Spis treści nr 08/2019 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Wprawdzie najróżniejszych nowości i premier w tym roku nie brakuje, ale w klasie dalekiego dystansu na rynek wchodzi zaledwie druga – nowe Iveco S-Way. Nowa kabina, już trochę wyczekiwana, to tylko część zmian, jakie wprowadzono w ciężkim ciągniku. Znacznie więcej jest ich schowanych niż te widoczne gołym okiem. Bo np. w ślad za stałą łącznością internetową pojawia się po raz pierwszy rozwiązanie zwane „cyber security”, konieczne dla zabezpieczenia danych płynących z pojazdu do serwerów w chmurze.

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z inspektorem C. Dott. Paolo D’Amore, zajmującym się m.in. kontrolą transportu we Włoszech

Aktualności

8
 

Do tragicznego zdarzenia doszło w niedzielę, 9 czerwca o godz. 13.20 na A-6 na wysokości Szczecina, 500 m od zjazdu na Wielgowo. Z ustaleń policji wynika, że samochód ciężarowy najechał na osobowy, powodując tzw. efekt domina. W zderzeniu wzięło udział osiem pojazdów – ciężarówka i siedem aut osobowych.

Renault Trucks świętuje w tym roku 125 lat historii, wprowadzając nową limitowaną edycję T High 1894, która łączy historię marki z nowoczesnym stylem. Zaledwie 125 takich pojazdów trafi do sprzedaży w całej Europie.

Chłodnia przyszłości?

 

Projekt ROAD to pierwsza naczepa chłodnia na świecie pracująca na wodorze.

Mercedes-Benz Trucks Polska zaprezentował swój nowy samochód pokazowy. Tegoroczne wcielenie nosi nazwę SmartTruck, która nawiązuje do innowacyjnych rozwiązań Nowego Actrosa. Autorem tego dzieła jest artysta Tomasz Łęczyński.

Prezentacja

16
 

Silnik Volvo D13K TC wyposażony w Turbo Compound rozwija 2800 Nm już od 900 obr./min. Takie parametry dotąd charakteryzowały jednostki o pojemności skokowej 16 litrów, znane również z rekordowo wysokich mocy maksymalnych.

Nowości

22
 

Premiera drogowego, dalekodystansowego ciągnika S-Way to początek wymiany całej gamy ciężkiej, bo w sumie w ciągu roku będą cztery modele, a drugi w kolejności ma być X-Way.

Nie podano oficjalnego powodu zamiany produkowanego przez kilkanaście lat silnika D20 na mniejszy D15. Nowy jest lepszy.

Urządzenie hakowe RS 21 marki Meiller Kipper jest o ok. 200 kg lżejsze od modelu poprzedniej generacji, ale o jego zaletach przesądza zwiększona o 1 t nośność oraz zautomatyzowany układ sterowania.

34
 

Wygląda na to, że Ducato – bestseller Fiata i lider rynku dostawczego od 5 lat – dociągnie do „40” w obecnym kształcie zewnętrznym.

Zaleta nowego Vivaro to ładowność do 1400 kg, czyli wyższa o 200 kg od poprzednika. Natomiast pojemność ładunkowa wersji towarowych sięga od 4,6 do 6,6 m³.

Bezpieczeństwo

25
 

ZUS dofinansowuje chętnych właścicieli terenu, gdzie powstaną specjalne miejsca do odśnieżania zestawów ciężarowych czy autobusów.

Wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy, jak ograniczone jest pole widzenia kierowcy ciężarówki. Dzieci wiedzą o tym jeszcze mniej.

 

Serwisy

29
 

Serwisy bywają różnej wielkości. Nowy warsztat Scanii w Mykanowie koło Częstochowy można zaliczyć do średniaków.

 

Tym razem doroczny zjazd byłych pracowników firmy PEKAES odbył się w miejscu dla nich niezwykłym, bo w Słubicach.

