Spis treści nr 2/2013

Konkurs

Ciężarówka i Stacja Roku 2013

3
 

Oficjalnie ogłaszamy rozpoczęcie naszego dorocznego konkursu na „Ciężarówkę Roku w Polsce”. 

wypełnij kupon ...

Od redakcji

5
 

Spis treści

6
 

Wywiad

8
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Piotrem Kolejwą, odpowiedzialnym za markę Fiat Professional w Polsce

Informacje

Rzetelny przewoźnik 2012

9
 

W ramach kampanii „Rzetelny Przewoźnik” odbyła się w Warszawie konferencja „Nie daj się okraść, czyli jak zabezpieczyć firmę przed oszustwami w transporcie”. 

19 stycznia 2013 r. weszły w życie przepisy ustawy o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 roku. Celem wprowadzenia nowych rozwiązań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Każdy, kto jeździ po naszych drogach wie, że nadmierna prędkość, połączona z  kiepskimi umiejętnościami i nieuzasadnioną brawurą, jest bolączką nr 1. Fotoradary mogą pomóc w opanowaniu problemu.

Pirelli w Polsce

49
 

W zabytkowych murach Ambasady Włoskiej w Warszawie 7 grudnia 2012 r. odbyła się konferencja prasowa z okazji 20-lecia działalności firmy Pirelli w Polsce.

W listopadzie ub.r. firma Betrans z Bełchatowa zakupiła pięć pojazdów Renault Kerax 430.35 Heavy w konfiguracji 6x6. Betrans jest spółką córką kopalni Bełchatów i poza usługami z zakresu transportu drogowego zajmuje się również sprzedażą oraz transportem węgla brunatnego oraz kruszyw.

W 2012 roku polskie firmy spedycyjne zamówiły ponad tysiąc nowych Actrosów. Większość z tych pojazdów to ciągniki siodłowe.

Pod koniec 2012 r. klientowi gdańskiego oddziału Scania, firmie Polfarm, zostały wydane cztery zestawy z naczepami chłodniczymi i ciągnikami Scania R560, wśród nich setny w Polsce pojazd w specyfikacji Ecolution by Scania.

Mariusz „Pudzian” Pudzianowski rozpoczął współpracę z Mercedesem. Jego firma, Team Mariusz Pudzianowski wzbogaciła swoją flotę o specjalnie skonfigurowanego nowego Actrosa. Oficjalne przekazanie pojazdu nastąpiło w siedzibie autoryzowanego dealera Mercedes-Benz, Diesel Truck w Strykowie.

Prezentacja

18
 

Napęd na cztery koła japońskiego podwozia znacznie polepszył mobilność. Żaden van ani odchudzona ciężarówka nie dorównają parametrom i osiągom japońskiego podwozia w klasie DMC 6 t.

Wprawdzie Cummins trafia do stosunkowo nielicznych ciężarówek w Europie, ale gigant o obrotach 18 mld dolarów jest światowym graczem i musiał na czas pokazać gamę nowych silników Euro-6.

Reportaż

26
 

Jaki jest ten nowy XF? Szerszy o 5 cm, z kilkuset zmianami i nową twarzą, ale nadal przypominający popularną „105”?

Typowy zestaw zabiera 33 palety, ale… niestety, nie wszystko da się wozić standaryzowanymi paletami. A często przesyłka jest mniejsza. Co wtedy? 

Przedstawiony przez nas ostatnio nowy model Forda Cargo może zaskakiwać. Bo raz, że Ford od lat nie zajmował się w Europie ciężarówkami, a dwa, że nowość pochodzi z Turcji. 

Rynek

36
 

Miniony rok był udany i ciekawy z punktu widzenia Scanii Polska. Zaczynając od niezłych wyników sprzedaży ciężarówek.

Serwis

38
 

Autoryzowana stacja serwisowa firmy Viva-Trans oferuje kompleksową obsługę i naprawy samochodów użytkowych marki Mercedes-Benz oraz innych marek.

Rok 2013 to czas bogaty w różne wydarzenia, jakie będą miały miejsce w naszym klubie.

Listy

Rzecznik praw o karach ITD

45
 

Napad na Litwie

45
 

Minitest

46
 

Iveco regularnie odnawia swoją popularną linię samochodów dostawczych Daily. Co dała ostatnia zmiana sprzed roku? 

Szkolenia

50
 

Centrum Edukacji Zawodowej Cargo z Jaworzna weszło w posiadanie jednego z najnowocześniejszych stanowisk do wirtualnej jazdy samochodem ciężarowym i autobusem.

Początki nie były łatwe, bo w ówczesnym ustroju, wprawdzie spółdzielnie miały „zielone światło”, ale każdy samochód załatwiało się przez Centralną Radę Spółdzielczości w Warszawie…

Traker miesiąca

56
 

Jego ojciec, który sam pracował jako mechanik przy dużych wozach, odradzał mu wprawdzie ten wybór, ale gdy już podjął decyzję, w pełni ją uszanował.

Drogi

18 mld na nowe drogi

58
 

Do połowy grudnia 2012 r. oddano do ruchu ok. 700 kilometrów nowoczesnych dróg (w tym autostrad 294,01 km i 329,72 km dróg ekspresowych).

Technika

60
 

Opór toczenia i powietrza zwiększają zużycie paliwa, ale dopiero widmo filtrów cząstek stałych przyspieszyło rozwój technologii w celu zmniejszenia skutków negatywnego działania.

Samouczek

61
 

Dzisiaj coś o oznaczeniu ładunku – pytania z testu na prawo jazdy kat. C.

Sonda

Odpowiedzialny (za)ładunek

62
 

Nowelizacja Ustawy o transporcie drogowym, rozłożyła odpowiedzialność za przewożony towar pomiędzy załadowcę, kierowcę, przewoźnika. Co sądzą o tym kierowcy?

Sport

Morderczy Dakar

66
 

Na liczącą ok. 8000 km trasę wyruszyło 140 motocyklistów, 40 quadów, 160 samochodów i 75 ciężarówek. Wystartowało wielu Polaków, w tym dwie ekipy na ciężarówkach.

Historia

68
 

Pojazd ten był ozdobą 19. Trakerskiego Spotkania w Krakowie. Towarzyszył mu inny przedstawiciel tej marki.

Muzyka

71
 

W połowie grudnia ub.r. Robert Rybczyński, lider zespołu country Honky Tonk Brothers, doznał poważnego urazu. Narodził się więc pomysł zorganizowania koncertu, który mógłby go wspomóc w trudnej sytuacji materialnej.

Horoskop

72
 

Prenumerata

76
 

Żartem

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

76
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...