Spis treści nr 6/2014

Humor

3
 

Spis Treści

4
 

Od redakcji

5
 

Majowe całkowite przejęcie Scanii przez VW nikogo nie zbulwersowało, bo po pierwsze – Niemcy już posiadali duży pakiet szwedzkich akcji, a po drugie – uważa się zwykle, że nie jest ważny właściciel, ale osoby projektujące i produkujące ciężarówki.

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z  prezesem DAF Trucks Harriem Schippersem oraz dyrektorem ds. sprzedaży Ronem Bonsenem i dyrektorem ds. rozwoju Ronem Borsboomem 

Z początkiem kwietnia br. partner serwisowy MAN, firma Bury Sp. z o.o. oddała do użytku nową stację serwisową. Obiekt zlokalizowany jest w Radomiu przy ul. Kieleckiej 122A, przy drodze krajowej nr 7. MAN Truck Service Bury posiada cztery stanowiska przejazdowe. Budynek ma powierzchnię 920 m², z czego 432 m² to hala warsztatowa. 

10 naczep typu mega produkcji Wieltonu trafiło do polskiej firmy transportowej Trans-Petro-Color. Przewoźnik od ośmiu lat współpracuje z Wieltonem. 

Nowy zakład produkcyjny Eberspächer w Wilsdruff, w Saksonii, został oficjalnie otwarty. 

Na targach CV Show w Birmingham Continental zaprezentował nowo opracowaną serię opon Conti Hybrid. W odpowiedzi na zróżnicowanie potrzeb w segmencie przewozów regionalnych Continental wprowadza całą rodzinę opon w rozmiarach 17,5, 19,5 oraz 22,5 cala. 

Silnik Atego jest głównym źródłem osiągów dotąd niespotykanych w klasie lekkich ciężarówek.      

Reportaż

24
 

Jeszcze minie trochę czasu, zanim pojmiemy, na czym polegało przejście od Premium i Magnum do gamy Renault „T”. Po ostatnich jazdach wiemy jednak trochę więcej…

Z początkiem roku 2014 Scania wprowadziła nowe rozwiązania udoskonalające działanie systemów takich jak SDS i SAP, które odegrają rolę na tegorocznej edycji YETD.                

Canter, także w wersji z napędem hybrydowym, produkowany jest w portugalskiej fabryce, której biura konstrukcyjne znajdują się w japońskim Kawasaki. 

Zakończenie produkcji Stralisa w fabryce w Ulm i przeniesienie jej do Madrytu miało kilka przyczyn. Okazuje się wszakże, iż stary zakład w Bawarii wcale nie upadł i ma się coraz lepiej i że wrócił do swych korzeni.

Wydawnictwa

„Regulamin używania pojazdów samochodowych…” – R. Mroczkowska

27
 

DKV

28
 

Francja to jeden z niewielu krajów na drogowej mapie Europy, który zdecydował się na posiadanie dwóch równolegle działających systemów myta – TIS-PL oraz Ecotaxe. 

Vademecum

32
 

Tygodniowy odpoczynek każdego kierowcy wykonującego przewozy drogowe pojazdami pow. 3,5 t dmc, potocznie nazywany pauzą weekendową, wcale nie musi przypadać na okres weekendu, tj. soboty i/lub niedzieli.

Nowości

34
 

Po 16 latach produkcji i sprzedaniu 1,6 mln egzemplarzy Renault pokazuje najnowszą, 3. generację dostawczego Trafika, wytwarzanego równolegle z Oplem Vivaro.

50
 

Po wielkich sukcesach poprzednich generacji nowe Ducato chce utrzymać poziom. A nawet poprawić dominującą pozycję pojazdu w Europie.

Jak informowaliśmy, w tym wydaniu naszego plebiscytu tytuł zdobył nowy XF produkowany przed koncern DAF Trucks w Eindhoven.

Po raz pierwszy w historii, w jednym roku, nastąpiła kumulacja branżowych konkursów dla kierowców zawodowych. 

Podczas historycznej wizyty jury Mistrzostw Kierowców Zawodowych UICR odwiedziliśmy niepołomicką siedzibę firmy Meiller.

Panorama firm

54
 

Spółka powstała na początku lat 90. i właściwie od samego początku dynamicznie się rozwijała, w związku z czym trzeba było pomyśleć o stworzeniu działu zajmującego się transportem i logistyką.

Technika

56
 

Jazda z rozłączonym napędem przynosi ekonomiczne korzyści pod warunkiem utrzymania pełnej kontroli nad pojazdem i skrzynią biegów.         

Służba Celna od dłuższego już czasu wprowadza kolejne rozwiązania mające ułatwić życie kierowcom i przewoźnikom przekraczającym wschodnie granice naszego kraju.

Traker miesiąca

60
 

Stefan Kutynia, kierowca z Epo-Trans Tychy, zawodowo jeździ od ćwierćwiecza, bo prawo jazdy zdobył w roku 1979, ale decyzję co do wyboru zawodu podjął już w szkole podstawowej.

Muzyka

62
 

Kiedy popatrzeć na „ojców założycieli” ruchu countrowego w Polsce, rzuca się w oczy siwizna. Nic dziwnego, wszystko zaczęło się już ponad trzydzieści lat temu, ale włosy pionierów siwieją również w trosce o przyszłość. 

Sonda

Tanie tankowanie?

64
 

Zapytaliśmy kierowców, jak sprawa z tankowaniem wygląda u nich w firmach i czy sami mogą decydować o wyborze stacji, które kuszą ich programami lojalnościowymi. 

Historia

66
 

Właściciel wypatrzył ciężarówkę aż na Mazurach, w Kole Łowieckim „Daniel” działającym przy wojskowej jednostce – Ośrodek Sportowy Wojsk Ochrony Pogranicza w Kętrzynie.      

Sport

70
 

Pierwsze testy w Madrycie i Nogaro pokazały, że ten sezon w wyścigach ciężarówek FIA zapowiada się nie mniej ekscytująco niż poprzedni.

Podczas majowej imprezy Auto MotoShow w Sosnowcu, w wystawowej hali targów zwiedzający mieli jedyną okazję bezpośredniego kontaktu z organizatorami branżowych imprez – rajdowych i trakerskich.            

Żartem

72
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

77
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...