Spis treści nr 01-2/2019

Jak głosować?

Albo wysyłając do redakcji kupon zamieszczony poniżej, starannie go wypełniając, albo poprzez naszą stronę internetową www.polskitraker.pl. Członkowie SKPT mogą oddać swój głos, wysyłając SMS-a na klubowy numer – 513 108 809 – podając w nim następujące informacje: imię, nazwisko, nr SKPT, model ciężarówki oraz nazwę stacji wraz z miejscowością i numerem drogi, przy której się znajduje.

Serdecznie dziękujemy za głosy!

Konkurs trwa do 29 marca 2019 r.

Od redakcj

4
 

Tak jak słynne głosowanie ministrów transportu Unii Europejskiej w sprawie zmian w przepisach transportowych przygnębiło nas na początku grudnia, tak odrzucenie na początku stycznia pierwszej pisemnej wersji Pakietu Mobilności przywróciło nadzieję, że Europa się opamięta.

Spis treści

5
 

Humor

4
 

.

Rozmowa „Polskiego Trakera” z dyrektorem Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) Antonio Avenoso

Znana międzynarodowa firma transportowa Hegelmann Transporte Group powiększa swoją flotę o 540 ciężarówek DAF XF. Ciągniki 480 Super Space Cab zostaną dostarczone spółce z południowych Niemiec w ramach zaprogramowanej dostawy w latach 2019 i 2020. Jest to trzecie duże zamówienie, jakie spółka DAF Trucks otrzymała w krótkim czasie po zamówieniu na 400 ciężarówek dla przedsiębiorstwa wywozu odpadów Renewi i zamówieniu na 1500 pojazdów dla operatora floty Girteka Logistics.

Wyprodukowany w fabryce Scanii w Zwolle pojazd trafił do firmy KAROSS z okolic Stalowej Woli. Jubileuszowy ciągnik to Scania S450 „King of the Road”.

Po przeprowadzonych testach firma EPO-Trans Logistic z siedzibą w Tychach podpisała umowę na dostawę 20 ciągników Iveco Stralis NP 460, potwierdzając tym samym swoje przekonanie do technologii oferowanej przez Iveco wykorzystania gazu ziemnego jako paliwa.

20 lat marki Motrio

 

Motrio to francuska marka części zamiennych dystrybuowanych przez Renault i przeznaczonych dla samochodów ponad 3-letnich różnych marek. Utworzona w 1998 roku marka dostarcza gamę części zamiennych na poziomie tej samej jakości, co oryginalne części zamienne różnych producentów, a także oferuje profesjonalne usługi serwisowe zorganizowane w sieci serwisowej pod marką Motrio.

Informacje

17
 

Znamy już wyniki ogłaszanego przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego konkursu na najlepszych popularyzatorów bezpieczeństwa drogowego w Polsce.

Spotkanie dziennikarzy w zacisznym hotelu Kawallo w Słubicach, w połowie listopada ub. roku było okazją do podsumowania działalności firmy DAF Trucks Polska na rynku polskim za okres 10 miesięcy roku 2018.

Tradycyjne świąteczne spotkanie przewoźników z ZMPD z politykami, ambasadorami państw sąsiednich, przedstawicielami rządu i partnerami z branży transportowej rozpoczął prezes Jan Buczek.

Prezentacja

18
 

Nowe P 280 nadal jest typową 18-tonową ciężarówką, jednak w swojej kategorii DMC stała się konkurencyjna jak nigdy dotąd. Odmieniony układ napędowy i kabina znacznie podniosły jej walory użytkowe.

Wystawy

24
 

W klasie samochodów dostawczych nowości było sporo, a część z nich mogliśmy już Wam opisać wcześniej, jak choćby nową hybrydę – Forda PHEW albo Transita 2-tonowego.

 

Rynek

29
 

W czasie tradycyjnego grudniowego spotkania kierownictwa Scanii Polska z prasą podsumowano wstępnie rok 2018, który był pod wieloma względami rekordowy.

Reportaż

32
 

Zaskakujące wieści nadchodzą z amerykańskiego rynku ciężarowego, zdominowanego przez marki należące do Daimlera. Ponieważ zaś Daimler jest firmą globalną, tamte nowości są także ważne dla Europy.

Projekty nowych rozwiązań w transporcie miejskim firmowane marką Renault Trucks opierają się na idei napędów elektrycznych oraz niskoemisyjnych (np. hybrydowych).

Nowości

38
 

Lampy samochodowe typu LED wypierają tradycyjne rozwiązania wykorzystujące żarzący się metal jako źródło światła.

Spotkania „na żywo” przy mikrofonie Polskiego Radia Pr. I w każdą pierwszą noc z piątku na sobotę tylko raz w miesiącu to zawsze miła niespodzianka dla słuchaczy „Jedynki w drodze”.

 

Minitest

48
 

Słowo „dojrzałość” jest na miejscu, gdy ocenia się taki samochód jak Renault Master albo bliźniaczy Opel Movano i widzi akceptację rynku.

 

Jeżeli towar przewożony jest na „ADR-ach” w sztukach przesyłki, to przewoźnik rzeczywiście może nie wiedzieć, co znajduje się w środku, bo działa w oparciu o przedstawioną mu deklarację.

Będąc od 30 lat w zawodzie fach kierowcy poznał „od podszewki” z wszystkimi jego plusami i minusami. Jak przyznaje, musiał nauczyć się w trasie radzić sobie samemu.

Po wypowiedziach kierowców z PEKAES-u, którzy swą karierę zawodową często zaczynali nawet przed 50 laty, tym razem zapytaliśmy przedstawicieli zdecydowanie młodszego pokolenia, co ich przyciągnęło do tego fachu i czy nie żałują swej decyzji.

Tuning

64
 

Ciągnik ten praktycznie prosto od dealera trafił do sądeckiego artysty lakiernika Jakuba Gołdyna, znanego w środowisku tuningu jako Niki4, bo z założenia właśnie ten samochód miał być jeżdżącą wizytówką firmy Stróżak z Poręby Wielkiej.

Historia

66
 

Pojazd z roku 1969, obecnie własność firmy Morawiec Transport – Logistyka, przez wiele długich lat wykorzystywany był w czynnej służbie przez druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tomaszowicach.

 

Sport

68
 

41. Rajd Dakar jest trochę inny od poprzednich, bo 10 odcinków rozgrywanych jest w Peru, trasa ma „tylko” ok. 5 tys. km. A jednak nie jest łatwiejszy.

 

Muzyka

70
 

Benefis 40-lecia pracy twórczej Lecha Makowieckiego pt. „Ostatni taki Zayazd” zarejestrowany został przez TVP2 w „Małej Warszawie” (niegdyś „Fabryka Trzciny”) na warszawskiej Pradze.

71
 

Laureat pięciu „Złotych Trucków” w plebiscycie „Polskiego Trakera” za najlepsze piosenki drogi.

 

XIX Plebiscyt „Dyliżanse” organizowany jest przez dwutygodnik „Dyliżans” i Fundację Country&Folk.

Żartem

72
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

78
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...