Spis treści nr 10/2019 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Prawdopodobnie bardziej niż na wiadomości o nowych ciężarówkach przewoźnicy czekają teraz na ostateczne rozwiązanie sprawy Brexitu. Kłopot tylko w tym, że dwa lata po decyzji obywateli Wielkiej Brytanii, w początkach września nadal nie było wiadomo, jak do wyjścia ich kraju ze struktur unijnych miałoby dojść. Szczerze mówiąc, zamieszanie związane z tym ważnym dla gospodarki wielu krajów aktem nadszarpnęło wiarą wielu, że uporządkowana i stabilna Wielka Brytania z wszystkim sobie łatwo poradzi. Jednak w praktyce Brexit oznacza trudności w planowaniu przewozów, w zakupach pojazdów, w naborze kierowców. No, a na bieżąco opóźnienia w pojedynczych trasach na Wyspy.

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Małgorzatą Kulis, dyrektor zarządzająca Volvo Group Trucks Poland

Aktualności

8
 

1 grudnia br. Czechy wprowadzą nowy system poboru opłat drogowych. Miejsce obecnego operatora, firmy Kapsch, zajmie czesko-słowackie konsorcjum CzechToll i SkyToll. Dotychczasowe urządzenia do poboru opłat zostaną zastąpione nowymi boxami, opartymi na technologii satelitarnej. Rejestracji można dokonywać od 2 września br. poprzez DKV Euro Service.

 

Daimler Trucks rozszerza testy drogowe średnich i ciężkich pojazdów elektrycznych w Ameryce Północnej. Właśnie amerykańskie firmy Penske Truck Leasing i NFI Industries nabyły pierwsze ciężarówki Freightliner eCascadia. Mają one zasięg do 250 mil (400 km). Od końca roku 2018 obydwaj przewoźnicy uczestniczyli w testach elektrycznych samochodów klasy średniej eM2.

Do floty Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie dołączyło 10 nowych pojazdów Renault Trucks D26 Wide z nadwoziem marki Farid do bezpylnej zbiórki odpadów stałych. Oficjalne przekazanie nowych śmieciarek miało miejsce 13 sierpnia br. w ZUOSK na Targówku.

Oferta 13-litrowych silników Scania zostaje uzupełniona o wariant o mocy 540 KM. Nowy silnik DC13 166 jest przeznaczony głównie do zadań, w których wymagana jest wysoka moc i niska masa własna pojazdu. – Odpowiadamy na potrzeby klientów i wprowadzamy topową wersję naszego 13-litrowego bestsellera. Gama naszych rzędowych, 6-cylindrowych silników jest na czele stawki, gdy mowa o wydajności paliwowej – komentuje Alexander Vlaskamp, Senior Vice President, Scania Trucks.

Prezentacja

16
 

Ciągnik wyposażony m.in. w pakiet aerodynamiczny oraz naczepa marki Wielton ze specjalnym wyposażeniem tworzą zestaw dysponujący sporym potencjałem oszczędności paliwa.

 

Swe własności Wielton zawdzięcza m.in. układowi zmiany prześwitu podwozia sterowanego zdalnie za pośrednictwem aplikacji I-tap (Knorr).

Nowości

24
 

Zdecydowanie w najnowszym Iveco drogowym na uwagę zasługuje cały pakiet elektroniczny, który opisywany jest różnymi nazwami, ale zawsze podpada pod tzw. connectivity.

28
 

Mimo iż w tym roku nie wchodzą żadne przełomowe nowe przepisy związane z ekologią, MAN odnawiając silniki wprowadził całkiem sporo zmian mających wpływ i na ich jakość, i osiągi.

Promocja

27
 

Problemy

30
 

W związku ze zbliżającym się październikowym terminem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez podpisanej umowy rząd Wielkiej Brytanii przygotował informacje dla przewoźników.

Przewoźnicy operujący na terenie Europy muszą się w najbliższych latach liczyć z wieloma barierami w rozwoju.

