Spis treści nr 11/2018 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Zawsze jesienią, a już na pewno wtedy, gdy wypada największa wystawa ciężarówek, czyli Hanower, widzimy wysyp nowych produktów i pomysłów w transporcie. To powódź i część jej zobaczycie w tym wydaniu. Bo każdy dostawca musi mieć coś nowego jesienią.

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Tadeuszem Wilkiem, radcą prezesa ZMPD

Zwycięzcą światowego finału konkursu Volvo Trucks Driver Challenge w Göteborgu (Szwecja) został Piotr Krahel. Polak pokonał 32 najlepszych profesjonalnych kierowców wyłonionych w eliminacjach krajowych na całym świecie.

Zaledwie dwa lata temu firma Batim ze Starego Sącza nawiązała współpracę z DAF-em i… właśnie odebrała 300. ciągnik tej marki. Batim ma 23 lata, jest jedną z największych firm transportowych w Polsce, eksploatuje ok. 500 zestawów, którymi wozi towary po całej Europie.

Firma Evans European Transport z Grimsby w Lincolnshire zaopatruje m.in. hotele i restauracje. Do tych zadań kupiła ostatnio samochód Fuso Canter 7C18D z długą kabiną przerobioną na sypialnię i z zabudową chłodniczą o długości 5 m.

Na tydzień przed ostatnią eliminacją wyścigów ciężarówek FIA ETRC, w czasie zawodów w Le Mans Iveco zdobyło już praktycznie tytuł mistrzowski.

Nowy V8 o mocy 520 KM rozwija maksymalny moment obrotowy od ok. 1000 do ok. 1300 obr./min, a więc nieco później i w węższym zakresie niż jego słynne odmiany, ale w standardzie oferowana jest przekładnia główna o przełożeniu 2,59:1.

Informacje

14
 

Transport po Brexicie – to hasło konferencji zorganizowanej przez ZMPD i PISiL pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i przy współpracy ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce.

TIMOCOM Networking Experience – pod tą nazwą odbyło się spotkanie firm transportowych, spedycyjnych oraz logistycznych.

Konferencja pod takim hasłem, zorganizowana przez TLP, mogła przyciągać uwagę, bo z jednej strony prelegenci gwarantowali dawkę ciekawych i ważnych informacji, a z drugiej – wielu z nas zastanawia się, czy aby ta branża nie wjechała w zakręt…

 

Volvo nie chce być tylko dostawcą typowych ciągników do transportu międzynarodowego. Chce więcej.

7 września br. w Tęgoborzu odbyła się doroczna konferencja przewoźników drogowych zorganizowana przez Zarząd Główny OZPTD oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych „Galicja”.

 

Wystawy

24
 

Po latach identycznych ustawień marek w halach IAA, tym razem nastąpiła roszada, bo w ramach Grupy Traton w jednej hali postawiono MAN-a, Scanię, VW Cominhoes i VW Pojazdy Użytkowe.

W tym roku wręczenie najważniejszych nagród na IAA odbyło się w innej scenerii, bo na stoiskach marek honorowanych tytułami „Van of the Year”, „Truck of the Year” oraz „Truck Innovation Award”.

Bosch zarabia co czwarte euro za pomocą technologii do pojazdów użytkowych, od samochodów dostawczych po samochody 40-tonowe.

 

Nowości

30
 

Niby coś się tam słyszało o planach odświeżenia 6-letniego Actrosa, ale ostateczny wynik tych prac zaskoczył wielu.

 

W oparciu o MAN-a TGM powstał prototyp elektryczny, a po jego testach budowanych jest dziewięć kolejnych. Bo konsorcjum CNL założone do przygotowania pierwszej partii ma dziewięciu partnerów.

 

W przyszłym roku Renault Trucks uruchomi seryjną produkcję gamy elektrycznych ciężarówek o DMC od 3,1 do 26 t.

W ramach odnawiania całkiem przecież świeżej gamy pojazdów dostawczych Ford pokazał nowe wersje Connecta i Couriera, ale pochwalił się też unikalnym projektem hybrydowego Customa PHEW.

 

Samouczek

35
 

Jesień to czas zmian pogodowych, które są przyczyną wielu zdarzeń drogowych. Tym razem zestaw pytań z puli egzaminacyjnej na kwalifikację wstępną z tego zakresu.

 

Reportaż

40
 

W przeddzień otwarcia wystawy IAA w Hanowerze Daimler zorganizował pokaz najnowszych rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa aktywnego oraz napędów bezemisyjnych.

Stowarzyszenie Pracowników i Sympatyków PMPS PEKAES Warszawa nie zwalnia tempa. Takie wrażenie można było odnieść uczestnicząc we wrześniowym otwarciu izby pamięci tej firmy w Śremie.

31. Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych UICR 2018 już za nami. W tym roku poprawiliśmy kat. F, zdobywając srebro drużynowo i brąz indywidualnie.

Jej aktywni działacze Małgosia Chełmińska i Mariusz Wąski byli naszymi gośćmi we wrześniowej audycji. O ich działaniach i wsparciu dla domów dziecka, opowiadali ciekawie na antenie radiowej „Jedynki”.

Minitest

46
 

Jako jedni z pierwszych w Polsce mogliśmy jeździć nowym Oplem Combo, choć trzeba zaznaczyć, że dotąd nazwa ta była używana przez zupełnie inaczej wyglądający samochód.

Ponad sześćset firm z 31państw wzięło udział w XXVI Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. MSPO to trzecia co do wielkości – po Paryżu i Londynie – wystawa zbrojeniowa w Europie.

 

Mariusz Zieliński z firmy LINK International Transport zawodowo zaczął jeździć przed 27 laty. Wcześniej pracował jako mechanik samochodowy, ale postanowił spróbować nowego fachu. I jak się okazało był to przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”

Korzystając z okazji, że uczestniczyliśmy w spotkaniu byłych kierowców PEKAES-u, zapytaliśmy, co przyciągnęło ich do zawodu i spowodowało, iż wykonywali go z powodzeniem, by nie rzec, że z pasją, przez długie lata…

Tunig

66
 

Volvo rocznik 2017, Euro-6, 540 KM – kolejny niezwykły pojazd w taborze gdańskiej firmy Tom-Tech. Tym bardziej zasługujący na uwagę, bo mowa tu nie o samym ciągniku, ale o całym zestawie.

 

Tak jak w muzyce rockowej zespół Queen mógł być tylko jeden, tak w polskiej muzyce country królowa też jest tylko jedna i jest nią Alicja Boncol.

„Zyga” dla bliskich i znajomych, znany warszawski kardiochirurg dr Zygmunt Kaliciński, muzyk, społecznik, a przede wszystkim wspaniały i pozytywny człowiek.

 

Żartem

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

78
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...