Spis treści nr 12/2019

Życzenia

 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

My też nie do końca wierzymy – ale fakty są nieubłagane. Wodorowe furgonetki już wchodzą do produkcji, a wodorowy ciężarowy samochód z Korei pojawi się w Europie na dniach. I co więcej, większość ekspertów potwierdza – to jest kierunek przyszłego transportu. No może poza miejską dystrybucją gdzie ma królować jazda na prąd z baterii.

Rozmowa „Polskiego Trakera” z prezesem Mercedes-Benz Trucks Polska Przemysławem Rajewskim.

Volvo Trucks ogłasza rozpoczęcie sprzedaży elektrycznych samochodów ciężarowych Volvo FL i Volvo FE na wybranych rynkach w Europie, wychodząc tym samym naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na zrównoważone rozwiązania transportowe dla miast.

FSE Fabryka Samochodów Elektrycznych z Bielska-Białej zaprezentowała swój w pełni elektryczny, lekki samochód dostawczy w klasie do 3,5 tony. FSE M to pierwszy w Polsce tego typu e-mobilny pojazd, już gotowy do produkcji seryjnej i jeden z trzech modeli, które spółka ma wprowadzić na drogę w ramach projektu NCBiR – INNNOMOTO.

Iveco ogłosiło nominację Thomasa Hilse na stanowisko prezesa marki IVECO. W tej roli, począwszy od 1 listopada, Thomas Hilse przejmie odpowiedzialność za zarządzanie produktem w skali globalnej, sprzedaż, marketing i rozwijanie sieci marki Iveco oraz realizował powierzone mu zadania w zakresie umacniania pozycji marki i silniejszego zaznaczania jej udziału na światowych rynkach. Swoją siedzibę będzie miał w Turynie we Włoszech.

Zespół reprezentujący Mercedes-Benz Trucks Polska zwyciężył w mistrzostwach świata pomiędzy serwisami Mercedes-Benz Trucks. Ponadto otrzymał nagrodę za najszybszy pit stop. Nagrody indywidualne trafiły do Sprzedawcy Części Zamiennych i Akcesoriów – Rafała Gościńskiego z MB Poznań oddz. Komorniki (I miejsce) oraz Doradcy Serwisowego – Marka Perekitko z Mercedes-Benz Trucks Warszawa (II miejsce).

Bezpieczeństwo

16
 

22 listopada 2019 r. w Warszawie miała miejsce jubileuszowa, 10. gala, której organizatorami jak co roku byli: Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Drogowego.

Po raz pierwszy w Polsce wręczono tytuł „Driver of the Year”.

W trzeci weekend listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

Prezentacja

18
 

Ciągniki gazowe pomimo swych zalet nieśmiało wchodzą do sprzedaży. Na przeszkodzie nadal stoi ograniczony zasięg ok. 1000 km, cena zakupu pojazdu oraz osiągi będące pochodną mocy i momentu obrotowego jego silnika.

Informacje

24
 

Na wystawie pojazdów użytkowych Solutrans w Lyonie, w obecności 1300 przedstawicieli świata transportu, nowy Mercedes-Benz Actros został ogłoszone najważniejsze nagrody roku.

W siedzibie firmy Maszoński Logistic 25 października br. miała miejsce wyjątkowa uroczystość.

Nadal większość ludzi nie wie, czy technologia napędów wodorowych jest lepsza od innych i jak miałaby działać.

32
 

Nie zważając na przeciwności, Iveco deklaruje wzmacnianie pozycji rynkowych i poszerzenie gamy produktowej. Opierając to na nowym okręcie flagowym, czyli S-Wayu.

 

W projektowaniu i produkcji samochodów na prąd Renault ma doświadczenia jak mało kto. Dlatego nie dziwi, że firma wykonuje kolejny krok, nadal jednak dotyczący samochodów nieemitujących spalin.

Dla naszej branży ważne są rozwiązania proponowane w ramach Conti Connect dla flot. Czujniki montowane w oponach mierzą ciśnienie i temperaturę nie wtedy, gdy jest pod ręką pracownik, ale wtedy, gdy jest to potrzebne.

54
 

Należy zacząć od faktu, iż 2-tonowy Transit wszedł na rynek w odnowionej wersji z lekkim odświeżeniem nadwozia, zmianą kokpitu, ale większymi ulepszeniami układu napędowego opartego na silniku 2.0 EcoBlue.

Rynek

30
 

Ciągniki siodłowe marki Ford trafiły do pierwszych polskich nabywców.

I cena, i wyposażenie Californii decydują o pewnej niszowości. Jeśli ktoś wyda ponad 200 tysięcy zł, a potem może korzystać z pojazdu tylko przez kilka tygodni w roku, należy do raczej wąskiej grupy użytkowników.

 

Reportaż

34
 

Uruchomienie kataforezy w Wieluniu nastąpiło rok temu. W wannach seryjnie zanurzane są ramy, ale w planach są także muldy wywrotek, jeden z ważnych asortymentów produkcyjnych.

Po niemal dwudziestu latach od wprowadzenia na rynek rodziny pojazdów TGA bawarski koncern przygotowuje następną gamę, zapowiadaną na luty 2020.

Klub

44
 

O tym, jak szybko za każdym razem „dojeżdżamy” do końca roku nie muszę nikogo uświadamiać.

 

 

To już chyba norma u kierowców ciężarówek, jak i u osób długo siedzących za biurkiem. 

Jaką aktywność należy rejestrować w czasie oczekiwania?

Na terenie centrali Renault Trucks w Lyonie 16 października br. 25 kierowców z 25 krajów wzięło udział w Finale Optifuel Challenge 2019.

Samouczek

53
 

Na odświeżenie ważnych zawodowych informacji nigdy nie powinno być szkoda czasu. Jak zwykle pomaga w tym nasz „samouczek”. Dzisiaj kilka pytań z testu na kwalifikację wstępną.

 

Do tej pory w naszym kraju był prowadzony słaby nadzór nad przewozem odpadów i dlatego prowadzone obecnie zdecydowanie częstsze kontrole i wyższe mandaty mają tę sytuację uregulować.

Traker miesiąca

60
 

Krzysztof Walewski został kierowcą, kontynuując tradycje rodzinne. W roku 1978 po ukończeniu „samochodówki” wyjechał na szkolenie do błońskiego PEKAES-u i był to początek jego zawodowej kariery, którą z powodzeniem wykonuje do dziś.

Właściwie każdy z nasz codziennie szuka jakichś informacji. Jeszcze przed laty ich głównym źródłem były gazety, niemniej od paru lat wyraźnie pod tym względem wygrywa Internet. Zapytaliśmy więc trakerów, jak ta sprawa wygląda w ich przypadku…

Tuning

64
 

Mercedes-Benz Actros, rocznik 2018, 510 KM to specjalna limitowana wersja, która powstała na 10-lecie firmy Sowa-Trans z województwa łódzkiego.

Historia

66
 

Przy dużym zainteresowaniu opinii publicznej, w obecności prawie wszystkich 160 wolontariuszy pracujących w muzeum, niedawno odnowione Muzeum DAF w Eindhoven zostało oficjalnie otwarte przez prof. Pietera van Vollenhoven.

Strażacki z roku 1971 z silnikiem benzynowym to kolejny charakterystyczny pojazd, będący wizytówką firmy Nika Trans. A jest on o tyle nietypowy, że będąc w wersji strażackiej, wymalowany jest na żółto…

Żartem

70
 

Horoskop

72
 

Spis 2019

74
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...