Spis treści nr 12/2013

humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Drodzy Czytelnicy

Dla transportowców, a właściwie dla wszystkich, których przewozy dotyczą, wydarzeniem ostatnich lat było wprowadzenie opłat autostradowych. Słynny viaTOLL od samiutkiego początku wzbudzał emocje, i to dwojakiego rodzaju. Po pierwsze – bo oznaczał spore wydatki dla przewoźników, a po drugie, bo tryb wprowadzenia opłat elektronicznych był ekspresowy, a więc nie mógł być perfekcyjny.

 

Chcąc pomóc naszym młodym kolegom, uruchamiamy nowy kącik na naszych łamach, przy tworzeniu którego liczymy na współpracę starszych doświadczeniem kolegów, naszych Czytelników.   

Szkolenia

7
 

W gościnnych progach hotelu Mercure przy ul. Złotej w Warszawie Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego otrzymał certyfikat ISO 9001:2009 w zakresie szkoleń kierowców.

Centrum Edukacji Zawodowej Cargo z Jaworzna przeniosło się do nowych obiektów. Nie był to spóźniony prezent na 20-lecie firmy, jednej z największych tego typu w Polsce, lecz wynik gwałtownego rozwoju centrum.    

Wywiad

8
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z rzeczniczką systemu viaTOLL Dorotą Prochowicz

Aktualności

 

Firma Paccar zorganizowała uroczyste otwarcie fabryki DAF w Brazylii.

 

Ponieważ rynek rosyjski jest jednym z priorytetów w Grupie Faymonville, zdecydowano o budowie dużego serwisu w obiekcie o powierzchni 2535 m2 w Nogińsku koło Moskwy. 

Opony ciężarowe Kormoran po 15 latach obecności na drogach całego świata zasłużyły na „zmianę warty” – na rynek trafia nowa gama Kormoranów. Oferta marki Kormoran rozszerzy się też o opony do małych pojazdów ciężarowych.

 

Scania zainwestowała 400 milionów koron szwedzkich w najnowocześniejszy w

 

Informacje

15
 

Przez kilkanaście lat sporo zmieniło się u MAN-a w Wolicy. Ostatnio centrala firmy przeniosła się do nowego budynku.

25 października br. uroczyście przecięto symboliczną wstęgę, ogłaszając oficjalne otwarcie kolejnego punktu serwisu i sprzedaży Volvo Group Trucks, tym razem w Ostrołęce. 

Prezentacja

16
 

Arocs posiada wiele cech, predysponujących go do pracy w trudnym terenie pod pełnym obciążeniem.            

Nowości

22
 

Volvo kojarzy się jednoznacznie z transportem dalekim i ciężkim, choć każdy kierowca zna też lżejsze pojazdy dystrybucyjne, choćby te wożące przez lata napoje chłodzące.   

Silnik MX 11 jest jedną z najważniejszych pozycji w specyfikacji nowego modelu CF Euro-6. Zmodernizowany LF ma zupełnie nowe podwozie, pozwalające mu konkurować w segmencie 8-19 t DMC.             

34
 

Po Actrosie, Antosie i Arocsie nadeszła kolej na najmniejszy ciężarowy samochód Mercedesa, czyli Atego.            

Reportaż

26
 

Gama ciągników Scania Euro-6 Streamline demonstruje możliwości, jakie oferują przewoźnikom pojazdy z napędami drugiej generacji spełniającej tę normę ekologiczną.          

Technologia produkcji ma m.in. związek z materiałem na kabinę nowego Renault. Całostalowa konstrukcja jest odporna na korozję i wykonana z precyzją dziesiątych części milimetra.

W otoczeniu hotelu spa Sandra w Pogorzelicy, w pierwszy weekend października br. miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W tej znanej wczasowej miejscowości zaparkowały samochody ciężarowe…

Trudno Polakowi bez stresu rywalizować z najlepszymi kierowcami Europy Centralno-Wschodniej, mając świadomość, że rok temu konkursie The Driver’s Fuel Challenge by Volvo wygrał rodak.       

