Spis treści nr 9/2014

Humor

3
 

Spis treści

48
 

Od redakcji

4
 

Tematem wiodącym tego wydania i w ogóle września są, oczywiście, organizowane po raz pierwszy w Polsce Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych. Dlaczego dopiero teraz, skoro od lat jesteśmy w czołówce transportowej Europy? Bo nasz transport rozwijał się przez lata żywiołowo, momentami szybko, więc głównie ilościowo. Sprawy z obrzeża transportu były mniej ważne, a jedną z takich spraw jest kwestia zorganizowania się kierowców i wyłonienia reprezentacji, która mogłaby zajmować się różnymi aspektami ich pracy. Więc dopiero teraz Stowarzyszenie SKPT mogło ubiegać się o organizację tak dużej i prestiżowej imprezy.

Rozmowa „Polskiego Trakera” z prezesem Union Internationale des Chauffeurs Routiers Ludwigiem A. Büchelem

Potwierdzeniem ciągłości związków Iveco ze Scuderia Ferrari jest dostarczenie 3 Stralisów Hi-Way w intensywnie czerwonym kolorze używanym przez zespół z Maranello. Pojazdy dołączą do dotychczasowej licznej floty samochodów Iveco, którą zespół skompletował przez lata.

Isuzu oferuje pełną gamę pojazdów ciężarowych spełniających rygorystyczną normę emisji spalin Euro-6, która obowiązuje w UE od początku tego roku.

Renault Trucks T High jest wyposażony w kabinę z płaską podłogą o szerokości 2,5 m w części tylnej. Z myślą o kierowcach, którzy potrzebują jeszcze większego komfortu, Renault Trucks przygotowało kabinę w wersji Maxispace, oferującą więcej miejsca w schowkach i umożliwiającą korzystanie z rozkładanego stolika.

Odporne na zadrapania materiały wykończeniowe do kabin ciężarówek, odporne na wysokie temperatury przewody wodne i olejowe, paski zębate wytrzymujące 500 tys. km i nowy system regulujący zawieszenia z układami pneumatycznymi – to niektóre z nowości ContiTech przygotowywane na wystawę IAA we wrześniu br.

Problemy

15
 

Nie milkną dyskusje w sprawie uchwały Sądu Najwyższego z czerwca br., w którym poruszono środowisko transportowe decyzją o konieczności wypłacania ryczałtów noclegowych.

„Zielonooki” Actros zaskakuje niskim zużyciem paliwa i AdBlue, szczególnie że na podwoziu znalazło się niskoprofilowe ogumienie osadzone na obręczach o średnicy m.in. 17,5 cala.

Eksploatacja

24
 

Producenci opon przekonują, że każda może mieć cztery życia. Dla użytkownika kluczowe może być to trzecie, po bieżnikowaniu.

Podstawowym celem szkoły jazdy ECO Driving Academy PL Sp. z o.o. jest uświadomienie kierowcy, w jaki sposób może on wpłynąć na redukcję emisji spalin oraz zmniejszenie zużycia paliwa. 

 

W czasie ostatniej konferencji poświęconej rozwiązaniom Volvo dla zastosowań komunalnych pokazywano głównie podwozia Volvo i Renault stosowane przy zbiórce śmieci i wywozie odpadów. 

 

Reportaż

26
 

Jak może pamiętacie, w Eindhoven montuje się samochody, których kabiny produkowane są w Westerlo, czyli o kilkadziesiąt kilometrów od Eindhoven. Kabiny przyjeżdżają na naczepach kompletne i polakierowane.

Na 10., okrągły jubileusz organizatorzy tej największej zlotowej imprezy w Polsce przygotowali wspólnie z wystawcami bogaty program, wiele atrakcji, ale przede wszystkim prawdziwie letnią pogodę. 

Niezależnie od tego, co sądzimy o paskudnych słowach, takich jak globalizacja, także w branży ciężarowej widać jej skutki.

