Spis treści nr 10/2013

humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z prezesem MAN Polska Piotrem Stańskim

Aktualności

8
 

4 września 2013 r. nastąpiło uroczyste przekazanie dwóch ciągników siodłowych DAF XF Euro-6 w wersji Low Deck firmie TOBI z Bielska-Białej. Są to pierwsze Low Decki dostarczone do Polski. Ciągniki odebrał właściciel firmy, pan Tomasz Wieczorek. Firma TOBI złożyła również pierwsze w Polsce zamówienie na podwozie FAR XF Euro-6. Zostanie ono, zgodnie z harmonogramem, wyprodukowane na początku listopada 2013 r.

 

Firmy przewozowe chcąc obniżyć koszty transportu, szukają różnych rozwiązań. Poruszanie się po drogach pojazdami oraz zestawami o masie 12 t i powyżej u naszych zachodnich sąsiadów wymaga dodatkowej opłaty drogowej (MAUT). Jest jednak sposób, aby przy transporcie tzw. ładunków przestrzennych obniżyć koszty.

 

 Zakończyła się „Wielka Bitwa o Mercedesa” zorganizowana przez Mercedes-Benz Polska i markety OBI. Główną nagrodę – dostawczego Citana – wręczono zwycięzcy w siedzibie głównej organizatora. Triumfatorem został Grzegorz Maliszewski, który na długo zapamięta swoją wizytę w markecie OBI.

 

7 września br. gdański oddział Scanii Polska wypełniły najpiękniejsze ciężarówki, walczące o tytuł „Pomorskiej Miss Scania”. Były samochody, które wiele lat spędziły na drogach i te całkiem nowe. Nie zabrakło najnowszej Scanii Streamline. Były ciągniki, pomoce drogowe, samochody pożarnicze, a także Scania policyjna. Ciężarówek przybywało z każdą godziną.

 

Problemy

14
 

4 grudnia 2011 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia UE 1071/2009 z 21.10.2009 r. w sprawie ustanowienia wspólnych zasad dotyczących warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego. 

Na organizowane od 16 lat konferencje w Tęgoborzy przewoźnicy przyjeżdżają chętnie, toteż i ta wrześniowa „Transport drogowy jako czynnik rozwoju gospodarczego” zgromadziła ok. 300 uczestników.            

Od czasu powołania Inspekcji Transportu Drogowego w roku 2003 zmiany w polskim transporcie są wyraźnie zauważalne i nie tyle chodzi tu o zmiany ilościowe, co jakościowe.     

Test

16
 

Trójosiowe podwozie G 400 z chłodnią zaskakuje sporą ładownością, mimo że jego wyposażenie zbytnio nie odbiega od powszechnie stosowanego przez Scanię (jest nawet koło zapasowe).           

Wystawy

24
 

Największa wystawa ciężarówek w Europie Comtrans odbyła się tym razem na obrzeżach kontynentu. 400 wystawców zapełniło nowe hale „Krokus”, było sporo nowych pojazdów i premier.

Zmniejszenie zużycia paliwa i wyższy standard pracy za kółkiem – Renault wkracza w erę Euro-6 po serii testów przeprowadzonych przez firmę na niespotykaną dotąd skalę.                       

Choć jedynie nowe FH miało dotąd tylko jeden silnik Euro-6, reszta pojazdów została właśnie dostosowana do nadciągających szybko nowych wymogów ekologicznych i zaprezentowana we wrześniu w Göteborgu.      

Reportaż

36
 

Pod hasłem DAF Ride&Drive 2013 kryła się unikalna możliwość poznania i najnowszych pojazdów, i całej polityki rozwojowej firmy z Eindhoven. 

Pisząc ostatnio o nowej wersji Freightlinera Evolution, który zużywa o 7% mniej paliwa od swego poprzednika, nadmieniłem tylko, że pokazano nam również inne zaskakujące pojazdy ze światowej gamy Daimlera.       

Już po raz 3. nasza redakcja, wspólnie z przedstawicielami Rady Stowarzyszenia Klub Polskiego Trakera, spotkała się z kierowcami na stacjach paliw. 

 

Niespełna rok dzieli nas od największego w branży wydarzenia dotyczącego kierowców zawodowych, a na pewno historycznego, gdyż po raz pierwszy po 28 edycjach odbędzie się ono w Polsce.   

Podobieństwa tych samochodów to długi rozstaw osi 3,3 m oraz przednia część nadwozia. Różnice – odgrodzona ładownia kombi, pełne przeszklenie boczne w Tourneo, no i mocniejszy motor w tej ostatniej wersji.        

DKV

54
 

Eurowinieta (Eurovignette) jest nazwą wspólnego elektronicznego systemu poboru opłat drogowych w: Belgii, Holandii, Luksemburgu, Danii i Szwecji. 

Szkolenia

56
 

Na drodze kierowca narażony jest na różnego typu sytuacje i zdarzenia. Niestety, z niektórych z nich nie udaje się mu wychodzić obronną ręką… 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, Służba Celna wprowadziła nowe ułatwienie dotyczące otwierania karnetów TIR w procedurze uproszczonej związane z użyciem stempla „TIR – upoważniony nadawca”.

Panorama Firm

58
 

W. Smits w latach 90. zaczynał w Polsce od 8 autotransporterów, którymi z Antwerpii przywoził używane samochody osobowe do Polski.

Kulisy Transportu

62
 

W Polsce buduje się coraz więcej myjni dla samochodów ciężarowych. Nadal jednak tych specjalistycznych jest jak na lekarstwo.

Z racji specyficznych ładunków, które pan Stanisław przewozi nie tylko na drodze, ale i na parkingach trzeba szczególnie uważać. Samochody mają bowiem swoją wartość, a i amatorów cudzego mienia nie brakuje.         

Samouczek

65
 

Kontrole na drodze to już żadna nowość dla kierowcy zawodowego. Przeciwnie, najlepiej żeby ich w ogóle nie było, ale jeśli zostaniecie zatrzymani to warto wiedzieć jak się zachować. 

Sonda

Wszyscy równi?

66
 

Ostatnio tematem dyżurnym w polskich mediach jest relacja pomiędzy kierowcami ciężarówek a rowerzystami i motocyklistami, których coraz więcej pojawia się na naszych drogach. Zapytaliśmy więc trakerów, jak oni postrzegają tę sytuację...

Sport

68
 

Po fatalnym dla MKR weekendzie w Smoleńsku było już jasne, że nikt na Renault nie wygra indywidualnej rywalizacji FIA. Jednak zaostrzyła się walka między kilkoma zespołami startującymi na MAN-ach.      

Muzyka

70
 

Polecamy nasz nowy 2-płytowy album „Na dobrą drogę 20”. Z tej okazji rozpoczynamy cykl prezentacji wykonawców, których możecie posłuchać na tej jubileuszowej składance…                 

Horoskop

74
 

Giełda

Eurotax

73
 

Żartem

72
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

77
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...