Spis treści nr 5/2013

Strona główna

 

Humor

3
 

Spis treści

6
 

Od redakcji

7
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Łukaszem Majchrzakiem z Wydziału Analiz Centrum  Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym

Aktualności

10
 

12 marca 2013 r. w Zamku Wąsowo odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród najlepszemu dealerowi DAF 2013. Dealerem Roku 2013 został serwis DBK oddział Gdańsk. Drugie miejsce w klasyfikacji zajął serwis firmy ESA oddział w Komornikach koło Poznania, a trzecie miejsce zdobył również serwis autoryzowanego dealera DAF ESA Iłowa.  

Podczas corocznego pokazu Mid-America Trucking Show odbywającego się w marcu w Louisville, w stanie Kentucky, firma Kenworth zaprezentowała nowy ciężarowy samochód  Kenworth T880Kenworth T880 posiada wykonaną z tłoczonych elementów aluminiowych kabinę o szerokości 2,1 m.

Targi GasShow 2013 okazały się znakomitą okazją do zaprezentowania możliwości, jakie niesie wykorzystanie metanu do zasilania pojazdów.

Na mapie Polski przybył kolejny punkt Iveco. Remo-Car Sp. z o.o. to prężnie rozwijająca się firma, która dołączyła do sieci dealerskiej Iveco w Polsce. Obejmuje swoim zasięgiem województwo mazowieckie.

To będzie już ostatni nasz zlot w Krakowie. Gdzie się przeniesiemy? To plany na przyszłość, ale na pewno będziemy o tym pisać na naszych łamach, byście wcześniej mogli zarezerwować czas. 

Pierwszy MAN TGX 18.480 spełniający Euro-6 zjechał z linii produkcyjnej fabryki MAN Trucks w Niepołomicach 12 kwietnia 2013 r.  

Firma Continental Opony Polska Sp. z o.o. w roku 2010 podjęła współpracę z Fundacją „Nadzieja na Mundial” pomagając przy organizacji Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej Dzieci z Domów Dziecka.

Test

18
 

Oznaczenie ATe dotyczy ciągników siodłowych XF, CF, wyposażonych w specjalny pakiet technicznych rozwiązań ułatwiających ekonomiczną eksploatację. Większość z nich ukryta jest w układzie napędowym.

Eksploatacja

26
 

Tempomat czytający mapy topograficzne dróg może wznieść się na wyżyny ekonomicznej jazdy pod warunkiem, że współpracuje z odpowiednim układem sterowania, takim jak PowerShift 3 marki MB.

Samouczek

27
 

Awaria! Życząc jak najmniej takich sytuacji w drodze zapraszamy do powtórki. Dzisiaj druga część pytań dotyczących takich sytuacji na drodze z testów na prawo jady kat. C.  

Reportaż

30
 

Truckology Days 2013 przyciągnęła do MAN Truck Forum nieopodal toru do jazd próbnych w Monachium ponad 3500 zainteresowanych gości z 15 europejskich krajów, w tym tak odległych jak np. Korea Południowa.

Ostatnia dekada mocno potrząsnęła branżą naczepiarską. A po kryzysie 2009 r. firmy wychodzą obolałe oraz ze świadomością koniecznych dużych wysiłków.

Continental, należący do wielkiej piątki producentów opon, podkreśla coraz mocniej, że branża zmienia się tak wyraźnie, iż właśnie sposób podejścia do badań rozwojowych może być kluczem do sukcesu firmy.

Scania wprowadza drugą generację silników Euro-6, a jednocześnie poprawia aerodynamikę i komfort w swych ciężarówkach.

Nowe Volvo FM

40
 

Pierwsza publiczna odsłona Volvo FM odbyła się na Wystawie Pojazdów Użytkowych w Birmingham, w kwietniu 2013 r. Produkcja nowego Volvo FM z przeznaczeniem na rynek europejski rozpocznie się we wrześniu br.

Każdy czynny klubowicz otrzymał wraz z poprzednim numerem „PT” – „kartę do głosowania” z listą nazwisk kandydatów na delegatów z okręgu odpowiedniego regionalnie.

Minitest

46
 

W Europie jednak historia narodzin Citana, pierwszego u Mercedesa pojazdu LCV, jest chyba dobrze znana, a jego pokrewieństwo z francuskim samochodem dostawczym nie było nigdy przez Niemców ukrywane.

Drogi

Opolskie czeka na obwodnice

49
 

Opolskie ma tylko kilkadziesiąt km dróg dwujezdniowych, ekspresowych, a przy sporym natężeniu na kilku szlakach to nie wystarcza.

Wymagania wobec transportu wciąż rosną. Bywa, że wyzwania stawiane przed kierowcą stają się niemożliwe do zrealizowania. Porad udziela Instruktor Szkoły Jazdy Scanii – Michał Majchrowski.

Bezpieczeństwo

56
 

W miejskim ruchu często mamy kłopoty z martwym polem, czyli przestrzenią obok naszego samochodu słabo widoczną nawet w dużych lusterkach. Tu Mercedes pokazał system Blind Spot Assist.

Problemy

Sprawdź „swój” podatek od środków transportu

58
 

Podatek od środków transportowych jest podatkiem samorządowym, wpłacanym organowi podatkowemu, którym jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). 

Vademecum

60
 

Rozporządzenie (WE) nr 561/2006 zobowiązuje kierowców do tego, by w ciągu dziennego okresu prowadzenia ich czas jazdy nie przekroczył 9 godzin.

Technika

62
 

Duże zmiany obciążeń cieplnych towarzyszącej normalnej eksploatacji stawiają wysokie wymagania układowi chłodzenia, a także konstrukcji części, z których są budowane współczesne silniki Diesla.

EETS (European Electronic Toll Service) to ogólnoeuropejski system poboru opłat drogowych. Zakłada możliwość naliczania myta we wszystkich krajach Europy przy użyciu jednego urządzenia pokładowego.

Targi

NUFAM 2013

65
 

Od 26 do 29 września 2013 odbędą się w Karlsruhe, na południu Niemiec, już po raz trzeci targi NUFAM. To spotkanie o dużym znaczeniu dla branży pojazdów użytkowych.

Ryszard Aniśko z białostockiej firmy Adampol prawo jazdy zdobył w roku 1978, niemniej po raz pierwszy ciężarówką pojechał z ojcem, mając zaledwie trzy lata.

Sonda

„Pancerniki” już nie, rzadko „ADR-y”…

68
 

Kierowcy jeszcze do niedawna nie wyobrażali sobie wyjazdu w trasę bez potężnego zapasu konserw. Potem furorę robiły „ADR-y”, czyli zupki zalewane wrzątkiem. A jak sytuacja pod tym względem wygląda dziś?

Decydujący wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym mają przede wszystkim cechy osobowościowe kierowcy.

Żartem

72
 

Trendy

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

77
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...