Po przyjeździe na miejsce już na pierwszy rzut oka było widać, że to święto kierowców organizuje grupa zżytych ze sobą osób, która nie pierwszy raz podjęła się podobnego wyzwania.

Amerykańskie miasteczko samochodowe stanęło na dawnym oleśnickim lotnisku, a to za sprawą Międzynarodowego Zlotu American Cars Mania, który odbył się w ostatni weekend czerwca br. w Oleśnicy.

 

Klub

40
 

Miło było się spotkać w Grajewie, podczas 1. Zlotu Samochodów Ciężarowych z grupą, która potrafi zarazić wolontariatem i działaniem na rzecz innych.

Mobilne badania Truckers Lab tradycyjnie zostaną zainaugurowane podczas największej imprezy dla kierowców ciężarówek w Polsce – Master Truck, która odbędzie się w dniach 19-21 lipca 2019 r.

W poprzednim wydaniu wspomniałem, że przedstawię swoją drogę do obecnej formy, ale żeby było ciekawiej polecimy z moją przemianą, która miała miejsce w 90%, gdy byłem właśnie w trasie.

Samouczek

45
 

W tym zestawie pytań egzaminacyjnych na kwalifikację wstępną trochę o mocowaniu i przewozie ładunku.

W praktyce większość kierowców godzi się na wykorzystywanie odpoczynków w pojeździe nierzadko w warunkach, które nie tylko uniemożliwiają wypoczynek, ale wręcz stanowią realne zagrożenie zdrowia i życia!

 

Wystawy

49
 

Trzecia edycja Naczepomanii, czyli największej wystawy naczep ciężarowych w Polsce odbyła się 8 czerwca 2019 r. na terenie parkingu Atlas Areny w Łodzi.

 

Od 1 stycznia 2019 r. funkcjonuje Umowa europejska ADR dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych w zmienionym wydaniu 2019-2021.

Traker miesiąca

56
 

Jerzy Antkowiak kierowcą został w roku 1969 i Warszawą pick-upem zaczął jeździć jeszcze przed powołaniem go do zasadniczej służby wojskowej. W wojsku udało mu się podnieść kwalifikacje.

 

Sonda

58
 

Fakt, że polscy kierowcy jeżdżą u zagranicznych przewoźników obecnie nie dziwi nikogo. Jednak mimo wszystko jeszcze niewielu z nich zdecydowało się zmienić nie tylko polskiego pracodawcę na zagranicznego, ale i swoje miejsce zamieszkania, wyjeżdżając z kraju. Zapytaliśmy ich – co ich do tego skłoniło?

Konkurs

61
 

To globalny konkurs organizowany przez DAF Trucks N.V. Jego celem jest wyłonienie najlepszego kierowcy – niekoniecznie związanego z konkretną marką pojazdów ciężarowych.

 

Zjechało tu przeszło 150 pojazdów, ale nie tylko były to samochody osobowe, bo i motocykle, i pojazdy użytkowe, które reprezentowane były przez Żuki, Nysy oraz Volkswageny Transportery w wersjach T1, T2 i T3.

Tuning

64
 

To z całą pewnością nietuzinkowy pojazd, który niemal w 100 procentach został zaprojektowany i wykonany przez mechaników z tyskiej firmy Epo-Trans pod czujnym okiem jej szefa Piotra Ozimka.

W  I etapie jury wybrało siedem piosenek – finalistek zakwalifikowanych do II etapu konkursu. Te najlepsze wybierze specjalne jury na posiedzeniu 21 lipca br., a wyniki znajdą się potem na profilu FB Fundacja Country&Folk.

Sport

70
 

Po 3 eliminacjach dość sporą przewagę wypracował J. Hahn, bo ma 144 punkty, dobrą maszynę o 1150 KM i doświadczony zespół techniczny. Jego koleżanka z zespołu S. Halm ma już 103 punkty, a N. Kiss 95.

 

Grzegorz „Gregory” Ostaszewski ponownie stanął na podium.

 

Żartem

72
 

Sklepik

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

78
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...