Spis treści nr 09/2013

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Dla mniej więcej jednej czwartej polskich przewoźników i kierowców i tak już wysoką temperaturę tego lata podgrzali celnicy rosyjscy. Mając za pretekst niewyjaśnione roszczenia finansowe administracji do rosyjskiego stowarzyszenia przewoźników, sąsiedzi zapowiedzieli nowe dodatkowe ubezpieczenia przewozów czyli kłopot i dodatkowe koszty dla naszych firm. 

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z prezesem DAF Trucks NV Harrie Schippersem

 

Aktualności

Zetros 6x6 – mobilna klinika weterynaryjna

8
 

Pracując jako wolontariusz w Indiach, brytyjski weterynarz Luke Gamble na własnej skórze doświadczył bolesnych skutków wścieklizny.

 W tym roku jego zaangażowanie po raz kolejny przybierze unikalną formę. We wrześniu, przy wsparciu lokalnych ekologów, Luke Gamble wyruszy w liczącą około 2500 km podróż po Indiach na pokładzie samodzielnej jednostki ratowniczej, zbudowanej na bazie trzyosiowego Zetrosa 2733 A (6x6) o długości 9,5 m. Źródłem napędu 27-tonowego kolosa jest silnik Mercedes-Benz OM 926 LA – rzędowa „szóstka” o mocy 240 kW (326 KM), zgodna z normą Euro-5. 

Nowy serwis Thermo King

 

Znając potencjał rynku agregatów chłodniczych oraz dostrzegając potrzeby klientów  tej branży, spółka Thermo Systems uruchomiła nową stację serwisową we Wrocławiu. Główną ideą całego przedsięwzięcia było uwzględnienie specyfiki potrzeb firm transportowych, spedycyjnych oraz kierowców działających na terenie Dolnego Śląska oraz poruszających się tranzytem przez ten region.

Stacja serwisowa powstała w nowo wybudowanym obiekcie przy ul. Relaksowej w Nowej Wsi Wrocławskiej, tuż przy autostradzie A-4, w odległości ok. 1 km od węzła „Pietrzykowice”. 

Główna nagroda odebrana

 

23 lipca 2013 r. w Centrum Logistycznym Inter Cars SA w Kajetanach oficjalnie wręczono nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w promocji „Wielki Rajd” w kategorii warsztat, sklep z warsztatem oraz firma transportowa rynku ciężarowego.  

Zwycięzcą, który został ogłoszony podczas Gali Mistrzów Warsztatu w Karpaczu, została firma „Tircars" Mariusz Chorąży i Wspólnicy Sp.J. Reprezentowana była w Kajetanach przez właścicieli – Marka Jurkitiewicza i Mariusza Chorążego.

Nagrodę główną – samochód Škoda Octavia wręczyli regionalny menedżer sprzedaży ciężarowej Damian Kostro oraz kierownik rynku ciężarowego w grupie filialnej Sławomir Wrona.

Pierwsza Scania Streamline wydana!

 

Niespełna trzy miesiące po premierze nowego modelu Scania, 18 lipca br., w siedzibie wrocławskiego oddziału firmy odebrana została pierwsza Scania Streamline.

Pojazd Scania Streamline serii R o mocy 440 KM, z silnikiem Euro-5, Opticruise, Scania Retarder i Active Prediction, wyposażony w system do zarządzania flotą Scania Fleet Management oraz pakiet Ecolution, dołączy do floty firmy Jakubczyk z Kępna zajmującej się transportem krajowym i międzynarodowym.

Od premiery w Polsce zostało zamówionych 600 ciągników Scania Streamline. 

Karane osoby od dawna mają utrudniony dostęp do zawodu kierowcy pojazdu ciężarowego lub autobusu. 

Supertest

17
 

Po niemal dwóch latach powtórzyliśmy supertest polegający na sprawdzeniu Stralisa na dalekiej trasie, podobnej do wielu międzynarodowych wykonywanych przez polskich przewoźników.            

