Spis treści nr 07/2019 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

W wydaniu „Polskiego Trakera” na początek sezonu urlopowego trzy teksty zasługują na większą uwagę. To wywiad z doświadczonym przewoźnikiem Piotrem Litwińskim, który nie najlepiej widzi przyszłość branży transportowej. Chodzi o presję ze Wschodu, ale także i zapowiadane Pakiety Mobilności z Unii. Oby się mylił… Drugi materiał to zapowiedź wejścia, a nawet wjazdu do naszego kraju nowej, nieznanej, ósmej marki ciężarowej. Dotąd marki ciężarowe raczej znikały z rynku, jak Avia, Liaz, Pegaso, Berliet, Steyr… A tu Ford, marka świetnie znana z samochodów osobowych i dostawczych, ale nieoferująca ciężarówek, chce zdobyć przyczółki w Europie, wykorzystując samochody produkowane w Turcji. Zapowiada się wzmożona konkurencja w branży…

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Piotrem Litwińskim, przewodniczącym Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego

Aktualności

8
 

W zakładzie Mercedes-Benz w Wörth rozpoczęto produkcję seryjną nowego Actrosa, a pierwszym pojazdem był ciągnik 1851 LS 4x2 w kolorze szafirowo-niebieskim. W wydarzeniu uczestniczyli szef MB Trucks Stefan Buchner, szef operacji ciężarowych Gerald Junk oraz dyrektor zakładu Matthias Jurytko.

Pojazdy Scania R450 nowej generacji zostały wydane firmie Megatranslaw na mocy umowy podpisanej na początku tego roku. Przedstawiciele firmy zdecydowali się na wybór Scanii po testach w ramach programu Scanii „Zawsze na czele”.

Zakład Volkswagen Poznań we Wrześni rozpoczął seryjną produkcję samochodu z zabudową turystyczną VW Grand California na bazie modelu VW Crafter.

Elektryczna ciężarówka DAF CF otrzymała nagrodę „Zielonej Ciężarówki” jako rozwiązanie logistyczne roku 2019. W przeddzień otwarcia targów Logistyki Transportu w Monachium (Niemcy) wiodące czasopisma branżowe „VerkehrsRundschau” i „Trucker”uhonorowały także sieć logistyczną Contargo zajmującą się śródlądowym transportem kontenerowym za wprowadzenie pierwszych ciężarówek elektrycznych DAF CF do użytkowania w działalności operacyjnej w Niemczech. Te w pełni elektryczne pojazdy przechodzące testy terenowe odbierają i dostarczają kontenery do portu śródlądowego w niemieckim Duisburgu.

Prezentacja

16
 

W „teście 85” prezentowany zestaw nawiązał do chlubnej tradycji Scanii, choć wiarygodność wyników opiera się wyłącznie na odczytach z komputera pokładowego.

 

Dokowanie we wnętrzu przyczepy marki Wecon sprowadza się do umieszczenia wideł wózka w specjalnych prowadnicach zainstalowanych w podłodze.

Wystawy

24
 

Na Baumie w 18 wielkich pawilonach ustawiono pojazdy, maszyny i sprzęty, ale jeden z nich był cały zajęty przez… silniki. W hali A4 rozłożyli się z nowymi motorami niemal wszyscy ze światowej czołówki.

Eksploatacja

28
 

Zaniedbanie obsługi filtra cząstek stałych może znacznie podnieść koszt eksploatacji pojazdu oraz obniżyć jego sprawność.

Informacje

30
 

Po kilkunastu miesiącach poszukiwań i intensywnych negocjacji Ford Trucks znalazł przedstawiciela na Polskę i zawarł porozumienie w sprawie partnerstwa z siecią Q-Service Truck sp. z o.o.

Jesienią ub. roku nowy, opracowany wspólnie przez trzy marki samochód dostawczy zdobył najważniejszą nagrodę w branży, a mianowicie „Van of the Year 2019”.

