Spis treści nr 06/2019 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Uwielbiacie takie pojęcia jak cyfryzacja, connectivity? Jeśli nie do końca, to macie… niewesoło. Bo nie będzie już żadnego opisu pojazdu, w którym takie słowa nie będą dominowały. To znak czasu, sama blacha mało się zmienia, ale schowane pod nią komputery są coraz lepsze.

Wywiad

6
 

Spokesperson: Emrah Duman, Director, International Markets, Ford TrucksRozmowa „Polskiego Trakera” z Emrahem Dumanem, dyrektorem ds. rynków międzynarodowych w Ford Trucks.

750 000-tysięczny zestaw do montażu ciężarówek z fabryki Mercedes-Benz w Wörth został zapakowany do kontenera i wysłany za morze. Trafi do Port Elizabeth w RPA, a tam w lokalnej montowni Mercedesa zostanie zbudowany biały Actros 2652 LS 6x4.

Zakład produkcyjny Iveco w Valladolid (Hiszpania) osiągnął Złoty status w programie World Class Manufacturing (WCM) i jest drugim zakładem w CNH In dustrial, po Madrycie, który ma status Gold.

Sieć stacji paliw MOYA prezentuje nowy produkt marki własnej – naturalną wodę mineralną. MOYA Woda trafi do sprzedaży w dwóch wariantach: gazowanym i niegazowanym oraz w dwóch opakowaniach: po 0,5 i 1,5 litra.

Iveco Poland przekazało zamówione przez firmę Huber pięć sztuk ciągników siodłowych Stralis Natural Power o mocy 460 KM wyposażonych w najnowocześniejszy układ napędowy wykorzystujący jako paliwo skroplony gaz ziemny (Liquid Natural Gas – LNG). Uroczyste przekazanie odbyło się w 7 maja 2019 r. w Rudzie Śląskiej.

Prezentacja

16
 

Elektryczny, który wg danych fabrycznych dysponuje maksymalnym zasięgiem 170 km, może być efektywnie wykorzystywany we współczesnym transporcie, o czym próbowaliśmy się przekonać podczas jazd testowych.

Na torze Modlin odbyła się prezentacja dwóch marek wchodzących do Grupy Volvo. Więcej niż o dokonaniach ubiegłego roku mówiono o udoskonaleniach gam pojazdów ciężarowych.

 

Rozbudowana oferta produktowa i sieć serwisowa lidera polskiego rynku ciągników siodłowych może zachęcać również nabywców ciężarówek budowlanych.

 

Tysiące osób było świadkami premiery Nikoli Tre, ciężarówki wodorowej na europejskie ogniwa paliwowe.

Pokazując ostatnio nowe Daily zajęliśmy się zmianami technicznymi i wyglądem. Tymczasem największe ulepszenia i nowości są... gdzieś schowane.

 

Nie wiemy, ilu spośród 600 tys. gości targów Bauma zwiedziło stoiska ciężarowe, ale na pewno wielu widziało nowego Arocsa, czyli okręt flagowy oferty MB Trucks dla branży budowlanej.

Reportaż

32
 

Może pamiętacie, co pisaliśmy jesienią o systemie ADA, który Mercedes jako pierwszy z producentów pokazał w Actrosie. Po przejechaniu ok. 150 km z ADĄ wiem tylko jedno – nie wiadomo kto prowadził trucka.

Samouczek

37
 

W zestawie pytań egzaminacyjnych na kwalifikację wstępną znajdują się również te, które kierowców na pewno bardzo interesują.

Kontrole

40
 

Niemniej bez dwóch zdań najciekawszym blokiem szkolenia okazał się ten poświęcony tachografom nowej IV generacji, zwanych także tachografami inteligentnymi 4.0, a potocznie smart tachografami.

Okazją do spotkania w tym miejscu było uroczyste wręczenie tytułu „Najlepsza Stacja Paliw – Miejsce Przyjazne Kierowcom 2019”, które członkowie SKPT oraz Czytelnicy „Polskiego Trakera” wybrali w plebiscycie ogłoszonym na początku tego roku.

Klub

46
 

W naszej majowej audycji w radiowej „Jedynce”, specjalnie przygotowanej dla i przez kierowców zawodowych, gościliśmy niecodziennych przedstawicieli tego zawodu.

 

Konkurs

47
 

Najważniejszym powodem naszego spotkania w Radomsku była uroczystość wręczenia tytułu „Najlepsza Stacja Paliwowa Roku – Miejsce Przyjazne Kierowcom 2019” Portowi Radomsko.

Do finału, który odbył się w Częstochowie 11 maja br., zakwalifikowało się 11 najlepszych z eliminacji regionalnych oraz jeden ze 150 zgłoszonych za pomocą aplikacji Scania FMS z pakietem Kontrola.

Jak już informowaliśmy, Czytelnicy „Polskiego Trakera” pierwsze miejsce w konkursie „Ciężarówka Roku w Polsce 2019” przyznali Scanii za pojazdy nowej generacji z kabiną R.

Problemy

51
 

Trzeba jednak chyba zadać następujące podstawowe pytanie: kiedy kierowca może wykorzystać odpoczynek w pojeździe?

Minitest

54
 

Zróżnicowanie cenowe poszczególnych wersji i wyposażeń daje pole do popisu, bo najtańszy towarowy Partner kosztuje 56 tys. zł, ale już wersja Long z silnikiem 100 KM – 72 900 zł.

Kondycja

57
 

Na początku wspomnę, że diety typu cud 1000 kcal, które mają sprawić, że schudniesz w dwa tygodnie, są niezdrowe i krótkoterminowe, a ściśle mówiąc – przynoszą szybkie efekty, ale dosłownie dewastują organizm.

 

 

Listy

58
 

Dziś publikujemy przemyślenia młodego kierowcy na temat zawodu kierowcy i życia w trasie. Dla większości z nich poruszane tematy nie będą niczym nowym, ale być może po lekturze tego listu niektórym z Was nieco otworzą się oczy.

Wybór szkoły był jedynie formalnością, a po skończeniu „samochodówki” trafił do wojska, gdzie z racji zdobytych już wcześniej uprawnień jeździł, jak sam wspomina, praktycznie wszystkim, co miało koła.

Przed nami wakacje, a co za tym idzie wakacyjne weekendowe zakazy jazdy. Zapytaliśmy więc trakerów, co o nich sądzą i czy mają jakieś sposoby, jak przetrwać upalne dni, które przyjdzie im spędzić w kabinach.

Volvo VNL 770 rocznik 2006, Euro-4, silnik 480 KM, 13-litrowy z 9-biegową skrzynią marki Fuller to własność Andrzeja Rzepy, szefa firmy ICS.

Historia

68
 

To obecnie własność Ochotniczej Straży Pożarnej Kalisz Lis, która w roku 2004 zdecydowała się przejąć go od druhów z likwidowanej jednostki OSP Majków.

 

Regulamin konkursu na Piosenkę Country 2019 („Piosenka Drogi”)

Żartem

72
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

78
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...