Spis treści nr 11/2019 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

W momencie oddawania tego numeru do druku nie wiemy, co się będzie działo z Brexitem, a to jedna z ważniejszych spraw w transporcie roku 2019. Jednak tak jak pisaliśmy przed miesiącem, administracja brytyjska robi sporo, by zmniejszyć potencjalne utrudnienia i przeszkody w przewozach na Wyspy. Mamy zatem maleńką nadzieję, że w momencie zapowiedzianego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii nie dojdzie do aż tak drastycznych zakłóceń, jak można się było niedawno obawiać. Podobnie nieciekawe chmury nadciągają z Brukseli, gdzie po wyborze nowego Europarlamentu nacisk na wprowadzenie niekorzystnego „pakietu” nie zmalał ani o gram.

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z płk. Paulem Gomesem z portugalskiej Gwardii Republikańskiej GNR

Aktualności

8
 

1 października br. w Emilianowie został przekazany firmie Raben Transport pierwszy z dziesięciu ciągników najnowszego modelu Actros.

Nowy obiekt serwisowy Scanii powstaje w okolicach Mławy przy trasie S7. Będzie to 40. serwis Scanii w Polsce.

Aukcja unikatowego Volvo FH16 Heavy Metal dobiegła końca. Szwedzka firma transportowa JH Entreprenad&Transport z okolic Göteborga wylicytowała ten wyjątkowy model za równowartość 1 526 500 SEK. 

W trosce o środowisko Amazon zamawia 100 tysięcy elektrycznych ciężarówek Rivian, które wejdą do eksploatacji od 2021 roku.

Oprogramowanie Fuel Eco zastosowane w układzie napędowym D Wide marki Renault Trucks polepsza efektywność zużycia paliwa 320-konnego silnika, zachowując jego elastyczność i dynamikę.

 

Reportaż

24
 

Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z systemem ADA kilka słów wyjaśnienia. Podstawą kierowania Actrosa jest PPC, które odpowiada za sterowanie napędem, silnikiem, skrzynią, hamulcami.

 

 

Innowacyjny Traton

28
 

Zdaniem CEO Tratona za 10, 15 lat co trzecia ciężarówka i autobus szwedzko- niemiecko-brazylijskiej grupy będzie mieć napęd alternatywny, głównie elektryczny. Mają zamiar wydać na ten cel do 2025 r. ponad miliard euro.

 

Promocja

31
 

TIMOCOM na targach TransLogistica 2019

Nowości

32
 

Ford już nie pokazuje dostawczych hybryd, już je produkuje na rynek. A Custom PHEV to jeden z ciekawszych pomysłów na niskoemisyjne przewozy towarów w miastach i okolicach.

 

Po blisko czterech latach od premiery szlagier użytkowego działu Volkswagena, czyli Transporter, dostaje mocny facelift.

W 22. już spotkaniu w Tęgoborzu wzięło udział ponad stu przewoźników nie tylko z południa, ale z całego kraju oraz goście ze świata polityki, w tym wicepremier Jarosław Gowin, kilku posłów i goście z zagranicy.

 

Dla polskich przewoźników nastąpił bardzo nerwowy i trudny okres. Niepomyślne informacje na temat Pakietu Mobilności płyną z Brukseli, natomiast w sprawie Brexitu nadal niewiele wiadomo…

46
 

Dnia 10 października br. w nowoczesnym centrum wystawienniczym w Jasionce k. Rzeszowa temat jednego z paneli „Firmy transportowe a realia rynkowe” poświęcono kierowcom.

W ciągu 30 godzin kierowca należący do załogi ma zatem obowiązek odebrać jakiś dowolny (w tym przepisie bliżej niesprecyzowany) „dzienny okres odpoczynku” trwający co najmniej 9 godzin.

Klub

44
 

To budujące, że w naszych szeregach są kierowcy, którzy bez chwili wahania zawsze znajdą czas lub choć skromne środki, by pomagać innym.

Kondycja

47
 

Dziś przedstawię swój trening górnej części ciała. Pierwsze, co pamiętajmy o rozgrzewce, najlepiej jeszcze o mobilizacji i aktywacji, abyśmy byli dobrze przygotowani do treningu.

Konkurs

48
 

Do eliminacji krajowych DAF Challenge stanęło w szranki w Polsce ponad 1000 chętnych kierowców, ale na europejski finał do Luksemburga pojechał tylko jeden, by reprezentować nasz kraj – Kornel Grzybowski.

Na początku września br. kierowcy walczyli w Mistrzostwach Bezpiecznej i Ekonomicznej Jazdy o Puchar Prezesa DB Schenker. Wydarzenie miało w tym roku szczególną rangę, ponieważ mistrzostwa odbyły się już po raz dziesiąty.

W krajowym finale konkursu Optifuel Challenge, organizowanym po raz 9. przez Renault Trucks Polska, na torze Jastrząb zmierzyło się 10 kierowców.

 

Tradycyjnie już, na zakończenie lata, odbyła się Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa ADR „Bezpieczeństwo transportu w teorii i praktyce”.

 

Pan „Roman” wyznaje zasadę, że zanim się wyruszy w drogę, najlepiej jest wszystko wcześniej samemu sprawdzić i dopilnować, by potem nie być narażonym na niemiłe niespodzianki.

 

Sonda

62
 

Emerytura większości osób kojarzy się z wolnym czasem, który nareszcie można poświęcić sprawom, na które go brakowało, gdy pracowali zawodowo. Zapytaliśmy emerytowanych trakerów, czy rzeczywiście tak z dnia na dzień potrafili się rozstać z kierownicą…

Tuning

64
 

Ciągnik „zrobiony” jest pod kobietę i tak w istocie jest urządzony. Obecnie DAF-em jeździ Ania Kancelista, ale przed nią również była to dziewczyna (Julia), dlatego wystrój kabiny specjalnie nie dziwi.

International 9600 rocznik 1990 – własność Andrzeja Wędzikowskiego, właściciela firmy transportowej zajmującej się głównie transportem międzynarodowym.

 

Lepiej nie mógł się nazywać ostatni album Alicji Boncol i jej zespołu Koalicja jak Wielki Mocny Wykop (ang. Big Power Kick), bo tak można też podsumować tegoroczną edycję Pikniku Country 2019 w Siemianowicach Śląskich.

W ramach wspólnej inicjatywy Fundacji Country&Folk i Forum Muzyki Country Festiwal Polski Dzień Muzyki Country 2019 odbył się po raz pierwszy w Kadynach nad Zalewem Wiślanym.

Sport

70
 

Gdyby ktoś miał wrażenie, że wyścigi ciężarówek są monotonne i mało emocjonujące, to powinien zobaczyć ostatnią, ósmą rundę mistrzostw ETRC na torze Jarama.

Żartem

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...