Dni świąteczne w II poł. roku

53
 
54
 

Z myślą przewodnią „W drodze po zdrowie”, Fundacja Truckers Life przy wsparciu Partnera Strategicznego – firmy Mercedes- Benz Trucks Polska i portalu Roadstars.com, uruchamia kolejną edycję mobilnych badań dla kierowców.

Reportaż

32
 

Mamy teraz trzy przyczepy i trzy siodła – stąd nazwa B-triple.These combinations can legally operate at a maximum of 83 tonnes and 36.5m, but ours is slightly under at 82-tonnes and 32m. Taka kombinacja może legalnie działać na maksymalnie 83 tonach i 36,5 m, ale nasza ma nieco poniżej 82 ton i 32 metry.Like the B-double, it has a maximum permitted speed of 100kph.

 

Na polu koncertowym w Nowym Stawie przez trzy dni, 24-26 maja, można było podziwiać niezwykłe ciężarówki, które na zlot przyjechały nie tylko z całej Polski, ale nawet z Niemiec i Norwegii.

Targi

Autostrada w Kielcach

37
 

Problemy

38
 

Takie można było odnieść wrażenie, uczestnicząc w majowej konferencji „Polski transport drogowy w zmieniającej się Unii Europejskiej”, zorganizowanej w Kołobrzegu przez OZPTD.

Zgodnie z postanowieniami Kodeksu pracy porę nocną zasadniczo ustala się w regulaminie pracy (art. 1041 §1 pkt 4 kp).

Bezpieczeństwo

40
 

W kolejnej edycji „Dnia bezpieczeństwa w transporcie i ruchu drogowym”, głównym tematem było bezpieczeństwo na drogach widziane przez różne instytucje odpowiedzialne za działania w tym obszarze.

Klub

44
 

Celem akcji jest zebranie jak największej kwoty, którą w całości przeznaczymy na zakup odblaskowych gadżetów dla dzieci.

 

Konkurs

46
 

To była już 7. edycja konkursu Scania Driver Competitions; różniła się kilkoma szczegółami od poprzednich, np. likwidacją limitu wieku uczestników oraz nowymi konkurencjami w finale.

Kondycja

55
 

Dziś kilka słów na temat magicznych właściwości wody. Woda – płyn, bez którego nie byłoby życia... Woda naprawdę jest życiodajna.

 

Stres a zdrowie

55
 

Traker miesiąca

58
 

Pan Tadeusz już przejechał miliony kilometrów i dlatego nie ma problemów, by wymienić, jakie kardynalne błędy dostrzega u kolegów po fachu.

Sonda

60
 

Przed nam pora urlopów i wakacyjnych, rodzinnych wyjazdów, co skutkuje rozbratem z kierownicą ciężarówki. Byliśmy ciekawi, czy wówczas trakerzy z przyjemnością przesiadają się do samochodów osobowych czy raczej robią sobie wolne od jazdy…

Tuning

62
 

Jeżeli chodzi o wnętrze kabiny, to trudno się w niej doszukać oryginalnej MAN-owskiej kolorystyki. Szarości zostały całkowicie usunięte, a dominującymi kolorami stały się brąz i beż (kawa z mlekiem).

Ruszył tegoroczny sezon French Truck Racing Championship – francuskiej serii wyścigów ciężarówek. Grzegorz „Gregory” Ostaszewski zdobył 2. miejsce w kategorii młodzików i stanął dwa razy na podium na 3. pozycji.

18 kandydatów na tytuł mistrza Europy w wyścigach ciężarówek zaczęło sezon w Misano.

Samouczek

67
 

Wakacje przed nami, więc tradycyjnie już przypominamy zagadnienia związane z pierwszą pomocą przedmedyczną.

W ślad za Fundacją Country & Folk podajemy z przyjemnością wyniki ostatniego plebiscytu „Dyliżanse”.

W tym urodzinowym roku organizatorzy postawili przede wszystkim na artystów, którzy w ciągu 10 ostatnich lat podobali się wolsztynofanom najbardziej.

Żartem

72
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

78
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

82
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...