Spis treści nr 01/2020

Już od kilku lat w pierwszym wydaniu „Polskiego Trakera” zwykle rozpisujemy konkursy na „Ciężarówkę i Stację Roku w Polsce”.

Od redakcji

5
 

Widmo brexitu staje się wyraźne, choć nadal trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób zapowiadane zmiany wpłyną na funkcjonowanie transportu samochodowego. Uruchomienie przejść granicznych z pewnością wydłuży realizacje przewozów, a także zwiększy obciążenie środowiska naturalnego.

Spis treści

6
 

Humor

7
 
 

Wywiad

8
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z małopolskim wojewódzkim inspektorem Transportu Drogowego Pawłem Kucharczykiem

Współpraca Mercedes-Benz i firmy Batim liczy sobie kilka lat – firma znana jest z tego, że kupuje wyłącznie nowe pojazdy i dba o to, by jej flota składała się z najnowocześniejszych i najbardziej oszczędnych samochodów na rynku. Dlatego też w taborze Batimu były obecne kolejne modele Actrosa. Wraz z pojawieniem się najnowszego modelu flagowej ciężarówki Mercedes-Benz właściciele firmy, po przeanalizowaniu jej walorów technicznych i potencjału oszczędnościowego, podjęli decyzję o zakupie 50 nowych Actrosów.

We wtorek na Politechnice Łódzkiej odbył się finał konkursu Wielton GO, który producent przyczep i naczep we współpracy z uczelnią przygotował dla uczniów wieluńskich szkół ponadpodstawowych.

Na stacjach Circle K w całej Polsce ruszyła kampania, której celem jest zgromadzenie środków na realizację drugiej edycji programu edukacyjnego „Drogowe ABC”, organizowanego we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem. Środki ze sprzedaży ciepłych napojów z ekspresu – kawy, herbaty czy gorącej czekolady, zasilą program, który rozpocznie się w przedszkolach w całej Polsce na początku marca br. W ramach inicjatywy dzieci w wieku przedszkolnym zapoznają się z zasadami bezpiecznego zachowania na drodze.

FPT Industrial, Iveco i Nikola trzy miesiące po ogłoszeniu partnerstwa zaprezentowały prototyp Nikola Tre – model elektrycznej ciężarówki przeznaczonej na rynki europejskie, który zostanie oficjalnie zaprezentowany podczas IAA 2020 w Hanowerze, natomiast pierwsze dostawy dla klientów przewidziane są na 2021 rok.

Prezentacja

18
 

Silnik D 26 marki MAN należy do jednostek napędowych nowej generacji uzyskujących wysoką sprawność energetyczną, ale także parametry odpowiednie dla wymogów współczesnego transportu, nie tylko długodystansowego.

Prezentowany Schwarzmüller należy do nowej generacji naczep konstruowanych na bazie lekkiej i wytrzymałej ramy.

40% przedstawicieli motobranży w Polsce odczuwa niepokój związany z brexitem, ale tylko 4% firm podejmuje proaktywne działania i wynajmuje dodatkowe przestrzenie magazynowe.

Każdej zimy wraca ten sam temat: odśnieżać dach pojazdu, ryzykując własnym zdrowiem i życiem (upadek z czterech metrów może być śmiertelny!).

Problem z lodem i śniegiem zalegającym zimą na ciężarówkach i samochodach dostawczych nie jest czymś nowym.

Fundacji Kultury Bezpieczeństwa jest bardzo trudno docierać do właścicieli czy też franczyzobiorców stacji paliw.

Nowości

30
 

Kamery zamiast lusterek wstecznych w transporcie długodystansowym przysparzają Actrosowi zaszczytów. Tytuł „Truck of the Year 2020” jest zasługą m.in. tego rozwiązania, oferowanego seryjnie w ramach opcji wyposażenia.

Tatra Phoenix sprzedawana jest w Polsce od kilku lat, jednak na razie udziały rynkowe słynnej czeskiej marki są niewielkie.

Reportaż

34
 

Technologia, którą firma Wielton od kliku lat rozwija i stosuje doprowadziła do powstania nowej generacji naczep.

W nowoczesnych wnętrzach hotelu Narvil, 5 grudnia ub. roku, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w świecie transportu drogowego – obchody 25-lecia firmy Pozkrone.

Listy

40
 

Gdy jestem na urlopie, nie zapominam zupełnie o pracy. W załączeniu zdjęcia z Iranu ;)

Klub

42
 

Za nami rok intensywnych działań, ale przed nami rok nie mniej ważnych zadań.

Rozpoczęło się rozliczanie z fiskusem przychodów za rok 2019. To czas, kiedy możemy w ramach ustawowych możliwości przekazać 1% ze swojego podatku na rzecz organizacji do tego upra­wnionych.

Grupa powstała w dwóch celach. Pierwszym i nadrzędnym jest niesienie realnej pomocy potrzebującym dzieciom.

Informacje

46
 

Organizacja, tworząca już od 2014 roku tak w polskiej, jak i zagranicznej opinii publicznej pozytywny wizerunek polskiego transportu drogowego, z okazji 5-lecia przygotowała specjalne wyróżnienia dla osób, które w sposób szczególny wspierają rozwój polskiego sektora transportowego.

 

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej dyspozycyjność drugiego kierowcy podczas ruchu pojazdu jest traktowana jako przerwa w jeździe ciągłej – z tego powodu nie jest wymagane wykonywanie dodatkowych przerw.

 

Kierowcy ze zdiagnozowanym i nieleczonym bezdechem sennym mogą stracić prawo jazdy, jeśli nie poddadzą się systematycznemu leczeniu. Badać pod kątem bezdechu muszą się też osoby ubiegające się o prawo jazdy.

Dni świąteczne wg DKV

63
 

Technika

 

Zautomatyzowane skrzynie biegów uprościły technikę prowadzenia pojazdów, bo drążek zmiany biegów i pedał sprzęgła stały się zbędne, jednak zasady działania układu przeniesienia napędu pozostały bez zmian.

Traker miesiąca

60
 

zdaniem pana Szczepana przez lata jego pracy cały transport bardzo się zmienił, lecz niekoniecznie były to zmiany korzystne.

Historia

64
 

Samochód pod względem blacharsko-lakierniczym prezentuje się be zarzutu, a to z racji faktu, że trzy lata temu przeszedł pod tym kątem stosowne prace, bo był przygotowywany na wystawę.

Giełda

Eurotax

67
 

Tuning

68
 

Skrzyniowa Scania 142, rocznik 1989, z 500-konnym silnikiem jest tak samo niezwykła jak i jej właściciel Adam Adolf z firmy Węglomat…

Wprawdzie problemy techniczne odebrały części naszych zawodników szanse walki o wysokie miejsca w klasyfikacji końcowej, ale nigdy wcześniej Polacy nie wywalczyli tak dużej liczby miejsc na podium poszczególnych etapów.

Żartem

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

78
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...