Spis treści nr 7/2013

Humor

3
 

Od redakcji

5
 

Z pewnością zauważyliście, że w ostatnich miesiącach ma miejsce ofensywa produktów Mercedesa, bo nie tylko nowy Actros ale potem Antos, Atego i Arocs, a jeszcze Sprinter Euro-6 i Unimog zostały publicznie przedstawione. 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z dyrektorem generalnym Scanii Polska Kjellem Ortengrenem

Aktualności

8
 

15 czerwca w serwisie Scania w Nadarzynie został rozegrany ósmy krajowy finał konkursu Scania Top Team. 

Jeszcze rok temu Batim dysponował tylko kilkunastoma Mercedesami. 29 maja br. firma odebrała już setnego Actrosa. 

Pomorska Rada Przedsiębiorczości, pełniąca rolę doradcy marszałka województwa pomorskiego w zakresie wspierania przedsiębiorczości, przyznała firmie transportowej PKS Gdańsk-Oliwa SA nagrodę Gryfa Gospodarczego. Jest to najważniejsze wyróżnienie gospodarcze w regionie. 

Tatra Trucks prezentowała swoje pojazdy specjalne na targach IDET i targach sprzętu pożarniczego, które odbyły się w Brnie z końcem maja br.

W oznaczeniu 1836 testowanego podwozia dwie ostatnie cyfry odpowiadające mocy maksymalnej silnika mogą zapowiadać jego długą żywotność, na co wskazują pierwsze dwie, czyli DMC pojazdu.

28 maja 2013 r. w siedzibie firmy DAF Trucks Polska w Wolicy nastąpiło uroczyste przekazanie pierwszego w Polsce ciągnika siodłowego DAF XF Euro-6 firmie Sachs Trans z Radlina. 

Dni świąteczne wg DKV w drugiej połowie roku 2013

37
 

Nowości

24
 

7 lat przygotowań, 5000 osób zaangażowanych i 2 miliardy euro wydane na nową gamę – to z jednej strony. A z drugiej – długie wyczekiwanie na nowe pojazdy, bo Francuzi jako ostatni wprowadzają Euro-6.

Nowe samochody ciężarowe Volvo FE i Volvo FL oferują udoskonalone otoczenie kierowcy, zaś typoszereg FL został poszerzony o wysoce konkurencyjny model z czterocylindrowym silnikiem o pojemności 5 l. 

Streamline debiutował wraz z trzecią generacją ciężarówek Scania zaliczaną wtedy (lata 90.) do najoszczędniejszych w klasie 400 KM. Opływowa linia powraca do najnowszych modeli G i R, aby powtórzyć ten sukces.

35
 

Mercedes-Benz idzie za ciosem i po przedstawieniu gamy nowych samochodów drogowych oraz terenowych pokazuje nowe pojazdy specjalne, w tym Unimogi.

Samouczek

29
 

Lipiec – sierpień, wakacje, urlopy, wycieczki wędrówki słowem lato. Pomimo zasadniczo najlepszej pogody w roku dla kierowców zawodowych to niekoniecznie najlepsza pora do jazdy. 

Wystawy

38
 

Tegoroczną edycję największych i najważniejszych w naszym kraju targów budownictwa drogowego Autostrada-Polska odwiedziło blisko 15 tysięcy zwiedzających. 

W dniach 17 i 18 maja 2013 w Bydgoszczy odbyła się VIII Wystawa Transportu i Logistyki „Truck & Bus Logistic Fair 2013”. 

Tuż przed ostatnim Trakerskim Spotkaniem w Krakowie, 14 czerwca br., w hotelu Swing miało miejsce Walne Zgromadzenie delegatów SKPT, którego zadaniem było wybrać nowe władze naszej organizacji.

W  tym roku Sprinter nie przechodzi takich gruntownych i widocznych zmian, jakie miały miejsce w latach 2000 i 2006. Nie jest to jednak zwykły face lift. 

„Wielki Przejazd po Europie 2013 to nazwa europejskiej akcji promującej nowe pojazdy MAN Euro-6. Najpierw była premiera i jazdy w południowej Bawarii, a potem kawalkada pojechała do różnych krajów Europy, w tym także do Polski. 

50
 

A właściwie z szóstką, bo tyle osób liczy rodzina Porębskich z Mszany Dolnej, która na rynku transportowym działa od ponad 20 lat.

W ostatnim czasie kierowcy coraz częściej zgłaszają swoim pracodawcom, że podczas prowadzenia kontroli drogowej inspektorzy Transportu Drogowego nakładają na nich po kilka mandatów.

Bezpieczeństwo

54
 

Coraz więcej nadawców okazuje zdziwienie, gdy po wysłaniu załadowanego pojazdu do ich drzwi puka Inspekcja Transportu Drogowego, wszczynając postępowanie związane z niewyposażeniem pojazdu w zezwolenie na przewóz pojazdów ponadnormatywnych. 

Traker miesiąca

56
 

Jak sam wspomina, o wyborze zawodu zaważył przede wszystkim jego niespokojny charakter. Zawsze był ciekawy świata, chciał poznawać nowe miejsca i ludzi, słowem – trudno mu było usiedzieć na miejscu. 

Technika

58
 

Układy wentylacji skrzyń korbowych pełnią odpowiedzialną funkcję, odkąd ciśnienie w komorze spalania silników wzrosło do ponad 200 barów.

Bardzo często przewoźnik zatrudniając kierowcę, staje przed swoistym dylematem. Czy zatrudnić osobę młodą, sprawną, energiczną, którą można w pewien sposób „kształtować”, czy raczej kogoś w sile wieku z bogatym doświadczeniem zawodowym…

Sonda

62
 

Może nie jak jeden dzień, ale obserwując pojazdy, które poruszały się po drogach wówczas i obecnie, trudno nie zauważyć zmian. 

Historia

64
 

PKS Gliwice był jedną z pierwszych firm transportowych działających w powojennej Polsce. Po zakończeniu działań II wojny światowej siłą rzeczy tabor stanowiły pojazdy poniemieckie, których stosunkowo sporo zostało na ziemiach śląskich.

Sport

66
 

Jeśli spojrzeć na punkty, najbardziej zadowoleni byli w Misano J. Hahn (44 pkt) i D. Vrsecky (42), ale z drugiej strony czasy, gdy jeden zawodnik dominował nad kolegami i zbierał 60 punktów, minęły już chyba bezpowrotnie.

Festiwal „Czyste Country” rozwija się i rozrasta z roku na rok, co roku przybywa także spragnionych oryginalnej, pokazanej na żywo w najlepszym wydaniu muzyki country.

Krzyżówka

82
 

Ogłoszenia

78
 

Giełda

Eurotax

77
 

Prenumerata

76
 

Horoskop

74
 

Żartem

72
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...