Spis treści nr 3/2014

 

Z okazji Dnia Kobiet Redakcja „Polskiego Trakera”
życzy wszystkim Paniom wykonującym pracę
w transporcie albo wspierającym mężów transportowców,
by starały się cierpliwie rozumieć tę samotniczą
pracę, ale też, żeby miały tej wiosny
jak najwięcej okazji do uśmiechu.

Humor

3
 

Spis Treści

4
 

Od redakcji

5
 

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z dr Izabellą Mitraszewską, ekspertem z Instytutu Transportu Samochodowego

31 stycznia 2013 r. w siedzibie autoryzowanego dealera DAF, firmy ESA Trucks Polska w Iłowej nastąpiło uroczyste przekazanie ciągnika siodłowego DAF CF Euro-6 firmie PHU DER-Trans ze Świebodzina. Jest to pierwszy wydany klientowi w Polsce ciągnik CF Euro-6. Pojazd odebrali właściciele firmy, panowie Łukasz i Mariusz Derlatka.  

Kamaz Polska, wydzielona struktura organizacyjna spółki Autobagi Polska, generalnego i wyłącznego reprezentanta w naszym kraju interesów koncernu Kamaz, podsumowała rok 2013 oraz przedstawiła plany na przyszłość.

Wprowadzone niedawno na rynek opony Goodyear KMAX i FUELMAX będą montowane w wielokrotnie nagradzanej gamie pojazdów ciężarowych Iveco Stralis. Od lutego 2014 r. 11 różnych rozmiarów i typów opon Goodyear, wyróżniających się wydajnością paliwową i długimi przebiegami, będzie montowanych na pierwsze wyposażenie. 

Rok 2013 w KH-Kipper był udany – mówi Andrzej Kamionka, wiceprezes KH-Kipper –  firma zakończyła go z większą sprzedażą i zyskiem niż w roku poprzednim. Przeważającą część sprzedaży stanowił eksport, bo ok. 90%. W krajach zarówno Europy Zachodniej, jak i Wschodniej odnotowano wzrost sprzedaży w stosunku do roku ubiegłego. Jest to związane m.in. z rozwojem sieci sprzedaży i sieci serwisowej firmy.

SuperTest

15
 

To już nasz trzeci przejazd Stralisem na tej samej trasie. Nazwaliśmy go Supertestem, bo trasa była znacznie dłuższa niż w innych tego typu próbach mających na celu sprawdzenie m.in. zużycia paliwa.            

Nowy SLT zbudowany na podwoziu Actrosa lub Arocsa z rzędowym, 15,6-litrowym i turbozespolonym silnikiem oraz turbosprzęgło-retarderem należy do najnowocześniejszych rozwiązań techniki motoryzacyjnej.       

Pod wieloma względami dogoniliśmy zachodnią Europę, ale tzw. alternatywne źródła zasilania pojazdów są u nas ciągle pogardzane. Czy tylko brak fabryk silników jest wytłumaczeniem?

Kiedyś Ford zasłynął z tego, że Transita wyposażał w napęd na przód lub tył, do wyboru. Teraz nadszedł czas na kolejne śmiałe decyzje.

DKV

30
 

Rok 2014 będzie okresem transformacji DKV w kierunku przekazania w ręce przewoźników dostępu do zaawansowanych danych online. 

Rynek

31
 

Nie było aż tak tłusto jak w klasie ciężarówek, ale i nowych samochodów dostawczych w ub. roku zarejestrowano w Polsce więcej.

Wprawdzie wyniki Mercedesa w Polsce nie poprawiały się w ub. roku tak szybko jak w całym koncernie światowym, ale w wielu segmentach były naprawdę dobre. 

Podsumowując nietypowy i specyficzny rok 2013 (związany z przejściem od Euro-5 do Euro-6), Piotr Stański, nie krył satysfakcji.          

Targi

33
 

W kalendarzu wydarzeń targowych tego roku, po dwóch latach, wraca jedno z najciekawszych spotkań branży techniki motoryzacyjnej – targi TTM.

Takie motto przyświecało uczestnikom Społecznej Rady Konsultacyjnej przy małopolskim wojewódzkim inspektorze transportu drogowego, która odbyła się z końcem stycznia br. w krakowskiej siedzibie ITD.

