Spis treści nr 12/2018 Zamów numer

Życzenia

 

Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia
oraz Nowy Rok 2019
życzymy wszystkim naszym Czytelnikom
zdrowia, szczęścia
ale i obfitości
dóbr materialnych!

Życzenia

5
 

Na koniec roku widzimy spływ wielu nowości w branży ciężarowej, ale i transporcie. Bo np. jeszcze rok temu, pisząc lub czytając o gazowych ciężarówkach, wcale nie wierzyliśmy, że one tak szybko trafią do Polski, do naszych firm. 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Jackiem Nowakowskim z Iveco Poland

Grupa DBK zrealizuje zamówienie 129 ciągników siodłowych DAF XF dla grupy zakupowej, w skład której wchodzą wiodące firmy transportowe z południa Polski: Alcopper Trans Logistics, Carbo Trans, PT Trans Tomasz Bizoń oraz Transport Spedycja Łoziński.

Mercedes-Benz Trucks dostarczył elektrycznego Actrosa do testów w Hamburgu do spedycji Meyer-Logistik. 25-tonowy pojazd będzie testowany przez rok, rozwożąc żywność z magazynów do supermarketów.

Po zmianie lokalizacji serwis Scania w Łowiczu jest już dostępny dla klientów. Nowa siedziba mieści się przy obwodnicy, przy drodze krajowej numer 14. Właścicielem placówki jest firma Scan-Partner Sp. z o.o., autoryzowany dealer Scanii.

W należącej do firmy Volkswagen Poznań fabryce we Wrześni z taśmy produkcyjnej zjechał 100-tysięczny samochód. Crafter furgon w kolorze czerwonym, wyposażony w silnik 2,0 TDI o mocy 103 kW/140 KM, jest przeznaczony dla klienta ze Szwajcarii.

Wywrotki, które występują w naszej prezentacji zostały przystosowane do różnych zadań transportowych zgodnie ze specyfikacją RT, ale z bogatym wyposażeniem m.in. układu napędowego.

 

Wystawy

22
 

Co do naczep – zajęły największą z hall, a i tak, choć wizualnie najobszerniejsze stoiska miały Schmitz i Kögel/Humbaur oraz Krone, znacznie więcej ich produktów ustawiono na zewnątrz, tzn. na przestrzeniach otwartych. Taki urok wielkich naczep.

Pomoc w przypadku wykrywania martwego pola i zapobiegawczy system hamowania awaryjnego pomagają zapobiegać wypadkom ciężarówek – Bosch ma w swej ofercie niezbędne do tego celu czujniki radarowe.

Reportaż

28
 

Turecka fabryka Mercedesa zmieniła technologię produkcji samochodów ciężarowych, uruchamiając m.in. nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe oraz modernizując linie montażowe.

 

Nowości

32
 

Wprawdzie Volvo pokazało swój VDS już ponad dwa lata temu, ale nowość weszła po cichu, wręcz mogła przejść niezauważona. Teraz jednak wyszło szydło z worka.

34
 

Furgonetka z Wrześni będzie jeździła na prąd, gdy w Hanowerze zamontują jej układ elektryczny.

Samouczek

33
 

Nie tylko właściciel firmy transportowej musi mieć szerszą wiedzę z zakresu przepisów transportowych. Poniżej kilka pytań z puli egzaminacyjnych na kwalifikację wstępną dla kierowcy.

Informacje

36
 

Firma Don Trucking Polska z Bydgoszczy odebrała pierwsze Stralisy NP na gaz LNG, w ramach kontraktu obejmującego także budowę własnej stacji tankowania gazu w siedzibie firmy.

 

Klub

46
 

Mijający rok przyniósł nam wiele wrażeń, mistrzostwa, zloty i osobiste spotkania z naszymi Klubowiczami.

Wspomnienia z ostatnich MŚ

47
 

W drodze do Gent, na Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych UICR 2018, nasza reprezentacja miała okazję zapoznać się z historią firmy DAF, od tzw. korzeni.

Kontrole

50
 

Ustawa z 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów miała na celu wdrożenie kolejnego narzędzia uszczelniającego system podatkowy.

Tym razem do Łodzi zjechali doradcy DGSA i osoby związane z transportem ADR, by zapoznać się ze zmianami w przepisach mających obowiązywać od przyszłego roku.

Traker miesiąca

56
 

Z czasem z bazy w Śremie pan Andrzej przeniósł się do Szczecina i wówczas zaczął kursować do Skandynawii. Już jako doświadczony kierowca nie tyle bał się nowego kierunku, co był niezmiernie ciekaw, przed jakimi nowymi wyzwaniami przyjdzie mu stanąć.

W naszym kraju działa już ponad 100 szkół branżowych, w których młodzież może się uczyć zawodu kierowca mechanik. Sęk jednak w tym, że relatywnie mało osób decyduje się na ten krok. Zapytaliśmy więc doświadczonych kierowców, co ich przed laty skłoniło, by swe życie związać z kierownicą…

Tuning

60
 

Już sam ten pojazd jeszcze przed tuningiem był egzemplarzem niezwykłym, bo został specjalnie przygotowany na 20-lecie firmy Iveco Polska. Edycja specjalna to Stralis Hi-Way AS440S46T/P.

 

Sport

62
 

Po wyścigach w Le Mans było jasne, że Jochen Hahn będzie mistrzem Europy. Mógł odpuścić i jechać na pół gwizdka. Ale nie, poszedł na całość i wygrał z przewagą dwa główne biegi.

 

Grzegorz „Gregory” Ostaszewski, pierwszy i jak dotąd jedyny Polak startujący w międzynarodowych wyścigach ciężarówek, w weekend 13-14 października br. zwyciężył na torze wyścigowym w Albi.

Mały, lekki SUV z napędem na wszystkie koła z austriackiejfirmy Steyr-Daimler-Puch AG, produkowany w latach 1959-1975, dostarczany był głównie do austriackich sił zbrojnych iszwajcarskiej armii jako tzw. lekki nośnik uzbrojenia.

Spis 2018

69
 

Żartem

72
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

Giełda

76
 

Eurotax

78
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

82
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...