Spis treści nr 4/2014

 

Po lekkiej zimie a przed, miejmy nadzieję,
słonecznym latem życzymy Wam
Spokojnych Świąt Wielkiej Nocy
Zdrowia dla Was i Waszych Bliskich
Redakcja

Humor

3
 

Spis Treści

4
 

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z dyrektorem zarządzającym Volvo Group Trucks Poland, Małgorzatą Kulis

Aktualności

8
 

Na początku lutego br. Krzysztof Mancewicz, współwłaściciel białostockiej firmy Trans-Man DKG Mancewicz Sp. J., odebrał kluczyki do nowego ciągnika Renault Trucks T. To pierwszy tego typu pojazd Renault Trucks na Podlasiu i jeden z pierwszych przekazywanych w Polsce.

Kögel świętuje swój jubileusz dokładnie 1 maja 2014 r. i na rynku naczep, mimo upływu 80 lat, nieprzerwanie pozostaje wierny swojemu jubileuszowemu mottu: Tradycja, Doświadczenie, Kompetencja. 

Firma Citronex, zajmująca się spedycją i transportem, odebrała pierwsze 16 z 60 zamówionych ciągników Scania Euro-6. 

Przedsiębiorstwo transportowe Meta&Peter Beeken z Hamburga powiększyło swoją flotę o 20 podwozi kontenerowych firmy CIMC SilverGreen. A kolejnych 10 podwozi trafiło do współpracującej z Beeken firmy Hermann H. Poppe GmbH.

Silnik DC13 125 490 o pojemności 12,7 l i mocy maksymalnej 490 KM, którym był napędzany testowy Streamline, jest najmocniejszy w gamie 6-cylindrowych jednostek Euro-6 marki Scania.       

Na konferencji prezentującej nową linię wywrotek serii Master dyrektor handlowy Wieltonu, Piotr Ogrodowicz przyznał, że wprawdzie obecnie jego firma ma 14,5% udziału, ale chciałaby zdominować rynek.

28
 

Dlaczego dawne Viano ma po modernizacji nazywać się V-klasa i dlaczego na premierze samochodu należącego dotąd do segmentu Mercedes Vans pojawił się sam prezes koncernu?     

Trwa rozpoczęta w ub. roku ofensywa Continentala, polegająca na wprowadzeniu nowej, trzeciej generacji opon.       

Canter, dotąd znany głównie z wysokiej ładowności i zwrotności, w wersji Euro-6 ukazuje się jako nowoczesna ciężarówka z wydajnym układem napędowym.

Rynek

30
 

ZF to gigantyczny koncern należący do dziesiątki największych dostawców części dla motoryzacji.             

Kto będzie reprezentował nas w kategoriach solo, z przyczepą i z naczepą podczas 29. Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych UICR, które odbędą się we wrześniu w Krakowie – dowiemy się już we wtorek, 15 kwietnia br.

Traker radzi

39
 

Mam na imię Ryszard, z wykształcenia jestem technikiem mechanikiem i wykonuję zawód kierowcy, obecnie międzynarodowego. Chciałbym podzielić się uwagami, spostrzeżeniami i doświadczeniem z innymi kierowcami.

To był werdykt Czytelników „Polskiego Trakera” po podsumowaniu wszystkich głosów nadesłanych do redakcji pocztą, przez Internet i SMS-ami.        

Kontrole

44
 

Od stycznia 2014 r. przedsiębiorcy, którzy posiadają pozwolenie na stosowanie „procedury uproszczonej w miejscu”, mogą łatwiej doładowywać i przeładowywać towary objęte uprzednio procedurą wywozu w polskim urzędzie.

Nowelizacja przepisów o ruchu drogowym, która trafiła do Sejmu, zakłada jednak istotne podniesienie kwot mandatów za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary, ale z drugiej strony znikną punkty karne.

VanTest

48
 

W kolejnym teście na „Samochód Dostawczy Roku w Polsce” wzięły udział vany o ładowności ok. 1 t – Doblo XL, MB Vito, Fiat Scudo, Toyota ProAce, VW T5 i Renault Master. Nie obyło się bez zaskakujących rozstrzygnięć.

Reportaż

54
 

DB Schenker Logistics to operator logistyczny, oferuje dostawy drogą lotniczą, oceaniczną, kolejową i drogową.       

Transport Usługi Handel Stanisław Zelek jest członkiem zarówno Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, jak i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych „Galicja”.            

Traker miesiąca

58
 

Swoje pierwsze prawo jazdy zrobił w roku 1977, ale zanim trafił za kierownicę, pracował w warsztacie, zdobywając wiedzę i doświadczenie z zakresu mechaniki.

Eksploatacja

60
 

Optymalne sterowanie układem hybrydowym może przynieść oszczędności paliwa rzędu 23% zapowiadane przez Fuso. Mniejsze zużycie oznacza także mniej sadzy osadzającej się na DPF i ograniczającej jego przepustowość.

Elektroniczne systemy pokładowe są na tyle skuteczne, że mogą wpływać na poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jednak ostateczną decyzję podejmuje kierowca. 

Rozmowa z lek. med. Teresą Łączkowską, zastępcą dyrektora Małopolskiego Ośrodka Medycyny Pracy w Krakowie.

Sonda

Zawód kierowca

66
 

Trwają dyskusję nad przywróceniem do szkół specjalizacji; kierowca – mechanik, która ze struktur MEN zniknęła lata temu. Byliśmy więc ciekawi, kim z wyuczonego zawodu są dziś kierowcy ciężarówek.

Rozmowa z Gerardem de Rooyem, uczestnikiem Rajdu Dakar 2014

Muzyka

70
 

Trudno o bardziej niezależnego artystę na polskiej scenie country od Jana Masona.

Wydawnictwa

„Transport i spedycja w handlu zagranicznym” – A. Sikorski

71
 

Żartem

72
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

77
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...