Na konferencji Continental Opony Polska usłyszeliśmy zarówno o tym, jak zmienia się rynek opon ciężarowych w Polsce, jak i o nowych produktach, usługach i o planach ekspansji koncernu Continental na świecie.     

Wystawy

36
 

Pewnie niejeden z Was miałby kłopot, by wyjaśnić, z czym kojarzy się mu obecnie

marka GAZ…

Od zeszłego roku obowiązuje w Czechach specjalny system rabatów za przejazdy płatnymi odcinkami dróg.   

Klub

 

Chociaż kalendarz pokazuje rok 2013, my już na dobre jesteśmy myślami i przygotowaniami przy największej w naszej branży imprezie, jaką są Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych UICR.

Minitest

 

Jeździliśmy już bardzo wieloma wersjami Fiata Ducato, ale nie mieliśmy jeszcze okazji sprawdzać tej na gaz CNG.

Vademecum

54
 

Czyli fałszowanie danych rejestrowanych przez tachograf cyfrowy.          

Panorama Firm

56
 

Wiktor Bachula spółkę z o.o. Rab Trans powołał do życia 1 sierpnia 2000 roku, niemniej wcześniej ze wspólnikiem prowadził transport, a pierwszą ciężarówkę kupił już w roku 1986...          

Targi

62
 

14 i 15 września 2013 r. w Hali Orbita we Wrocławiu przy okazji Targów MeCaTech został przeprowadzony drugi finał konkursu dla mechaników.

68
 

Ponad 20 tysięcy odwiedzających podczas tegorocznej edycji Specjalistycznych Targów Pojazdów Użytkowych w Karlsruhe.

Bezpieczeństwo

63
 

Czy dzieci powinny wiedzieć, jak wygląda droga z perspektywy kierowcy ciężarówki oraz jazda ciężarówką po autostradzie, drodze bez poboczy i po krętych uliczkach miasteczka?   

Józef Orkisz od najmłodszych lat chciał być kierowcą. Skończył więc „samochodówkę”, pół roku popracował w warsztacie i zaczął robić to, co lubi najbardziej – jeździć…

Technika

66
 

Parametry pracy ogumienia podlegają ciągłym zmianom, wpływając na wewnętrzne ciśnienie powietrza, a także przyczepność i żywotność ogumienia.  

Samouczek

67
 

Świadectwo skutków źle zabezpieczonego lub źle oznaczonego ładunku podczas przewozu mamy okazję „podziwiać” wielokrotnie w najlepszym przypadku w rowach. Niestety, czasami efekty niedbalstwa lub braków w doświadczeniu kończą się tragicznie i to najczęściej dla innych uczestników dróg.

Sonda

Drogie drogi

70
 

Elektroniczny system poboru opłat drogowych viaTOLL w lipcu 2011 r. zastąpił winiety na naszych drogach. Zapytaliśmy kierowców, czy już na dobre „zaprzyjaźnili” się z viaBoxem na szybie…

Historia

 

Bohater tego artykułu, Liaz 110 (obecny nr KRA 39FS), został wyprodukowany w 1989 roku. Od samego początku jest własnością Luskara. Firma kupiła go w Polmozbycie Warszawa.  

Rozmowa z Wojciechem Łazarskim – pilotem Józefa Świderskiego – załoga RMF MAXXX Rally Team            

Muzyka

76
 

Colorado Band powstał w 1992 roku, w Łodzi z połączenia zespołów Texel i Western Standard, czyli spotkania dwóch wielkich indywidualności – Janusza Nastarowicza i Leszka Laskowskiego.           

Spis 2013

78
 

Eurotax

80
 

Horoskop

82
 

Prenumerata

84
 

Ogłoszenia

85
 

Krzyżówka

90
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...