Nowości

30
 

Pierwszy Nissan eNV200, który pojawił się w Polsce, nie wzbudzał sensacji. Bo niewielu domyśliło się, że to elektryczna furgonetka. 

Nasz krótki test miał odpowiedzieć na podstawowe pytanie narzucające się każdemu, kto zetknął się z samochodem elektrycznym: jak się to je?

Schmitz Cargobull jest od lat największym w Europie producentem naczep, ale najwyraźniej to mu nie wystarcza. 

Na światowej premierze nowego Vito w Berlinie mogliśmy się przekonać, że w pewnym sensie Vito dostało więcej niż osobowy kuzyn, produkowany na tej samej, odnowionej kosztem 190 mln euro, linii fabryki w Vitorii.

Informacje

 

To już 29. edycja mistrzostw organizowanych przez największą na świecie unię kierowców zawodowych, skupiającą w swoich szeregach kraje z Europy, Ameryki i Afryki. 

Do Polski przyjadą reprezentacje, do których zawodników wyłania się najczęściej podczas krajowych eliminacji.

Po raz pierwszy w Polsce organizujemy konkurs dla kierowców minibusów i samochodów dostawczych. 

Najlepsi z najlepszych będą wreszcie mogli pokazać, na co ich stać i powalczyć o medale oraz piękne, oryginalne puchary rzeźbione w prawdziwej soli. Niestety, w mistrzostwach startują najlepsi kierowcy wybrani z poszczególnych krajów członkowskich UICR i oni również do Polski przyjadą w konkretnym celu. Wśród nich będzie wielu mistrzów nie tylko z poprzednich edycji. Będą na pewno chcieli potwierdzić swoją mistrzowską klasę.

Citronex Trans Logistic oprócz inwestowania w nowoczesny tabor i technologie stawia również na profesjonalny i doświadczony zespół.

Panorama firm

52
 

w firmie nie ma żadnych sztywnych norm dotyczących spalania, a rzeczywista ocena jazdy odbywa się właśnie dzięki wykorzystaniu systemu FleetBoard, który podaje stopień ekonomicznej jazdy i końcowy wynik paliwowy. 

Giełda

Eurotax

73
 

W domu na jego powroty czeka małżonka Elżbieta i 15-letni syn Kuba, który, gdy był młodszy twierdził, że zostanie kierowcą. Dziś już nie jest tego taki do końca pewien, a i ojciec nie bardzo go namawia, by poszedł w jego ślady.

Technika

60
 

Wodny roztwór mocznika jest niezbędnym czynnikiem selektywnej redukcji katalitycznej, dzięki której obecnie produkowane silniki o zapłonie samoczynnym spełniają Euro-6. 

Sonda

62
 

Obserwując polskie drogi, trudno oprzeć się wrażeniu, że trwa na nich swoista wojna, a kierowcy samochodów ciężarowych i osobowych starają wzajemnie sobie udowodnić, że to właśnie oni na nich rządzą…

Sport

66
 

Dxracer Super Rally – Sand Edition 2014 rozegrał się w Bukownie. Niektórzy z piaskiem zmierzyli się po raz pierwszy…

Lata mijają i nawet Star 1142 jest już klasyfikowany do grona kultowych, historycznych ciężarówek. Produkcja Stara 1142 została zakończona w roku 2000. Opisywany pojazd pochodzi z końcowego okresu produkcji.

Samouczek

79
 

Wprawdzie większość z nas wakacje ma już za sobą, ale umiejętność udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej może być potrzebna o każdej porze roku i w każdym nieprzewidzianym przypadku. 

Muzyka

70
 

Hasło Babsztyl kojarzy się z najlepszymi latami piosenki studenckiej, kiedy to wielu młodych ludzi szukało inspiracji w folkowych korzeniach.

Trendy

71
 

Pościg, kosmiczny pojazd i intrygująca pasażerka, czyli audiobooki dla kierowców.

Żartem

72
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

77
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...