Trwająca nieprzerwanie akcja „Nie jeżdżę na magnesie”, prowadzona przez naszą facebookową grupę „Za Kółkiem” i mająca na celu promowanie pracy z poszanowaniem obowiązujących przepisów prawa.

Bezpieczeństwo

37
 

Dla Fundacji Kultury Bezpieczeństwa to kolejny rok, w którym zwracamy uwagę na brak narzędzi na polskich drogach do bezpiecznego odśnieżania samochodów ciężarowych, autobusów.

Samouczek

41
 

Tym razem w zestawie pytania z egzaminu na kwalifikację zawodową trochę o wypadkach i bezpieczeństwie na drodze.

Podczas Truck Show w Grajewie i Master Truck zbierano nakrętki w ramach akcji KIEROWCY DZIECIOM, 620 kilogramów zostało już dostarczonych do skupu, a fundusze zasiliły konto Stowarzyszenia Decybelek w Białymstoku.

Choć w tym przypadku bardziej wypada napisać – WITAJ SZKOŁO!

Informacje

46
 

Andrij Sirowackij bohaterem kampanii #HeroTrucker. Andrij pochodzi z Ukrainy, mieszka w Strzelcach Krajeńskich, pracuje w polskiej firmie transportowej. Wraz z rodziną stara się o polskie obywatelstwo.

Truckers Lab – kampania polegająca na mobilnych badaniach skierowanych do kierowców, szczególnie do kierowców zawodowych

Reportaż

48
 

Chociaż pojazdy Volvo jeździły już wcześniej w naszym kraju, historia Volvo Trucks w Polsce rozpoczęła się oficjalnie w roku 1994.

Przy organizowaniu pierwszej imprezy plenerowej zaangażowanym w projekt często brakuje doświadczenia, ale nie brak zapału.

 

Pokonał 8 rywali w finale polskiej eliminacji do europejskiego konkursu DAF Driver Challenge, który odbył się 7 września br. na terenie i trasie wokół nowego serwisu ESA Truck Polska w Godzieszowie.

Na ostatnim zlocie Master Truck zadebiutował kolejny zestaw ze „stajni” Jarka Repińskigo i jak wszystkie inne wcześniejsze poddane tuningowi był swoistym zaskoczeniem dla uczestników premiery.

 

Kondycja

56
 

Jak wspomina Wojciech Jochaniak „Ozo” – pomysłodawca i założyciel Hard Working Truckers Elite, pomysł na stworzenia grupy kierowców aktywnych fizycznie w trasie wziął się nieco ponad dwa lata temu.

60
 

Bardzo zachęcam do aktywności w trasie, a przede wszystkim do treningu nóg. Pewnie teraz myślisz – dlaczego nogi? A gdzie klata, biceps, czyli zestaw dyskotekowy?

 

Emocje nie do opisania słowami, bowiem każdy przy stole dawał z siebie wszystko.

Traker miesiąca

62
 

Kierowcą został, idąc w ślady swojego wujka Klemensa. To właśnie on pokazał mu, jak wygląda życie za kierownicą, zabierając go Żubrem w pierwsze trasy.

 

Sonda

64
 

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że już parę lat temu polscy kierowcy masowo zaczęli szukać pracy za granicą. Gros z nich wyemigrowało na Wyspy, gdzie nie tylko jeżdżą, ale i mieszkają. Byliśmy ciekawi, jak im się tam wiedzie…

 

Niektórzy traktują to jak sport niszowy, bo rywalizuje ok. 20 kierowców. Ale truck racing jest w wielu regionach Europy bardzo popularny.

 

Historia

68
 

Opisywany ciągnik z racji tego, że jest wersją limitowaną (VIP) wyposażony jest m.in. w: automatyczną klimatyzację, hamulec górski, elektrycznie podnoszoną szybę (od strony kierowcy), a tylne zawieszenie ma na poduszkach.

W czerwcowym wydaniu „PT” zaprosiliśmy wszystkich „komu w duszy gra” do konkursu na „Piosenkę drogi” przytaczając jego regulamin.

Żartem

72
 

Giełda

Eurotax

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...