Spis treści nr 8/2014

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Dwa tematy tego lata rozgrzewają atmosferę w świecie transportu. Pierwszy to, oczywiście, ryczałty noclegowe, o których piszemy tylko to, co aktualnie wiemy, bo na prawdziwy komentarz przyjdzie czas po ostatecznych decyzjach Sądu Najwyższego. Swoją drogą, czy sędziowie, ludzie poważni i doświadczeni, ale nieznający sytuacji w transporcie i gospodarce, mieli pełną świadomość potencjalnych skutków swojej decyzji?

Rozmowa „Polskiego Trakera” z przewodniczącym OZPTD Piotrem Litwińskim

4 lipca 2014 r. w fabryce DAF Vlaanderen w Oevel (w Belgii) z linii produkcyjnej zjechała milionowa kabina DAF. – Jest to fantastyczny moment w historii fabryki osi i kabin DAF – powiedział Harrie Schippers, prezes DAF Trucks N.V. Kabina Space Cab została symbolicznie przekazana Louisowi De Wael, dyrektorowi zarządzającemu „Vervoer Van Dievel” z belgijskiego miasta Mechelen. Spółka ta już niedługo otrzyma ciężarówkę wyposażoną w milionową kabinę.

W tym roku obchodzony jest jubileusz 20-lecia Volvo Trucks w Polsce. Aby w szczególny sposób uczcić to wydarzenie, Volvo Group Trucks Poland przygotowało specjalną limitowaną serię ciągników siodłowych Volvo FH. Pojazdy noszące numery1 i 2 już zostały odebrane przez klienta.

Na sezon letni oferta firmy DRABPOL, wyłącznego przedstawiciela firmy Konvekta w Polsce, wzbogaciła się o nowy agregat chłodniczy Konvekta FK 1120 o napędzie elektrycznym. 

Nowy 6-cylindrowy silnik oraz 12-biegowa zautomatyzowana przekładnia znalazły się w podwoziu FE 320 o DMC 18/19 ton. 

Nowości

24
 

W sektorze dystrybucyjnym holenderska odpowiedź na wyzwanie postawione przez Euro-6 to przede wszystkim MX11, nowej generacji 6-cylindrowy silnik, typowy przedstawiciel tzw. downsizingu. 

Daimler pokazał niedawno pod Magdeburgiem swój najnowszy pomysł na usprawnienie transportu drogowego.

Bawarczycy dołączają do grona producentów posiadających nowoczesne silniki wysokiej mocy. 

Nissan zaprojektował elektryczną furgonetkę od nowa, zmieniając kilka parametrów, a jednocześnie wykorzystując te rozwiązania, które już zdążyły się sprawdzić w Leafie. 

Trafic jest teraz jednym z najcichszych samochodów dostawczych i dołączył poziomem do gamy osobowej. 

Wśród podwozi przygotowanych na konferencję wyróżniło się Volvo FE 6x2 320 z zabudową śmieciarką Ekocel. 

Problemy

34
 

Dla niektórych to był szok a dla innych nie. Jednak orzeczenie Sądu Najwyższego z 12 czerwca 2014 r. w sprawie wypoczynku kierowców w kabinach ciężarówek bardzo mocno potrząsnęło środowiskiem transportowym.

Sonda

36
 

Uchwała Sądu Najwyższego z 12 czerwca 2014 r., nakazująca pracodawcy pomimo zapewnienia kierowcy samochodu ciężarowego odpowiedniego miejsca do spania w kabinie ryczałtu za nocleg, wywołała spore poruszenie w środowisku. 

Swoją obecność na wrześniowych Mistrzostwach Świata UICR potwierdziły już: Włochy, Belgia, Chorwacja, Słowenia, Szwajcaria, Austria, Urugwaj, Zimbabwe oraz Niemcy i Finlandia. 

Z myślą o zdrowiu i kondycji kierowców powstał pilotażowy projekt o nazwie „Truckers Life”.

Reportaż

47
 

Tradycyjny, coroczny piknik pomorskich przewoźników w tym roku zgromadził w „Faltomie Leśnym” k. Nowego Dworu Wejherowskiego wybitne osobistości ze świata polskiego transportu. 

Stali bywalcy wiedzą, że pod tym tytułem kryje się nazwa Zlotu Kierowców Aut Ciężarowych, bardzo popularnej imprezy, od ośmiu lat odbywającej się na terenie stacji BP w Deszcznie, przy krajowej drodze nr 3. 

Informacje

56
 

Na trzy miesiące przed otwarciem największej na świecie wystawy pojazdów użytkowych, czyli IAA w Hanowerze, zawsze odbywa się we Frankfurcie konferencja zapowiadająca to wydarzenie. 

Samouczek

56
 

Wśród pytań na egzaminie (kwalifikacja wstępna) zdarzają się pytania podchwytliwe, niekoniecznie z zakresu wiedzy o transporcie, przepisów o ruchu drogowym czy czasu pracy. 

Inspektor dokonujący czynności kontrolnych na drodze w obecności kierowcy, wyposażony jest w stosowne uprawnienia umożliwiające wyegzekwowanie od kontrolowanego swoich żądań.

Listy

60
 

Instytut Jagielloński w sprawie opłat dla samochodów osobowych 

Panorama firm

62
 

Główny trzon działalności firmy stanowi transport, a większość pojazdów jeździ w firmie Schenker na stałych relacjach wewnątrzrejonowych (RWO) oraz międzyterminalowych (DLB). 

Technika

64
 

Zdaniem Stefana Rittmanna, od ponad 20 lat pracującego w dziale panewek koncernu Federal Mogul, zapewnienie odpowiednich warunków smarowania jest warunkiem długowieczności łożysk ślizgowych. 

Henryk Plichta pierwsze prawo jazdy zrobił w roku 1975. Trzy lata później już legitymował się „dwójką”, a od roku 1980 zaczął jeździć zawodowo. 

Muzyka

68
 

Zespół COACH powstał w roku 1985 w Krakowie. Debiutował w słynnej „Piwnicy pod Baranami” w KDK, gdzie działałoKrakowskie Koło Stowarzyszenia Muzyki Country (SMC). 

Wydawnictwa

„Regulamin używania pojazdów samochodowych…”

69
 

To wielki piknik motoryzacyjny, który fanom dwóch i czterech kółek gwarantuje całą moc atrakcji. Edycję 2014 wypełniły pokazy stuntu, driftu – w tym rzadki do podziwiania drift ciężarówką. 

Żartem

72
 

Giełda

Eurotax

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

77
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...