Spis treści nr 5/2014

Spis Treści

4
 

Od redakcji

5
 

Która z informacji dotyczących świata transportu, ogłoszonych ostatnio, a  znajdujących się zatem i na naszych łamach, jest ważniejsza: umożliwienie budowy dłuższych ciężarówek, objęcie Mautem ciężarówek 7,5-tonowych w Niemczech, zamiar mocniejszej walki z emisją CO2 w Europie, czy może budowa nowej fabryki VW we Wrześni? Albo może rozbudowa tzw. Fast Wayów na wschodnich przejściach granicznych?

 

Humor

3
 

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Przemysławem Rajewskim, dyrektorem zarządzającym działem samochodów ciężarowych Mercedes-Benz Polska

15 nowych naczep z Wieltonu wzmocni flotę firmy Link. Jedna z największych firm transportowych w Polsce jest stałym kontrahentem spółki z Wielunia. Nowe kurtyny to kolejna partia produktów przekazanych do  przewoźnika, z którym Wielton współpracuje od 10 lat.

4 kwietnia 1939 r. w Dębicy uroczyście otwarto Fabrykę Gum Jezdnych. 

W połowie marca br. w centrali Scania w Södertälje miała miejsce ceremonia wydania ciągnika Scania V8 R730 Euro-6 dla Przedsiębiorstwa Transportu Zagranicznego z Witkowa Śląskiego. Kluczyki do pojazdu odebrał właściciel firmy, Stefan Dynerowicz. 

13 marca w Iławie, na dorocznym spotkaniu autoryzowanych serwisów Volvo Group Trucks przyznane zostały tytuły „Volvo Trucks Dealer of the Year za rok 2013”. Ten zaszczytny tytuł zdobył serwis TMiK Tomasz Dzida z Pszczyny. 

Kabina sypialna na podwoziu vana to duże wyzwanie konstrukcyjne, ale także korzyści, takie jak: obniżenie kosztów paliwa, zwiększenie prędkości maksymalnej oraz wyższy standard pracy kierowcy.

Reportaż

22
 

Przez 20 lat doszliśmy do normy Euro-6, ale to nie kończy sprawy walki z zanieczyszczeniami powietrza. Nadciągają nowe wyzwania. 

Transport chłodniczy jest ilościowo mniej widocznym fragmentem przewozów drogowych. Szacuje się jednak, że ok. 20% wożonych towarów jest wrażliwych temperaturowo.   

Nawet dzisiaj fabryka silników MAN-a w Norymberdze robi wrażenie wielkością, a jak było przed laty?

W trzeciej edycji konkursu na najlepszego dealera, organizowanego przez firmę DAF Trucks Polska, zwyciężył oddział WTC z Długołęki k. Wrocławia. 

Na gościnnych terenach sosnowieckich targów, podczas trwania Silesia TSL Expo, 15 kwietnia br. odbyły się ostatnie eliminacje do Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych UICR.    

Specjalne podwozia stanowią 20% produkcji firmy Mercedes-Benz, stanowczo za dużo, aby mogły być montowane na tych samych liniach, na których powstają ich standardowe odmiany.  

Od siedmiu lat podstawowe zasady określające czas odpoczynków, okres prowadzenia pojazdu i innej aktywności są jednym z podstawowych elementów kontroli drogowej.     

Samouczek

33
 

Źródło: Testy Kategoria C – Dobra Szkoła LOK, Liga obrony Kraju, Zarząd Główny Warszawa

Większość kierowców dobrze zna zasady wykonywania swojego fachu, w tym czasu prowadzenia pojazdu. Wchodzący do zawodu muszą jednak we własnym interesie szybko opanować te reguły.

58
 

Fast Way to kolejne rozwiązanie wprowadzone przez Służbę Celną ułatwiające graniczny ruch samochodów ciężarowych.

Minitest

38
 

To jeden z największych samochodów gamy, bo ma długi (wybór z trzech) rozstaw osi (4,3 m) oraz wysoki dach, co w sumie pozwala na przewożenie ponad 14 m3 ładunku. 

W pierwszy weekend kwietnia br. po raz pierwszy gościliśmy w naszej siedzibie członków zarządu UICR.

Traker radzi

45
 

Nieprawdą jest, że nawigacja zastępuje mapę.   

 

Drogi

52
 

Na polskich drogach, podobnie jak i innych w Europie obowiązują ograniczenia. Najbardziej popularne są te dotyczące prędkości, jednak dla przewoźników nie mniej istotne są dopuszczalne naciski na oś.            

Targi

54
 

Targi w Poznaniu to jedno z najważniejszych targowych wydarzeń „zaplecza” motoryzacji. Warto było czekać? Kto był, ten wie. 

W czasie dorocznej konferencji podsumowującej miniony rok i zapowiadającej nowe produkty szefowie Continentala mogli przyznać, że na polskim rynku oponiarzom wiedzie się nieźle.      

Panorama firm

60
 

Tomasz Ziaja po ukończeniu studiów długo nie zastanawiał się nad tym, co chce robić zawodowo w życiu. W roku 1989 założył w Krakowie firmę Międzynarodowy Transport Drogowy i z powodzeniem prowadzi ją do dziś. 

Eksploatacja

62
 

Filtry cząstek stałych współpracujące z układami wydechowymi silników Euro-6 podlegają okresowej regeneracji.  

Po kursach na Wschód pan Zbigniew ruszył na podbój Europy Zachodniej. Jak wspomina, to, co zobaczył w porównaniu z krajami, do których wcześniej jeździł trudno by było opisać słowami.        

Sonda

Wzorowy kierowca

66
 

16 września 2011 r. uchwalona została Ustawa o zmianie Ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie innych ustaw. M.in. ustanowiła ona odznakę „Wzorowy kierowca”, nadawaną zawodowym kierowcom wyróżniającym się szczególnymi osiągnięciami w pracy i wieloletnią bezwypadkową jazdą.

Historia

68
 

Opisywany BTM-3 należał do Stanisława Wachowiaka, właściciela sporej kolekcji historycznych pojazdów (patrz „PT” nr 2/14, drabina Magirus). To rocznik 1974. Pan Stanisław kupił go w roku 1990.             

Muzyka

70
 

Zaczęło się, kiedy Lech Makowiecki pojawił się na scenie festiwalu Bazuna w 1977 roku wraz z Rudim Schubertem.            

Żartem

72
 

Trendy

Audiobooki, zapachy samochodowe

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

77
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 

Humor

3
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...