Spis treści nr 11/2014

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Ta jesień ma dwa różne oblicza i jak zwykle w życiu są one bardzo różne. Z jednej strony widzimy objawy słabości naszego transportu i nakładające się na nie wschodnie utrudnienia. Bo po latach żywiołowego rozwoju transportu drogowego wszedł on w kolejną fazę, gdy trzeba inaczej, lepiej zarządzać firmami, a tu właśnie nadeszły sankcje, kary za wypoczywanie w ciężarówkach wprowadzone w kilku krajach, obcięcie zezwoleń EKMT itd. A do tego spowolnienie gospodarcze w wielu krajach… Łatwo naszej pozycji tygrysa transportowego Europy jednak nie oddamy.

Rozmowa „polskiego trakera” z Brunonem Blinem, prezydentem Renault Trucks

Waberer’s International Pte. Co., jedna z największych w Europie spółek transportu drogowego, kupuje 1000 nowych ciężarówek DAF CF i XF w ramach odnawiania swojej floty.

Tradycyjnie już, z okazji kolejnej edycji ekstremalnych regat żeglarskich Volvo Ocean Race marka Volvo Trucks, w ramach Klubu Globetrotter, przygotowała limitowaną edycję swoich flagowych pojazdów serii Volvo FH i Volvo FH16.

DB Schenker Logistics uruchomił ostatnio nowy terminal koło Białegostoku. Obiekt jest wyposażony w nowoczesne rozwiązania techniczne przyjazne środowisku. Inwestycja ta stanowi ważny element w krajowej i europejskiej sieci dystrybucyjnej DB Schenker.

W ramach integracji sieci serwisowej marek Renault Trucks i Volvo Trucks następują zmiany, niektóre warsztaty tracą autoryzację, inne rozwijają się i przejmują nowe zadania. Tak jest m.in. z Eurocompleksem, spółką, która zaczynała od handlu samochodami Renault w 1997 roku, w Krakowie, a potem zbudowała trzy serwisy: w Piekarach koło Krakowa, pod Lublinem i k. Rzeszowa.

Test

16
 

Testowy zestaw napędza 410-konny silnik, w sam raz na potrzeby transportu ładunków objętościowych. Niewygórowana moc oraz moment obrotowy (2150 Nm) dają dużą swobodę wyboru skrzyni biegów oraz przekładni głównej.

Mówią, że coraz trudniej zachować nowości do czasu oficjalnych premier na wystawach motoryzacyjnych. Nieprawda, odwiedzający IAA w Hanowerze zobaczyli wiele całkiem nieznanych i niepokazanych jeszcze pojazdów.

Tradycyjnie w czasie gali otwierającej 65. wystawę IAA w Hanowerze wręczono nagrody w konkursach 

W 38. edycji konkursu na Międzynarodową Ciężarówkę Roku 25-osobowe jury wyłoniło po testach pięciu kandydatów:

W jednym z najcięższych konkursów w 23-letniej historii „Van of the Year”, bowiem zgłoszono wiele nowych, bardzo konkurencyjnych pojazdów, 23 jurorów musiało wybierać między 12 modelami.

Nowości

30
 

Europejski rynek opon pozostaje pod silnym wpływem importu z krajów azjatyckich. Europa broni się, wykorzystując technologie umożliwiające obniżenie kosztów eksploatacji ogumienia i paliwa.

Rozpoczęta w roku 2012 wymiana całej gamy pojazdów ciężarowych Mercedesa zaczęła się od Actrosa, potem poszły modele klasy średniej, a w końcu, w roku 2013, pokazano aktualną rodzinę dystrybucyjną Atego.

Był taki moment, gdy DAF pokazał gamę swoich silników Euro-6 i wtedy, stojąc niejako w cieniu większego motoru MX13, mniejszy silnik nie przykuwał aż takiej uwagi, jaka mu się należała.

