Spis treści nr 1/2014

Już po raz 21. ogłaszamy w styczniu rozpoczęcie naszego dorocznego konkursu na ciężarówkę roku w Polsce

Od redakcji

5
 

Gdyby ktoś z Was miał wrażenie, że kłopoty z przewozami na wschód nie są aż tak istotne, by się nimi zajmować, zaproponuję nasz wywiad z prezesem ZMPD. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak ważna to część naszego przemysłu transportowego, ile ładunków mamy już dziś i co ważniejsze – ile możemy mieć potencjalnie w przyszłych latach! Możliwości rozwoju tego kierunku są trudne do oszacowania, ale na pewno wielkie. I w sytuacji gdy Europa Zachodnia boryka się z tyloma problemami, te trudniejsze przewozy wschodnie są szansą, której nie powinno się lekkomyślnie odpuścić!

Spis treści

6
 

humor

7
 

Wywiad

Czas na rozsądną konkurencję

8
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z prezesem ZMPD Janem Buczkiem

W czasie corocznego spotkania reprezentantów przedstawicielstw DAF z całej Europy w Eindhoven dyrektor zarządzający DAF Trucks Polska Renaud Dehillotte oraz szef działu serwisu DAF Trucks Polska Bartosz Gruszczyński odebrali z rąk dyrektora Działu Aftersales DAF Trucks NV Johana Drentha nagrodę dla najlepszego działu serwisu w roku 2013 w całej organizacji DAF. 

Budowa nowej fabryki naczep Schmitza w Wuhan, w Chinach rozpoczęta. Rok po podpisaniu porozumienia o joint venture rozpoczęto prace budowlane, a w drugiej połowie 2014 r. wyjadą z niej pierwsze naczepy. W ciągu pięciu lat wspólnicy zainwestują w Wuhan 100 mln euro. 29 listopada ub.r. dyrektorzy obydwu firm uczestniczyli w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego.

Przedświąteczne spotkanie w ZMPD miało niecodzienny przebieg. Po raz pierwszy w historii do zrzeszenia zawitało dwóch wysokich urzędników rządowych: nowo mianowana wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska i wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Shell Polska uruchomił w Świecku największą w Europie Środkowo-Wschodniej stację benzynową dedykowaną pojazdom ciężarowym. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym oraz licznym udogodnieniom dla kierowców ciężarówek jest to najnowocześniejszy obiekt w Polsce. 

Test

18
 

G 410 na tle osiągów swego odpowiednika Euro-5 prezentuje postęp techniczny objawiający się m.in. niższym zużyciem paliwa. Producent wysunął wnioski z dotychczas stosowanych technik oczyszczania spalin.

Bezpieczeństwo

24
 

29.11.2013 r. w Warszawie z inicjatywy Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego oraz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego odbyło się podsumowanie roku działalności i wręczenie specjalnych statuetek dla najlepszych.  

Samochód należy przygotować do zimy nieco wcześniej, niż dopiero w chwili gdy spadną pierwsze płatki śniegu lub gdy przed udaniem się w drogę trzeba zeskrobać lód z szyb.

Nowości

26
 

Nośnik narzędzi – to raczej lapidarne określenie jednej z wielu funkcji uniwersalnego pojazdu produkowanego w fabrykach Mercedes-Benz, obecnie w wersji Euro-6.

Czy agregat chłodni musi ważyć tonę? Już nie, a w dodatku specjalizacja postępuje i urządzenia do schładzania ładunków dopasowują się do zmieniających się potrzeb rynku.      

Bogata oferta podwozi w dużej mierze jest zasługą układów napędowych skonfigurowanych do poszczególnych grup wagowych modeli.         

Szkolenia

29
 

Czasy, gdy narzędzia telematyczne musiały się z oporami przebijać do świadomości firm transportowych chyba już minęły.          

W czym pomaga szkolenie DAF EcoDrive? Dowiadywaliśmy się tego, jeżdżąc z trenerem DAF-a po pagórkach wokół Bielska-Białej nowym XF105 Euro-6. 

Krakowska Izba Celna zorganizowała szkolenie, mające na celu wypracowanie właściwej interpretacji dokumentów przez swoich funkcjonariuszy oraz różne instytucje, bo, jak pokazało życie, bywa z tym różnie…

Reportaż

32
 

Po przedstawieniu gamy ciężarówek do transportu dalekiego Renault Trucks pokazuje pojazdy terenowe nowej gamy.

W drugiej edycji konkursu Mercedes-Benz Van Economy ponownie zatriumfowała technika zapłonu samoczynnego, sprawdzająca się przy niskich obrotach wału korbowego.          

Informacje

35
 

Zwykle na naszych łamach przedstawiamy relacje i informujemy o zawodach dla kierowców. Tym razem zwracamy uwagę na konkurs dla mechaników. 

Mocne uderzenie zespołu Chemia w warszawskim Hard Rock Caffe 29 listopada ub.r. towarzyszyło wejściu na rynek nowego, własnego produktu Grupy Azoty, kierowanego dla transportu.

Samouczek

37
 

Zwykle, jeśli już ktoś decyduje się zostać kierowcą zawodowym, zdobywa prawo jazdy C, by wkrótce zrobić od E do C. Dzisiaj kilka pytań dla tych, którzy planują ten krok, jak i dla tych, którzy już go mają za sobą, dla powtórki.  

Najpierw w piłce nożnej, potem w piłce siatkowej, a na koniec Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych.          

Chcąc pomóc młodym kolegom, uruchamiamy nowy kącik na naszych łamach, przy tworzeniu którego liczymy na współpracę starszych doświadczeniem kolegów, naszych Czytelników.     

Elektroniczny system poboru opłat w Polsce zaczął funkcjonować od lipca 2011 roku. 

Dotychczasowe przepisy w nieprecyzyjny sposób określały zasady czasu pracy przedsiębiorców transportowych oraz bardzo licznej grupy tzw. ajentów. 

Polski sektor TSL z roku na rok coraz bardziej odpowiedzialnie podchodzi do prowadzenia swojego biznesu.        

Giełda

Eurotax

59
 

Technika

62
 

Układ recyrkulacji spalin obniża zawartość tlenków azotu w spalinach kosztem zwiększonej ilości cząstek stałych.

Traker Miesiąca

64
 

Przez lata pracy zjeździł praktycznie całą Europę nie zapuszczając się jedynie na Wschód. Najlepiej jeździ mu się po Francji, bo uważa, że za równo autostrady, jak i cała infrastruktura drogowa, są najbardziej przyjazne kierowcy.

Sonda

Był rok, rok 2013…

68
 

Koniec roku wielu skłania do refleksji i podsumowań. Poprosiliśmy więc prezesów i właścicieli polskich firm transportowych o odpowiedź na kilka pytań, chcąc poznać ich ocenę minionych 12 miesięcy...            

Muzyka

68
 

Najbardziej znana piosenka Cezarego Makiewicza to „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”, utwór trzydziestolecia muzyki country w Polsce, uznana za hymn Pikniku w Mrągowie.         

Żartem

72
 

Prenumerata

73
 

Horoskop

74
 

Ogłoszenia

76
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...