Spis treści nr 1/2013

Konkurs

Ciężarówka i Stacja Roku 2013

3
 

Oficjalnie ogłaszamy rozpoczęcie naszego dorocznego konkursu na „Ciężarówkę Roku w Polsce”.

Wypełnij kupon

Od redakcji

5
 

Spis treści

6
 

Humor

7
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z prezesem Lotos Paliwa Pawłem Lisowskim

Aktualności

10
 

Oficjalne przekazanie pierwszej naczepy Krone, wyprodukowanej w Tire koło Izmiru, odbyło się w grudniu. Dan Schnick, dyrektor spółki handlowej KTI, oraz Omurdan Ozacar z firmy Dogus Otomotiv wręczyli „klucz” nabywcy Ahmetowi Ertasowi, właścicielowi firmy Blok Bims.

W ubiegłym roku 25 tysięcy polskich firm przewozowych, dysponujących 145 tysiącami samochodów, wykonało ponad 86 300 mln tkm (tonokilometrów) pracy przewozowej w międzynarodowym transporcie drogowym. 

Z okazji 60-lecia GOPR-u Mercedes-Benz przekazał mu osiem sztuk najnowszego modelu GLK. Niemiecka marka wspiera Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe od 2011 roku. Tegoroczne wręczenie samochodów miało miejsce 24 listopada w Krynicy-Zdroju.

Scania podpisała umowę o dostarczeniu 3000 silników zgodnych z normą emisji spalin Tier i4, które będą zamontowane w pojazdach przeciągających samoloty po płycie lotniska.

Prezentacja

18
 

Współczesną Avię napędza czterocylindrowy silnik Cumminsa ISB4.5E5 o trzech poziomach mocy (160, 185 i 207 KM), Euro-5 z wtryskiem common rail i katalizatorem SCR dobrze znany u nas choćby za sprawą Autosana Gemini czy DAF-a LF.

Nadejściu norm Euro-5 i Euro-6 towarzyszą informacje o potwierdzeniu większej niż dawniej sądzono szkodliwości spalin silników wysokoprężnych.

IAA w Hanowerze obfitowało premierami m.in. za sprawą największych koncernów oponiarskich świata.

Reportaż

28
 

Odkąd program sterujący układem napędowym został przystosowany do współpracy z mapami topograficznymi dróg, tempomat stał się pełnowartościowym narzędziem ekonomicznej jazdy. 

O największym rynku świata mówi się sporo, ostatnio jakby mniej i chłodniej, ale stare pytanie jest wciąż aktualne: czy powinniśmy spodziewać się ekspansji chińskiego przemysłu motoryzacyjnego?

Drogi

Grudniowe autostrady

31
 

W końcu ubiegłego roku oddano kilka spóźnionych, ale ważnych nowych dróg, w tym odcinek A-4 w Małopolsce.

Nowości

32
 

Jeszcze się porządnie nie zadomowiły dwa pierwsze elementy nowej gamy ciężarówek Mercedesa, a już nadciąga trzeci.

Przez ostatnie lata w Europie ubywało marek ciężarowych, czy wreszcie może się to zmienić? Atak nadchodzi z mało spodziewanego kierunku. I nawet nie do końca możemy określić skąd…  

Nadchodzący rok będzie dla naszej organizacji bardzo intensywny.

Blokada mechanizmu różnicowego jest wyposażeniem opcyjnym, jednak to ona w dużym stopniu podnosi walory użytkowe VW Rockton.

Eksploatacja

Rekordziści FleetBoardu

49
 

Do Kocierzy przyjechali ci użytkownicy Fleetboardu, którzy w minionym roku osiągnęli najlepsze wyniki za pomocą systemu należącego do Daimlera.

Bezpieczeństwo

Gala BRD 2012

52
 

Podczas uroczystej gali 22 listopada ubiegłego roku, wyróżnionym za działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa wręczono nagrody „Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”.

23 października ub. roku na terenach fabryki MAN-a w Niepołomicach miało miejsce wyjątkowe wydarzenie.

Informacje

viaTOLL – system, który musisz poznać

54
 

Nieuiszczenie opłaty w systemie viaToll lub pobranie jej w niepełnej wysokości może być spowodowane różnego rodzaju zdarzeniami.

Dni wolne w 1. połowie 2013 roku

77
 

Panorama firm

56
 

Firma Olszański na polskim rynku transportowym działa od 1986 r. Wówczas to Kazimierz Olszański zakupił Jelcza samowyładowczego z PKS-u Tarnów.

Technika

58
 

Popularne alufelgi, albo obręcze ze stopów lekkich nadal są postrzegane jak gadżety, a nie wyposażenie przynoszące wymierne korzyści takie jak zmniejszenie zużycia paliwa.

60
 

Badania nad wpływem aerodynamiki pojazdów na zmniejszenie oporów powietrza, a przez to zmniejszenie zużycia paliwa trwają od lat, ale ostatnio nadano im priorytet.

Henryk Krasiński kierowcą został w 1973 r. Zanim wiek pozwolił mu na zrobienie uprawnień, był „cieniem” kierowców autobusów, bacznie śledząc każdy ich ruch podczas jazdy.

Sonda

Rok 2012/2013

64
 

Przełom roku większość z nas skłania do refleksji. Staramy się odpowiedzieć na pytania: jaki był ten miniony i jakie oczekiwania wiążemy z tym nadchodzącym. A co nam na ten temat powiedzieli w grudniu kierowcy…

Nemiroff World Cup 2012, rozgrywany jako Puchar Świata Zawodowców w Armwrestlingu po raz trzynasty, zgromadził w tym roku prawie dwustu startujących.

Józef Świderski, właściciel firmy budowlanej produkującej kruszywa w miejscowości Roztoka, pasję do motoryzacji wyniósł z rodzinnego domu.

Historia

70
 

Tym razem bohaterem jest wóz strażacki. To MAN 450 HLF, własność Ochotniczej Straży Pożarnej z miejscowości Staniątki w powiecie wielickim.  

Horoskop

72
 

Żartem

74
 

Giełda

Eurotax

75
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...