Reprezentacje 17 krajów członkowskich największej i zarazem najstarszej na świecie unii kierowców zawodowych UICR wzięły udział w 29. edycji mistrzostw świata, które odbyły się w Krakowie 25-28 września br.

Dwie polskie firmy transportowe – Temperi z Krakowa i Mega Sierpc z Sierpca – zostały wybrane do udziału w I edycji programu „Rewolucje TSL. Koszty a przychody, czyli jak nie podciąć sobie skrzydeł”.

Problemy

40
 

Sprawa tzw. ryczałtów za spanie w kabinie ciężarówki wybuchła w czerwcu br., gdy Sąd Najwyższy w tej sprawie wydał słynną uchwałę.

Od dwóch lat przygotowywaliśmy najbardziej prestiżową w naszym środowisku imprezę.

Traker radzi

52
 

Nazywam się Danuta Urbaś i pracuję jako pedagog szkolny w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie.
Pragnę przedstawić Państwu ucznia naszej szkoła Arkadiusza Wdowika.

Informacje

53
 

Stacja BP w Kątach Wrocławskich (właściciel – firma ATUT) została pierwszym punktem w Polsce w intensywnie rozwijającej się sieci DocStop.

To unikalny konkurs na oszczędną jazdę. Mercedes-Benz Polska zorganizował 3. edycję Grand Prix Van Economy.

Minitest

54
 

Projekt „Ducato 6” nakierowano na poprawianie jakości i trwałości, wydajności paliwowej oraz dodaniu nowych technologii. Zmiany tkwią w środku, są więc mało widoczne, ale np. ładowność wynosi od 800 kg aż do 2100 kg.

1 października 2014 r. zakończył się proces rozpoczęty w ubiegłym roku przed Sądem Rejonowym w Częstochowie o kradzież blisko 11 tysięcy litrów oleju napędowego z maszyn i pojazdów Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Trendy

Odświeżacze samochodowe – Dr.Marcus

59
 

W spółce zatrudnionych jest 85 kierowców, wszyscy na umowę o pracę. Jak twierdzi Prezes firmy, ich zarobki zaczynają się od 5 tysięcy złotych, najlepsi zarabiają 8 tysięcy złotych na rękę, będąc co drugi weekend w domu.

Andrzej Korzusznik nie zdecydował się kontynuować tradycji rodzinnej pracując jako górnik, gdyż skończył szkołę o kierunku kierowca – mechanik samochodowy, choć początkowo chciał zostać… cukiernikiem.

Technika

64
 

Jakość powietrza zasilającego ma duży wpływ na niezawodność komponentów układu hamulcowego.

Samouczek

65
 

Wielu kierowców jeżdżących dłuższy okres zawodowo zastanawia się nad założeniem własnej firmy transportowej. Wśród pytań na egzaminie (kwalifikacja wstępna) znajdują się też takie, które dotyczą właśnie takiego działania.

Sonda

Kabiny sypialne?

66
 

Nie cichną echa decyzji Sądu Najwyższego, nakazującej przewoźnikom płacenie ryczałtów za nocowanie w kabinie. My, nie wchodząc w jej interpretację, zapytaliśmy kierowców, czy rzeczywiście w kabinach ciężarówek można się wyspać?

W ostatni weekend września do Tegoborza zjechało blisko 100 osób, by uczestniczyć w 34. Ogólnopolskim Seminarium „Czego uczą nas wypadki z udziałem towarów niebezpiecznych (mocowanie ładunku, dobór opakowań).

Pojazd, którym będą przewożone towary niebezpieczne ADR, powinien być dodatkowo wyposażony. Dotyczy to towarów przewożonych bez stosowania żadnych wyłączeń, czyli na pełnym ADR.

Sport

71
 

Mistrzem FIA European Truck Racing Championship 2014 został Norbert Kiss, a wicemistrzem J. Hahn.

Żartem

72
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

77
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...