Strefy buforowe przeznaczone są dla samochodów ciężarowych wyjeżdżających z Polski, a ich działanie polega na regulacji ruchu w kilkukilometrowej odległości od przejść granicznych.

Na Węgrzech „czeszą” zagranicznych kierowców, którzy przejeżdżają ten kraj tranzytem! – donosiliśmy niedawno na naszej stronie internetowej. 

Trochę to dziwne, ale w XXI wieku, w dobie komputerów i ministerstw cyfryzacji, nie każdą informację możemy zdobyć, nie zawsze są one dokładne. Tak jest też z ustaleniem liczby kierowców zawodowych w Polsce.

Samouczek

41
 

Tym razem zamieszczamy w nim pytania, na które odpowiedzieć musieli kierowcy pragnący wziąć udział w eliminacjach do Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych UICR. 

Klub

42
 

15 kwietnia br. na terenie naszego partnera, a zarazem gospodarza terenu podczas trwania targów SilesiaTSL 

 

Traker radzi

51
 

Czytają nas i doświadczeni kierowcy, i tacy, którzy dopiero zaczynają przygodę z kierownicą. Z myślą o tych ostatnich zaczęliśmy publikować drobne i proste porady dotyczące różnych stron pracy i życia w kabinie.

Bezpieczeństwo

55
 

Niemal co czwarty kierowca na drogach krajowych, nawet przejeżdżając przez miejscowości, przekracza prędkość o więcej niż 20 km/h.

Pierwsza pomoc – lista działań

57
 

Kierujący pojazdem lub inny uczestnik wypadku mają obowiązek udzielić pomocy ofiarom. Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku jest wykroczeniem, karanym grzywną lub karą aresztu.

W innych krajach Europy system rozłożenia odpowiedzialności na wszystkie osoby biorące udział w łańcuchu transportowym funkcjonuje już od bardzo dawna i przynosi wymierne efekty.

Panorama firm

60
 

Mimo że czasy, jakie nastały dla polskiego transportu uważa za bardzo trudne, Ryszard Dziedzic ma zamiar rozwijać się nadal. I nie tyle myśli o poszerzeniu taboru, co o jego modernizacji i budowie nowej bazy transportowej.

Eksploatacja

62
 

Dodatkowy zbiornik w kursach na Zachód zmniejsza koszty zakupu, a na Wschód łagodzi skutki tankowania zasiarczonego paliwa.

Technika

64
 

Gdyby każda ciężarówka była wyposażona w tego typu urządzenie, producenci okładzin hamulcowych i sprzęgieł zbankrutowaliby niechybnie.

Jerzy Szwajda w zeszłym roku obchodził jubileusz 30-lecia pracy w zawodzie.

Lekarz

68
 

Rozmowa z lek. med. Teresą Łączkowską, zastępcą dyrektora Małopolskiego Ośrodka Medycyny Pracy w Krakowie

Sonda

Przybywa „kierowniczek”

70
 

Przez lata utarło się w naszej świadomości, że są profesje zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn i bez wątpienia można było do nich zaliczyć zawód kierowcy. Niemniej ostatnimi czasy coraz częściej za kierownicą autobusów czy ciężarówek widzimy kobiety…

Historia

72
 

Pierwszym właścicielem pojazdu była zachodnioniemiecka armia. Bundeswehra eksploatowała go także po zjednoczeniu Niemiec, i to nawet dość długo. Był sanitarką, ale raczej tylko z nazwy.

Rozmowa z Andriejem Karginowem, zwycięzcą Rajdu Dakar 2014          

Muzyka

76
 

Mówi się o niej, że jest najlepszą wokalistką country w Europie, a i w Nashville znalazłaby się wśród największych gwiazd tego gatunku.

Z okazji 65. urodzin Lonstara jego rodzina i najbliżsi przyjaciele zorganizowali specjalne przyjęcie.            

Żartem

80
 

Horoskop

82
 

Prenumerata

84
 

Giełda

Eurotax

85
 

Ogłoszenia

86
 

Krzyżówka

90
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...