Spis treści nr 05/2019 Zamów numer

Spis treści

4
 

Humor

3
 

Od redakcji

5
 

 W transporcie wiosnę rozpoznaje się także po ilości nowych produktów i pojazdów. I widzicie je w tym wydaniu magazynu, bo po zimowej drzemce producenci masowo demonstrują swoje nowości. Dla przykładu – nowe Iveco Daily, nowe hybrydowe Fordy dostawcze, nowe agregaty chłodnicze Krone i Liebherra, nowe budowlane DAF-y. A skoro o budowlanych, to byliśmy na największej wystawie maszyn i pojazdów budowlanych Bauma, gdzie zaczęliśmy od stoiska lokalnego wystawcy, czyli MAN-a. Prezentujemy tylko część pokazanych tam na 600 tysiącach metrów kw. ciekawych „eksponatów”, resztę zobaczycie w kolejnym wydaniu.

Wywiad

6
 

Rozmowa z nowym szefem IvecoG errit Marx interview with Gianenrico Griffini Gerritem Marksem

Aktualności

8
 

Dębicka fabryka opon obchodzi swoje 80. urodziny. Oficjalne uruchomienie zakładu, z udziałem ówczesnego wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, miało miejsce 4 kwietnia 1939 roku. Zakład produkcyjny w Dębicy jest dziś jedną z największych fabryk opon w Europie, a marka z powodzeniem sprzedaje swoje produkty na całym świecie.

Najpierw Penske Truck Leasing odebrał w końcu ub. roku całkowicie elektryczny pojazd Freightliner eM2, a teraz firma dostała pierwsze elektryczne FUSO eCanter. Penske zamierza wykorzystywać je do obsługi dystrybucji miast w Kalifornii.

Iveco Poland ogłosiło podpisanie umowy z firmą PUH Export-Import Adam Lipiński na dostawę 20 ciągników siodłowych Stralis Natural Power o mocy 460 KM wyposażonych w najnowocześniejszy układ napędowy wykorzystujący jako paliwo skroplony gaz ziemny (LNG).

Najnowszym pomysłem Stena Line są jednoosobowe miejsca do spania inspirowane japońskimi hotelami kapsułowymi. Zostały one zamontowane na statkach kursujących na linii promowej między Rostockiem w Niemczech a Trelleborgiem w Szwecji. To nowy, ekonomiczny sposób na sen i odpoczynek podczas rejsu.

Samouczek

13, 51
 

Tym razem zamieszczamy pytania kwalifikacyjne do Mistrzostw Polski Kierowców Busów, które odbyły się 30 marca w Poznaniu. Sprawdź, czy dałbyś radę poprawnie na nie odpowiedzieć…

W trakcie jazd próbnych prowadzonych na trasie Młochów – Mszczonów – Grójec – Janki – Młochów FH 460 w zestawie z załadowaną naczepą spalał średnio 24 kg LNG/100 km i ok. 2,4 ON/100 km.

Nowości

24
 

Największą zmianę w blisko 150-letniej historii koncernu szefowie Ford of Europe określają hasłem „Go Electric”…

Jak zgodnie podkreślają autorzy nowego rozwiązania, którzy pracowali nad nim po podpisaniu umowy partnerskiej, nie chodziło o nowy agregat tylko o rewolucję, inne podejście do organizacji logistyki transportu chłodzonego.

Pod koniec bieżącego roku DAF uruchamia seryjną produkcję nowego czteroosiowego podwozia typu FAW z kierowaną osią wleczoną.

 

Po trzech latach prac pokazano New Daily mające utrzymać dotychczasowe zalety, ale wesprzeć je najnowszymi technologiami wymuszonymi przez zmieniający się rynek.

Targi

26
 

Wprawdzie największe targi budowlane na świecie, monachijska Bauma, to ponad 614 tys. m2powierzchni wystawienniczej i 3702 wystawców, ale interesujące nas najbardziej pojazdy zajmowały „tylko” jeden hall B4.

Poznań Motor Show 2019 przyciągnął 146 718 osób, które zobaczyły ekspozycję przygotowaną przez 170 wystawców.

Mistrzostwa Mechaników to obecnie jeden z najbardziej prestiżowych i największy konkurs branżowy dla młodych oraz zawodowych mechaników.

Rynek

32
 

W 2018 roku DAF notował wiele znaczących wydarzeń i rekordów. Bo obchodził 90-lecie, podniósł produkcję do rekordowych 254 dużych ciężarówek dziennie, mocno urosły przychody i udziały rynkowe.

 

Konkurs

44
 

W corocznym, już 26. konkursie na „Ciężarówkę Roku w Polsce”, jedynym tego typu w Polsce, wygrała Scania a najlepszą Stacją Paliwową – Miejsce Przyjazne Kierowcom wybraliście Port Radomsko.

Tak właśnie można powiedzieć o Wojciechu Klarzyńskim i Grzegorzu Hajdrychu, najlepszych kierowcach Mistrzostw Polski Kierowców Busów, które odbyły się 30 marca br. w Poznaniu.

W maju czeka nas wiele okazji do spotkań, które pozwolą się nam lepiej poznać, a chętnym kierowcom dadzą możliwość przystąpienia do naszej organizacji.

Informacje

52
 

Dobiegają końca regionalne finały Konkursu Kierowców Scania 2018-2019 (ang. Scania Driver Competitions – SDC), który od 2003 roku funkcjonował pod nazwą Young European Truck Driver.

Konkurs Optifuel Challenge to rywalizacja kierowców z udziałem firmy Renault Trucks w ecodrivingu!

Listy

55
 

Prowadzona przez facebookową grupę „Za Kółkiem” akcja „Nie jeżdżę na magnesie”, mająca na celu promowanie pracy z poszanowaniem obowiązujących przepisów prawa, cieszy się coraz szerszym poparciem i zainteresowaniem kierowców.

W dniach 28-30 czerwca 2019 roku na terenie byłego lotniska wojskowego w Oleśnicy odbędzie się VII Międzynarodowy Zlot Pojazdów Amerykańskich „American Cars Mania”. 

Wzrost mięśni, znany fachowo jako hipertrofia mięśniowa, to kompleksowe połączenie kilku różnych czynników.

Pan Darek Odznakę i Dyplom Honorowy IRU odebrał z rąk dyr. Tadeusza Wilka w czasie obchodów 60-lecia firmy PEKAES, które miały miejsce w zeszłym roku w Śremie.

Sonda

66
 

Największe organizacje o zasięgu światowym: IRU oraz UICR zarejestrowały każdy drugi piątek maja w kalendarzu jako święto wśród grup zawodowych. W Polsce obchodzimy go od roku 2016, ale jak się okazuje, jeszcze nie wszyscy o nim słyszeli…

Mowa o Scanii R 450, rocznik 2017, Euro-6. Mimo że Mateusz Muskalski relatywnie od niedawna zajmuje się na poważnie tuningiem, każdorazowo stara się, by samochód, który poddaje zabiegom upiększającym, był naprawdę niezwykły.

Historia

70
 

Jelcz z roku 1982 to kolejny odrestaurowany w firmie Epo-Trans Tychy pojazd zabytkowy w kategorii samochody ciężarowe. Łącznie kolekcja Piotra Ozimka liczy 32 szt. pojazdów zabytkowych, z czego 14 to pojazdy ciężarowe lub specjalne.

Żartem

72
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

82
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...