Spis treści nr 4/2013

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Robi wrażenie ofensywa wymiany wszystkich pojazdów Mercedesa. Ledwo oswoiliśmy się z Actrosem, przyszedł Antos, po nim niedawno Arocs, a tu masz – jedzie nowe Atego. Czy jest to jakiś sposób na kryzys?

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Herbertem Menschingiem, dyrektorem sprzedaży i marketingu Continental CVT.

Wybierając 200 nowych nadwozi wymiennych Krone Jumbo, Würfel Holding kierował się ich jakością, trwałością i łatwą eksploatacją. Te nadwozia są stosowane do transportu w branżach: chemicznej, motoryzacyjnej i budowlanej.

W kieleckim serwisie Renault Trucks prowadzonym przez firmę Tandem odbyło się przekazanie 10 ciągników siodłowych Renault Magnum jednemu z największych świętokrzyskich przewoźników – firmie Magtrans z Buska-Zdroju.

Nowe opony Goodyeara w rozmiarze 17,5” do przewozów regionalnych na oś sterującą oraz napędową zapewniają mniejsze zużycie paliwa i skrócenie drogi hamowania na mokrej nawierzchni w porównaniu z wcześniejszymi modelami (RHS II i RHD II).

Nowy crossdockingowy terminal DB Schenker Logistics w aglomeracji Gdańska rozpoczął obsługę klientów 18 lutego 2013 r. Obiekt jest położony bezpośrednio przy autostradzie A-1, w pobliżu obwodnicy Trójmiasta, na terenie gminy Pruszcz Gdański.

Prezentacja

16
 

Średnica zawracania Scania P280 6x2/4 czyni go konkurencyjnym nawet w gronie dwuosiowych ciągników siodłowych, a właśnie takich osiągów potrzebuje współczesny transport komunalny.

Z początkiem 2013 roku opłaty pobierane na włoskich autostradach wzrosły średnio o 2,91%.

Nowości

22
 

Choć można powiedzieć, że 15 lat odcisnęło już ślad na lekkiej ciężarówce z Wörth, choć nadchodzące normy Euro-6 były katalizatorem niektórych zmian w tej gamie, to nie da się ukryć, że znów MB jest liderem w dystrybucji.

Double OverHead Camshaft, czyli podwójny wałek rozrządu umieszczony w głowicy stał się ostatnio znakiem rozpoznawczym nowoczesnego diesla, takiego jak MX-11, spełniającego Euro-6.

Zbliża się następna fala rozwiązań wpływających na bezpieczeństwo jazdy samochodami użytkowymi. Niektóre pokazano nam na torze w Boxbergu.

Informacje

Gala Mistrzów Warsztatu

29
 

W lutym zakończył się pierwszy Odcinek Specjalny w ramach „Wielkiego rajdu” przed Galą Mistrzów Warsztatu.

Problemy

28
 

Z niewystarczającym tempem, ale cały czas trwają prace nad usprawnieniem ruchu na wschodnich przejściach granicznych.

Na konferencję zorganizowaną przez ZMPD w Sejmie, a poświęconą utrzymaniu pozycji lidera przez polski transport, przyszło bardzo niewielu posłów.

Ponad 32 tys. dostarczonych pojazdów, ponad 13 tys. wyprodukowanych autobusów i ponad 43 tys. pojazdów ciężarowych, ponad 250 mln euro inwestycji i ponad 3,5 tys. pracowników – to bilans 20-letniej działalności firmy MAN w Polsce.

Oficjalne wprowadzenie na polski rynek nowego DAF-a XF, łączy się z informacjami o sytuacji koncernu, który ten pojazd zaprojektował, a niebawem wdroży do seryjnej produkcji.

Konkurs

40
 

Nie było zaskoczenia – tytuł „Ciężarówki Roku 2013 w Polsce” zdobył nowy Mercedes Actros. Najlepszą Stacją Paliwową wybraliście placówkę w miejscowości Stok działającej w barwach Statoil.

Każdy aktywny członek SKPT ma prawo wytypować swojego delegata na Walne Zebranie SKPT.

Reportaż

52
 

Co prawda informacje o zakupie przez największą firmę oponiarską świata fabryki Stomil w Olsztynie docierały do nas od 1995 roku, gdy to się dokonało, ale niejeden traktował tę inwestycję Francuzów jako po prostu miejsce do tańszej produkcji.

Panorama firm

55
 

Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Spedycyjno-Transportowe Koltrans z Rybnika zostało założone w roku 1978. Po śmierci ojca Alfreda Józef Kołoczek kontynuował jego działalność, prowadząc transport krajowy.

Vademecum

Trzy rodzaje dziennego odpoczynku kierowcy

56
 

Kierowca zawodowy kierujący pojazdem ciężarowym powyżej 3,5 t DMC lub autobusem (w przewozach okazjonalnych lub na liniach regularnych powyżej 50 km) ma prawo, a zarazem obowiązek odebrać odpowiedni dzienny odpoczynek w każdej dobie.

Samouczek

57
 

Awaria na drodze nie należy do przyjemności. Najlepiej, gdyby udało się ją naprawić samemu, gorzej jeśli trzeba wzywać serwis, ale czasami trzeba, a na pewno z autostrady trzeba pojazd holować.

Szkolenia

58
 

Dariusz Ciesielski, instruktor techniki jazdy Renault Trucks Polska

Technika

60
 

Ciężarówki o tradycyjnym zawieszeniu zwykle są podsterowne, wymagając zachowania szczególnej uwagi w jeździe po łuku.

Drogi

Pierwsza lubelska „S”

63
 

Lubelskie nie należy do potentatów drogowych, bo choć dysponuje ponad tysiącem km dróg krajowych, to zdecydowana większość z nich to szlaki kategorii GP, a tylko ok. 30 km zalicza się do dróg ekspresowych.

Lekarz

64
 

Godziny samotnie spędzone w kabinie, ograniczony kontakt z otoczeniem, a w przypadku osób pracujących w transporcie międzynarodowym rzadkie zjazdy do domu nie każdemu odpowiadają…

Robin Szustkowski, z polskiej załogi Unimoga, wspomina Dakar 2013.

Sonda

Niechciane fotki

68
 

Zazwyczaj zdjęcia robimy w chwilach szczególnych, do których potem chętnie wracamy pamięcią. Nieco inaczej wygląda sprawa z tymi, które otrzymujemy pocztą od ITD...

Tym razem Departament Transportu i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie ogólnopolskie seminarium szkoleniowe, które zorganizował, połączył z warsztatami praktycznymi.

Historia

74
 

Choć Iveco powstało w roku 1975 z połączenia pięciu istniejących wtedy europejskich firm, faktyczne dziedzictwo i podstawy technologiczne są dłuższe, niż mogłoby się wydawać.

Muzyka

78
 

Tegoroczna Gala rozdania najważniejszych nagród w świecie muzyki country w Polsce, jakimi są „Dyliżanse”, odbędzie się tym razem w Krakowie, rodzinnym mieście „Polskiego Trakera”.

Trendy

79
 

Żartem

80
 

Horoskop

82
 

Prenumerata

84
 

Eurotax

85
 

Ogłoszenia

86
 

Krzyżówka

90
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...