Spis treści nr 03/2019 Zamów numer

Życzenia

3
 

W ubiegłym, dla nas jubileuszowym roku, rozpisaliśmy równolegle konkurs na „Ciężarówkę Roku w Polsce” i „Ciężarówkę Ćwierćwiecza”. Obecnie wracamy do starej formuły plebiscytu.

 

Od redakcji

5
 

Z jednej strony codziennie słyszymy o zagrożeniach dla naszego transportu w postaci albo Brexitu, albo pakietu przygotowywanego przez konkurentów z Unii, a z drugiej… przewoźnicy kupują rekordowe ilości samochodów ciężarowych. Jak to wytłumaczyć? Najczęściej tak, że aby konkurować na coraz wyższym poziomie, trzeba mieć najlepszy tabor, który albo potrzebuje mniej paliwa, albo pozwala na obniżenie kosztów za przejazdy europejskimi drogami.

Spis treści

6
 

Humor

7
 

Wywiad

8
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Karoliną Gajos – członkiem zarządu Shell Polska, dyrektorem ds. logistyki.

Aktualności

10
 

Pierwsze trzy z zamówionych 10 ciągników Scania R410 zostaną dostarczone do firmy Epo-Trans na początku kwietnia 2019 r. To kolejne duże zamówienie na pojazdy Scania zasilane gazem w oddziale Scanii w Gliwicach.

Firma Paule przewoziła nietypowy ładunek, a mianowicie uszkodzonego Airbusa A320 z Estonii. Actros SLT z silnikiem 630 KM musiał dać radę 60-metrowemu ładunkowi o masie 90 ton. Podróż trwała 11 dni.

Renault Trucks wprowadziło na rynek model T 2019. Pojazd został wyposażony w nowy napęd Euro-6 D. Wersja T 2019 zapewnia niższe zużycie paliwa o 3% w stosunku do poprzedniej generacji. Model T 2019 to także nowe wyposażenie i jeszcze więcej komfortu kierowcy w kabinie.

Dealer Roku Volvo

 

Podczas dorocznej konferencji dealerów, która odbyła się 17 stycznia br. w Józefowie, uhonorowano najlepszego dealera Volvo Trucks w Polsce. Zaszczytny tytuł zdobył serwis Volvo Group Truck Center Dąbrowa, który jest laureatem tej nagrody już po raz czwarty w 15-letniej historii tego konkursu.

Ładowność to jeden z atrybutów zestawu złożonego z niskopodwoziowego DAF-a, centralnoosiowej przyczepy wraz nadwoziami marki Gniotpol spełniającymi wymagania BDF.

Rynek

26
 

Doczekaliśmy się takiego rozwoju naszego rynku ciężarowego, o jakim marzyło się marketingowcom przed laty, gdy snuli odległe plany osiągnięcia wskaźnika tysiąca ciężarówek na milion mieszkańców.

To, że MAN sprzedał w Polsce rekordową (licząc od 25 lat obecności na rynku) ilość samochodów ciężarowych nie powinno dziwić, gdy cały rynek sięgnął poziomu aż 30 tys. pojazdów, ale…

Reportaż

28
 

Model Cascadia 2019 dostępny jest z funkcją Detroit Assurance 5.0. Brzmi podobnie jak wprowadzony dwa lata temu Assurance 4.0, ale jest lepsza i… dostępna w standardzie wtedy, gdy pod maską mruczy silnik Detroit…

W połowie stycznia br. do malowniczo położonego u stóp Szyndzielni hotelu Dębowiec zjechało blisko 150 gości związanych z PEKAES-em, by wspólnie spędzić ten karnawałowy weekend.

Eksploatacja

34
 

Wprawdzie przez dłuższy czas, bo od 2014 roku, gdy weszło Euro-6, nie wprowadzano żadnych nowych rewolucyjnych norm ekologicznych, ale czy oznacza to, że w sprawie spalin samochodowych nic się nie dzieje?

 

Mechanik Zawodowy, Młody Mechanik oraz po raz pierwszy Młody Mechanik Maszyn Rolniczych – w takich kategoriach będą rywalizować uczestnicy VIII Ogólnopolskich Mistrzostw.

Kulisy transportu

41
 

Jeszcze kilka lat temu można je było policzyć na palcach obu rąk.

Widok pań za kierownicą autobusu czy ciężarówki dziś już właściwie nikogo nie szokuje. Co najwyżej niektórych dziwi. Ale kobieta w mundurze strażaka jadąca wozem bojowym na akcję nadal robi wrażenie…

 

Klub

44
 

Lutową trakerską audycję „Jedynka – w drodze” na falach Programu Pierwszego Polskiego Radia poświęciliśmy aktualnym problemom kierowców.

Kierowcy, którzy godzą się na branie udziału w procederze poświadczania nieprawdy w dokumentach faktycznie robią krzywdę sobie i innym narażając siebie oraz innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo

49
 

W zasadzie to każdy kierowca powinien posiadać uprawnienia do pracy na wysokościach, by móc zgodnie z prawem odśnieżyć swoją ciężarówkę (autobus), ale te posiadają jedynie w większości kierowcy cystern.

 

Widok kobiet za kierownicą autobusów już w zasadzie mało kogo dziwi. Niemniej, gdy z kabiny ciężarówki na załadunku wysiada kobieta, nadal sytuacja taka traktowana jest jak niemała sensacja. Czy słusznie?

Listy

Wynagrodzenie kierowców – komentarz do raportu

56
 

Kondycja

58
 

W tym wydaniu „PT” chciałbym przytoczyć pierwszy etap aktywności w trasie.
Aby wdrożyć sport w trasie, wystarczy na początku uprawiać szybki chód, nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę – mówi Adrian Trucker Paker.

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie ujawnili w ub. roku 76 przypadków wykonywania międzynarodowego przewozu drogowego bez wymaganego zezwolenia lub niezgodnie z posiadanym zezwoleniem.

Jest to trzecia – najnowocześniejsza – mobilna stacja diagnostyczna w kraju na wyposażeniu Inspekcji Transportu Drogowego.

Traker miesiąca

60
 

Amatorskie prawo jazdy zrobił jeszcze przed powołaniem go do zasadniczej służby wojskowej, w wojsku dołożył do niego „dwójkę”, a zaraz po wyjściu do cywila „jedynkę”.

 

Minitest

64
 

Nie trzeba przypominać, że najnowsza generacja Sprintera to suma doświadczeń zebranych przez Mercedesa w czasie 20 lat wytwarzania dużego furgonu o tej nazwie.

Tuning

68
 

Scania S 450, rocznik 2017 Euro-6 to kolejna „perełka” we flocie firmy Repiński Transport. Ale tym razem zestaw ten nie wyszedł spod ręki Łukasza Polaka, leczPawła Bruskiego.

Od początku było wiadomo, że faworytami są Rosjanie, bo mają wielkie doświadczenie w tym rajdzie i wygrywali w nim bardzo często, a do tego doszedł przebudowany Kamaz Master 43509.

Samouczek

71
 

O tym, że problemy z liczeniem czasu jazdy i czasu pracy to niekończąca się historia, szczególnie wśród nowicjuszy w zawodzie, wiemy prawie wszyscy. Ale kolejna porcja pytań z testu na kwalifikację wstępną, mamy nadzieję, będzie powtórką również dla tych, którzy jeżdżą „na tacho” już od lat.

Żartem

72
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

78
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...