Spis treści nr 10/2014

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Dwie sprawy przewijają się w sposób zauważalny przez łamy tego wydania „PT”, chyba podobnie jak w rozmowach ludzi z branży – przyszłość ekonomiczna polskiego transportu oraz starania producentów ciężarówek o podniesienie poziomu jakości pracy kierowców.

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Jurijem Szewczenką z Europartu

Aktualności

8
 

Firma TimoCom Soft- und Hardware GmbH, będąca liderem wśród giełd transportowych w Europie, występuje na targach IAA ze swoją kolejną premierą. Dostawca usług IT zaprezentuje nową, ekskluzywną usługę, a mianowicie mobilny dostęp do wszystkich swoich programów – i to przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Stacja Mercedes działała na Powiślu przez 86 dni. W tym czasie odbyło się ponad 
80 inspirujących wydarzeń, 14 koncertów i 781 jazd testowych. Letni pawilon Mercedesa odwiedziło w tym roku prawie 25 tysięcy gości. To był drugi sezon w Stacji Mercedes!

„The Future in Motion” to nowe hasło podkreślające, że Continental ustanawia wzorce w segmencie ogumienia wysokiej klasy, odpowiadając na coraz wyższe wymagania oraz różnicując ofertę nowych rodzin opon do pojazdów ciężarowych pod względem poszczególnych obszarów zastosowań.

„Asystent kierowcy na autostradzie”, czyli nowa funkcjonalność aplikacji Yanosik przeznaczonej na urządzenia mobilne, wspiera kierowców podróżujących A-4 Katowice – Kraków. Dzięki temu udogodnieniu mogą oni nie tylko wymieniać między sobą i operatorem autostrady – firmą VIA4 SA wiadomości o aktualnej sytuacji na autostradzie, ale również mają dostęp do wielu przydatnych w podróży informacji. Yanosik jest kolejnym (po Twitterze) narzędziem przydatnym kierowcom w dzieleniu się ważnymi obserwacjami ze współużytkownikami drogi oraz zarządcą autostrady.

W kształcie nadwozia ukryty jest potencjał oszczędności paliwa, który można wykorzystać, nieznacznie ograniczając objętość skrzyni ładunkowej. W lekkiej dystrybucji strata to nieznaczna, a można zyskać ok. 2 l/100 km. 

Informacje

24
 

Uroczysty jubileusz 20-lecia Grupy Volvo w Polsce (czyli marek Volvo Trucks, Renault Trucks i Volvo Financial Services) przypomniał i uzmysłowił wielu zaproszonym gościom, jak szybko biegnie czas. 

wydawnictwa

„Vademecum transportowca” – OZPTD

25
 

Nowości

26
 

Jadąc na konferencję i prezentację rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa w transporcie, mogliśmy się początkowo dziwić, że pierwsze słowa odnosiły się do wyników biznesowych producentów ciężarówek. 

Czwarta rodzina, nazywana ogólnie Transitem 2-tonowym, została doskonale przyjęta przez użytkowników, zebrano 15 tys. zamówień, ale to był początek, bo produkowano tylko zwykłe furgony i proste podwozia z kabiną. 

Z koncepcją e-motoru o powiększonym zasięgu MAN Metropolis wprowadza nowe praktyczne akcenty do tematu napędów alternatywnych. Oto pierwsze wrażenia z jazdy bawarskim czystym pojazdem MAN-a.

Zaledwie rok temu Econic przeszedł kompleksową modernizację i otrzymał nowe silniki Diesla, nowy układ jezdny, ramę, elektronikę oraz odnowioną kabinę.

Ostatnio w Turynie Iveco pokazało nam całkiem świeże pojazdy wchodzące w nadchodzących miesiącach do seryjnej produkcji. Są to wersje: elektryczne, gazowe, terenowe. 

Problemy

28
 

Przez całe lato, od uchwały SN 12 czerwca, trwało zamieszanie dotyczące tzw. ryczałtów za spanie w kabinach ciężarówek. Szybkiego wyjaśnienia trudno się spodziewać. 

