Cascadia.

Dywizja Freight rozpoczyna testy Iveco Stralis Natural Power 460 jako alternatywę do pojazdów napędzanych silnikami wysokoprężnymi.

Mobil Delvac™ do dostawczych Renault

 

ExxonMobil rozszerzył ofertę olejów silnikowych o nowy produkt przeznaczony do pojazdów dostawczych marki Renault. 

Firma Euro-Trans zdecydowała się powiększyć swoją flotę o 26 ekonomicznych i lekkich Volvo FM, specjalnie przystosowanych do transportu krajowego. Nowe ciągniki pochodzą ze specjalnej oferty Volvo Trucks 4Poland.

Prezentacja

 

TipMatic 12+2 zastąpił wersję 12-biegową opracowaną na bazie przekładni ZF AS-Tronic, z którą silnik D28 osiągnął stosunkowo wysoki poziom integracji. Ten sam silnik i nowa skrzynia współpracują bez zarzutów.

Nowości

22
 

„Elektryki” wyglądają identycznie jak furgony na ropę, ale wymuszają wiele zmian.O niektórych opowiadano nam w czasie pierwszego pokazu prototypowych samochodów eVito i eSprinter w porcie w Hamburgu.

30
 

Zamysłem strategicznym Forda jest, by produkować cały pojazd. Ma już kabinę, ma silnik i tylną oś, a czeka na własną przekładnię 16-stopniową, projektowaną i przygotowywaną na rok 2019.

Duży może więcej, ale i musi więcej. To jest takie niepisane zobowiązanie, jaskrawo widoczne w branży motoryzacyjnej. Szef MB Trucks Stefan Buchner z kolegami mówili o różnych aspektach rozwoju ciężarówek.

Właśnie ma miejsce poprawianie Transita Connecta, czyli lekkiego samochodu o ładowności 600-1000 kg i pojemności towarowej od 3,6 do 4,3 m3, który na rynku pojawił się w roku 2013, a po roku zdobył tytuł „Van of the Year”.

Reportaż

26
 

Duże koncerny mogą jednocześnie rozwijać technologie napędów na gaz i na prąd. I w Göteborgu mogliśmy jeździć i ciężarówką na gaz LNG i dystrybucyjnymi modelami elektrycznymi FL i FE.

aFAS – bezpieczniejsze autostrady

28
 

Dwa ciekawe rozwiązania pokazał ostatnio MAN, a jedno zakończyło już testy drogowe i wchodzi do produkcji. Ten sprawdzony już pomysł to tzw. aFAS, czyli automatyczny samochód uczestniczący w pracach na autostradach.

3 sierpnia br. ruszyła policyjna akcja „TIR”. Od tej pory na autostradach i drogach ekspresowych policjanci prowadzą działania kontrolno-prewencyjne, zwracając szczególną uwagę na samochody ciężarowe, a głównie kierujących wyprzedzających na zakazie i blokujących pasy ruchu.

 

Sonda

38
 

3 sierpnia policja br. rozpoczęła akcję „TIR”, zwracając przede wszystkim uwagę na wnikliwą kontrolę przeprowadzania manewru wyprzedzania się ciężarówek.

W chwili, kiedy ten numer do Was trafi, nasza reprezentacja będzie już w drodze na największą i najbardziej prestiżową imprezę w naszej branży.

11 lipca br. w siedzibie ZMPD odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy MEN a organizacjami będącymi sygnatariuszami Forum Transportu Drogowego w sprawie współpracy na rzecz szkolnictwa branżowego i technicznego w zawodach związanych z transportem drogowym.

 

Szkolenia

46
 

Zakończyła się pierwsza część akcji „Pierwszopomocni na drodze”.

 

Rola kierowcy w Państwowej Straży Pożarnej jest niezwykle istotna. Odpowiada on za bezpieczne i szybkie dotarcie załogi na miejsce akcji.

 

Informacje

47
 

Od 21 lipca br. do połowy września kierowcy zawodowi mogli w trasie sprawdzić stan swojego zdrowia, a to za sprawą projektu Truckers Lab realizowanego przez Fundację Truckers Life oraz partnera strategicznego akcji – firmę Mercedes-Benz Trucks Polska oraz portal RoadStars.com, przy patronacie SKPT.

 

Informacje

48
 

Ci z Was, którzy odwiedzili imprezę Master Truck koło Opola, mogli się tam spotkać się z nami w naszym namiocie. Około dwustu osób odwiedzających nasze stoisko zdecydowało się wypełnić ankietę, przygotowaną także w związku z 25-leciem naszego pisma.

4 sierpnia br. w Częstochowie przy ul. Jagiellońskiej 67/71 miała miejsce szczególna uroczystość.

SAF-HOLLAND zaprezentuje przyszłość pojazdów użytkowych na IAA Commercial Vehicles 2018.

Kontrole

52
 

W czerwcu br. na terenie DCT w Gdańsku testowane były technologie systemu wykrywania ładunków niebezpiecznych i nielegalnych w warunkach morskiego przejścia granicznego.

 

Konkurs

56
 

Już po raz dziewiąty w Młochowie odbyły się mistrzostwa dla kierowców z firm współpracujących na co dzień z Schenkerem.

Samouczek

57
 

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/47/UE z 3 kwietnia 2014 r. w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii obejmuje towary niebezpieczne.

Traker miesiąca

62
 

W transporcie międzynarodowym przepracował 44 lata. Jakoś specjalnie nie szukał pomysłu na swe zawodowe życie, gdyż skoro zarówno jego dziadek, jak i ojciec byli zawodowymi kierowcami, dlaczego on miałby wybrać inaczej?

Tuning

64
 

Cały proces tuningowania ciągnika zajął blisko osiem miesięcy, a w pierwszy kurs ciężarówka bynajmniej nie pojechała do Skandynawii, ale na zlot Master Truck, gdzie miała swoją premierę.

Historia

66
 

Opisywany egzemplarz po raz pierwszy został zarejestrowany 2 stycznia 1953 r., a do obecnego właściciela, czyli Piotra Pindela trafił w roku 2015.

Sport

68
 

Mogło się wydawać, że ten sezon padnie łupem jednego kierowcy – Jochena Hahna, ale… Piąta eliminacja wyścigów ciężarówek FIA ETRC w Moście pokazała, że w połowie sezonu liczą się także inni zawodnicy.

 

Stacje

69
 

„Czyste Country”. Już na stałe ta nazwa kojarzy się z Festiwalem Muzyki Country, który od 9 lat odbywa się w Wolsztynie.

Żartem

72
 

Horoskop

74
 

Giełda

Eurotax

78
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...