Spis treści nr 6/2013

Humor

3
 

Tegoroczne Trakerskie upływać będą pod hasłem przede wszystkim dobrej zabawy, integracji, wspomnień, pikniku rodzinnego, ale nie tylko. 
Już po raz 7. najmłodsi adepci zawodu i ci, którzy do niego pretendują wystartują w turniejach dla „młodzieżówki”.

 

Na krótko przed czerwcowymi targami transportowymi w Monachium niemiecka firma TimoCom Soft-und Hardware GmbH przedstawiła nową, rozszerzoną wersję swojej giełdy.

Spis treści

6
 

Od redakcji

7
 

Drodzy Czytelnicy

Było przez pewien czas spokojnie, ale wraz ze zbliżającym się terminem wprowadzenia normy Euro-6 zaczęła się gorączka i nadciąga nawałnica premier. 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z szefem Działu Samochodów Ciężarowych Mercedes-Benz, Stefanem Buchnerem

Aktualności

10
 

Od kliku lat  SAF-Holland planował rozszerzenie działalności o obsługę serwisową oraz diagnostyczną przyczep i naczep oraz samochodów ciężarowych. 

Iveco wzięło udział w 30. międzynarodowych targach Bauma, które odbyły się w kwietniu br. w Monachium. 

Pierwszy zamówiony w Polsce egzemplarz nowego Volvo FH został przekazany przewoźnikowi podczas uroczystości, która odbyła się 13 kwietnia br. w Gdańsku. Ten wyjątkowy ciągnik siodłowy zasilił flotę firmy KRAJTRANS ze Zblewa.  

Goodyear dostarczy opony do największego na świecie ciągnika. Potężny pojazd marki Tractomas, produkowany przez francuską firmę Nicolas, ma moc 1000 KM i jest w stanie pociągnąć zespół drogowy ważący 535 t. 

Informowaliśmy już, że w naszym dorocznym konkursie na „Ciężarówkę Roku w Polsce” zwyciężył nowy Actros. Zwyciężył ponownie, gdyż ubiegłoroczny plebiscyt także został rozstrzygnięty na jego korzyść.

Wagonowa kabina o płaskiej podłodze, której projekt początkowo był uznawany za futurystyczny, okazuje się być jednym z lepszych rozwiązań spełniających wymagania współczesnych układów napędowych.

Nowości

25
 

W czasie wystawy w Birmingham Ford przedstawił swój czwarty, zupełnie nowy model samochodu dostawczego, przygotowywany do produkcji na wiosnę. 

Przez dwa tygodnie 60 nowych ciężarówek MAN-a było objeżdżanych, m.in. przez dziennikarzy, po drogach Bawarii, a impreza ta była demonstracją pełnej gamy pojazdów Euro-6 z Monachium.

Od kilku miesięcy znamy nowego DAF-a XF Euro-6, a teraz Holendrzy pokazali całą gamę pojazdów Euro-6. Zrobili to na wystawie w Birmingham.

Na wystawie Bauma 2013 Volvo Trucks oficjalnie zaprezentowało swój nowy model FMX, specjalistyczny samochód ciężarowy dla wymagających zastosowań w transporcie budowlanym. 

38
 

Dość cicho było przez ostatnie lata w Lyonie, pomijając ulepszenia istniejącej gamy samochodów i system Optifuel. Ta pozorna cisza dobiegła końca, bo nadciąga rewolucja, czyli zupełnie nowa rodzina pojazdów. 

Gdyby wystawę Commercial Vehicle Show 2013 w Birmingham oceniać wyłącznie pod kątem liczby osób zwiedzających, wystawilibyśmy niesłusznie niską ocenę. A przecież jest wiele powodów, by Brytyjczykom zazdrościć imprezy.

Reportaż

40
 

Gdy po mocno nagłośnionej premierze nowego Actrosa odbyła się odrobinę spokojniejsza prezentacja Antosa, wydawało się, że Mercedes już przycichnie…

Burg Silvergreen – taką nazwę początkowo nosiła spółka, w której 20% udziałów znajduje się w posiadaniu Petera van der Burga, właściciela marki Burg, a 80 % – chińskiego potentata koncern CIMC. 

By nieco uchylić rąbka tajemnicy, na czym polegają i jak wyglądają działania funkcjonariuszy Służby Celnej, towarzyszyliśmy krakowskiej mobilnej grupie SC w ich codziennych działaniach na drodze.

Klub

62
 

Zgodnie ze Statutem SKPT raz na 5 lat, jeśli nie wymagają tego specjalne konieczności, w naszej organizacji muszą nastąpić wybory delegatów na Walne Zgromadzenie, w których wybrany zostanie nowy skład Zarządu i Komisji Rewizyjnej.

Minitest

54
 

Ponieważ równolegle z dostawczym Dokkerem sprzedawana jest wersja pasażerska 5-osobowa, można rozważyć zakup takiego uniwersalnego samochodu, którego fotele można szybko wyjmować dla przewozu większego towaru.

Eksploatacja

58
 

Stosunkowo szybkie zużycie jednostek napędowych i przekładni jest bolączką motoryzacji rozwijającej się na wschód od Buga. Tam produkty Xado, takie jak rewitalizanty, choć nie tylko one, są bardzo popularne.

Vademecum

Inna praca czy gotowość?

65
 

Tym razem zmierzymy się z problemem dojazdu do samochodu oraz sposobem dokumentowania takiej aktywności.

Panorama firm

66
 

Gliwicka firma ma bardzo bogatą historię i z nią związane tradycje – jako Spółka pracownicza w tym roku obchodzi swoją 10. rocznicę, kiedy to w 2003 roku zdecydowano się na zakup PPKS Gliwice od Skarbu Państwa.

Samouczek

 

W pytaniach egzaminacyjnych na prawo jazdy kat. C i D zdarzają się pytania, na które odpowiedzi muszą znać nie tylko mechanicy…

Technika

72
 

Wydłużony okres międzyobsługowy – ten termin pojawił się wraz z wejściem na rynek syntetycznych olejów silnikowych, jednak nie tylko olej decyduje o terminie wymiany.

Traker miesiąca

74
 

Adam Morzyński z ZTE Radom pierwsze, przedpoborowe prawo jazdy zdobył przed 30 laty. Gdy Ludowe Wojsko Polskie zapytało go wówczas: „Chcesz być kierowcą?”, odpowiedział: „Tak”.

Sonda

Zmierzch obyczajów?

76
 

Kiedyś, przed laty, było wprost nie do pomyślenia, by kierowca ciężarówki przejechał obojętnie koło swojego kolegi po fachu, który stał na poboczu, mając awarię pojazdu. Dziś natomiast, niestety, sytuacje takie są na porządku dziennym…

Od zeszłego roku obowiązuje w Czechach specjalny system rabatów za przejazdy płatnymi odcinkami dróg. Ze zniżek korzystać mogą wszystkie pojazdy rozliczające myto w tym kraju.

Lekarz

78
 

Obserwując zachowania kierowców na naszych drogach, trudno oprzeć się wrażeniu, że już dawno stały się one areną walki, a większość prowadzących agresywną jazdą stara się udowodnić, że to oni są „królami szos”.

Żartem

81
 

Horoskop

82
 

Prenumerata

84
 

Giełda

Eurotax

85
 

Ogłoszenia

86
 

Krzyźówka

90
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...