Reportaż

26
 

Po zalewie nowych pojazdów użytkowych pokazanych przez Mercedesa chcielibyście mieć przerwę? Nic z tego, Daimler nadal napina muskuły i pokazuje wszystko, czym dysponuje...

Mimo iż współczesne ciężarówki są coraz lepsze i trwalsze, na to, jak są eksploatowane może mieć wpływ jakość pracy serwisów, ale i dostępność części

Nie tylko kierowcy ciężarówek przejeżdżający DK nr 3 znają dobrze stację paliw w barwach BP, a przed nią olbrzymią maskotkę „supermana”.  

Nie zabrakło wspaniałej pogody, okazji do spotkań wielu znajomych z branży i tego co najważniejsze – fantastycznych, tuningowanych kandydatek do tytułów Miss.

Po raz trzeci firma Volvo Polska zorganizowała wśród swoich klientów Mistrzostwa Kierowców w Jeździe Ekonomicznej – The Drivers’ Fuel Challenge

Bułgarska spółka SOMAT AD, część grupy Willi Betz, dysponuje dwoma tysiącami ciągników i prawie trzema tysiącami naczep.  

Trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu Internet w firmach transportowych służył tylko do wymiany e-maili.              

Na uroczystość przybyło do Stoku wielu gości, w tym m.in. przedstawiciele firmy Statoil, przedstawicielki Polskiej Izby Paliw Płynnych.      

Sonda

Tytuł zobowiązuje…

38
 

Stacja firmy Citronex w miejscowości Stok głosami Czytelników „PT” została wybrana „Najlepszą Stacją paliwową Roku 2013”. Zapytaliśmy więc kierowców, którzy akurat tę placówkę wybrali na miejsce postoju, czy podzielają tę opinię…

Panorama firm

40
 

W roku 1993 Jan Wójciak założył w Rabce-Zdroju skład materiałów budowlanych, które, w razie konieczności, należało dostarczyć bezpośrednio do klienta. I wówczas tak na dobre w firmie rozpoczął się transport…         

Po czerwcowym Walnym Zgromadzeniu Delegatów, które miało miejsce podczas Trakerskich Spotkań w Krakowie nastąpiły zmiany w składzie naszego Stowarzyszenia.   

Targi

MeCaTech 2013

49
 

Już niedługo, w weekend 14-15 września 2013 wrocławska Hala Orbita ponownie zamieni się w forum dla fanów czterech kółek i tego, co związane jest z motoryzacją. 

Jak twierdzi, po Europie Zachodniej jeździ mu się dość dobrze – najlepiej w Niemczech i Austrii z uwagi na bardzo dobry stan dróg i ich oznakowanie. Nie przepada natomiast zbytnio za jazdą po Wyspach.

Samouczek

57
 

Czy kierowca powinien czy może udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków? Zawsze powinien, ale dobrze by było, by wiedział, co może zrobić.

Technika

58
 

Jakość paliwa nie jest obojętna dla zachowania parametrów wtrysku w całym okresie eksploatacji silnika.

Lekarz

60
 

Zawód kierowcy jest bardzo specyficzny, i trudno go porównać z inną profesją. Ciężko jest nawet określić go jako zawód fizyczny, czy praca umysłowa. 

Niewiele jest na świecie firm o takich zasługach dla motoryzacji, a nawet szerzej – transportu i komunikacji, jak Michelin.             

Sport

66
 

Do tej pory miały miejsce dwie eliminacje, które odbyły się tego roku w Ogrodzieńcu (17-19 maja br.) i w Dobczycach (12-14 lipca). Na każdą z imprez przybyło ponad 70 załóg z całej Polski.  

W połowie sezonu wyścigów ciężarówek karty wydają się być rozdane, ale…

Muzyka

68
 

Jak co roku, w ostatni weekend lipca countrowa brać wyrusza do Mrągowa, by tuż nad jeziorem Czos już od 32 lat uczestniczyć w tym nadzwyczajnym wydarzeniu.

Żartem

72
 

Giełda

Eurotax

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

77
 

Krzyźówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...