Z początkiem września do Tęgoborza na zaproszenie Piotra Litwińskiego, prezesa OSPD „Galicja” zjechali przewoźnicy, by wziąć udział w konferencji „10 lat polskiego transportu w unii europejskiej”.

Rynek

36
 

Niedawno słyszeliśmy o planach ekspansji w Europie dużej firmy chińskiej produkującej naczepy. Wygląda jednak na to, że to europejski gigant tej branży odegra poważną rolę w Chinach. 

Panorama firm

46
 

Nazwa Beta-Bus nie bardzo kojarzy się z transportem towarów, niemniej krakowska spółka prowadzi działalność zarówno w przewozach pasażerskich, jak i w międzynarodowym transporcie towarów. 

Targi

48
 

Blisko 200 wystawców ze świata motoryzacji, 40 tys. gości odwiedzających zarówno Targi, jak i Inter Cars Motor Show, to bilans zakończonych właśnie 14. Targów części zamiennych, narzędzi i wyposażenia warsztatów. 

Reportaż

50
 

Optifuel Challenge 2014 zgromadził 457 zawodników biorących udział w polskich eliminacjach. W konkursie chodzi o wyłonienie najefektywniejszego kierowcy potrafiącegooszczędnie spalać. 

Cenna nagroda oraz zaszczytny tytuł „Mistrza Rynku Europy Środkowo-Wschodniej” oddają wagę konkursu i poziom zaangażowania szwedzkiego koncernu w ograniczenie emisji dwutlenku węgla. 

Polski finał konkursu „Young European Truck Driver” przyniósł podwójną dawkę emocji. Rywalizację kierowców ubarwiły wybory Pomorskiej Miss Scania.

Traker miesiąca

58
 

Mimo młodego wieku pan Marek na drodze radzi sobie lepiej niż poprawnie, o czym najlepiej świadczy fakt, że od pewnego czasu w firmie Epo-Trans do zawodu przyucza „świeżych” kierowców.

Sonda

Czas czy pieniądz?

60
 

Od 1 września br. system elektronicznego poboru opłat viaTOLL został poszerzony o 206 kilometrów. Miesiąc później o kolejne 58. Widać więc, że bezpłatnych dróg jest z dnia na dzień coraz mniej. Zapytaliśmy więc kierowców, czy to oni sami, a może ich szefowie podejmują decyzję o wyborze trasy.

Star 25 będący własnością Piotra Ozimka, to bardzo ciekawy egzemplarz i to co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze – jest to samochód bojowy straży pożarnej, a po drugie – nie do końca jest to klasyczny Star… 

W Moście czterech czołowych pilotów zdobyło niemal tyle samo punktów, czyli zachowane zostało status quo. Prowadzi A. Albacete z nieznaczną przewagą nad J. Hahnem i N. Kissem. 

Klimat rajdów cross country w dniach 22-24 sierpnia 2014 r. można było poczuć pod Tatrami. Trzecią rundę zlotu – Chochołów rozegrano na malowniczych trasach gminy Czarny Dunajec. 

Kierowca, który chciałby przewozić również „ADeeRy”, powinien przed rozpoczęciem takich transportów uzyskać odpowiednie kwalifikacje. 

Samouczek

69
 

W tej partii pytań z testów egzaminacyjnych (kwalifikacja wstępna) zdarzają się proste, ale i podchwytliwe pytania prosto z Waszej codziennej pracy. Czy potrafilibyście na nie odpowiedzieć? 

Muzyka

70
 

Piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, instrumentalista znany z koncertów, płyt, programów telewizyjnych i radiowych. Gościł na scenach w kraju i za granicą (Austria, Czechy, Niemcy, Szwecja, Rosja).

Trendy

Odświeżacze samochodowe – Dr.Marcus

71
 

Żartem

72
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

77
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...