Spis treści nr 12/2014

 

 

 

files/pliki/okolicznosciowe/bn2014.jpg

 

Prawdziwych Świąt Bożego Narodzenia,
spokojnych, wśród bliskich
oraz
możliwości realizowania
swoich marzeń i planów
w roku 2015
życzą
Redakcje

 

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

6
 

Drodzy Czytelnicy

Także i w tym wydaniu zobaczycie potwierdzenie, że rok 2014 był rokiem wysypu różnych nowości w branży transportowej. Wiele z ich pokazano w Hanowerze, bo to była najważniejsza impreza roku, a choć z rynku niemieckiego płyną ostatnio gorsze informacje, producenci zawsze chcą zainteresować swoimi wyrobami tamten rynek.

Jak można porównać ilości części do ciężarówek sprzedawanych przez sieć autoryzowaną producentów i przez was?

Dostępne są dane, ile jakich części potrzeba dla ciężarówek 2-, 3-, 4-letnich. Po Euro-5 nastąpiła zmiana. Ich sprzedaż, w warsztatach autoryzowanych, rośnie. Generalnie przyjmujemy, że oryginalne części to 10-15% całości części wykorzystanych w warsztatach.

Aktualności

8
 

W gdańskim oddziale firmy DBK, autoryzowanego dealera DAF, odbyło się uroczyste przekazanie ostatniej partii z 20 DAF-ów XF zamówionych przez gdańskiego przewoźnika PKS Gdańsk-Oliwa SA. Pojazdy odebrał prezes PKS Gdańsk-Oliwa SA Rafał Olszewski.

6 listopada br. z linii montażowej fabryki MAN Trucks w podkrakowskich Niepołomicach zjechała ciężarówka z numerem 60 000.

Podczas targów w Hanowerze uwagę zwiedzających przyciągnął niepowtarzalny Actros w kolorze jadowitej zieleni. 

Czterdzieści lat temu na sklepowe półki trafił syntetyczny olej silnikowy Mobil 1.

Informacje

15
 

13 listopada br. na terenie stacji BP, znajdującej się na skrzyżowaniu krajowych dróg 92 i 50 w Stojadłach tuż przed Mińskiem Mazowieckim, miało miejsce uroczyste otwarcie 6. już w Polsce plenerowej siłowni dla kierowców.

W prawie rok po rozpoczęciu produkcji nowego modelu Renault w fabryce w Bourg-en-Bresse, we Francji, doczekaliśmy się wyjątkowego jubileuszu, którego obchody miały miejsce w Polsce.

Testowany T 460 otrzymał poważny zadatek efektywności w postaci przekładni głównej o niskim przełożeniu 2,64:1 jak na maksymalny moment obrotowy silnika. 11-litrowy silnik Euro-6 dobrze znosi niskie obroty.

Pisaliśmy o ciężarówkach z Hanoweru, ale każda z nich potrzebuje naczepy lub zabudowy.

Także w klasie samochodów dostawczych do Hanoweru przywieziono kilkanaście ciekawych nowości, bo np. na stoisku Forda po raz pierwszy stały aż cztery różne modele samochodów użytkowych o nazwie Transit.

29 kierowców z 15 państw wzięło udział w trzecim już finale konkursu Optifuel Challenge organizowanym przez Renault Trucks.

Po raz pierwszy w Polsce, w drugi dzień kieleckich targów TransExpo, 9 października br. odbyły się Mistrzostwa Polski Kierowców Minibusów i Samochodów Dostawczych.

 

SLT zbudowany na podwoziu typu Actros lub Arocs należy do unikatowych rozwiązań wykorzystywanych w najcięższych odmianach transportu drogowego.

Problemy

37
 

24 października br. w Radoszkowie Drugim miało miejsce spotkanie prawie 100 przewoźników skupionych w Ogólnopolskim Związku Pracodawców Transportu Drogowego.

Nowości

38
 

Volvo I-Shift Dual Clutch zmienia biegi, nie przerywając napędu kół, podnosząc walory użytkowe układu napędowego oraz osiągi pojazdu.

SKPT organizacją pożytku publicznego

 

Celem każdej organizacji pozarządowej jest działalność na rzecz swoich członków, konkretnego wydarzenia, tematu lub środowiska, w którym działa.

Na rynku pojawił się latem najmłodszy, a największy z pasażerskich samochodów Mercedesa-Benza, czyli V-klasa. Brzmi jak slogan, ale analizując cechy pojazdu, można się z nim zgodzić.

Minitest

48
 

Nieprzypadkowo ostatnim z czterech nowo wprowadzanych samochodów rodziny Transita był największy pojazd klasy 2 t. Jak wiecie, Ford „poszatkował” swoje auta dostawcze, one się nadal nazywają Transit.

 

 

Eksploatacja

54
 

Udana akcja promocyjna najnowszych produktów włoskiego koncernu skierowana jest m.in. do operatorów transportu długodystansowego i dystrybucyjnego.

Wszystkie definicje, zarówno te ogólne, jak i szczegółowe, opisane są w Umowie ADR w dziale 1.2. Część z nich zacytujemy bezpośrednio, część z nich nieco uprościmy, aby przybliżyć temat.

Panorama firm

60
 

Tyska spółka Turpex powstała w 1992 r., ale bynajmniej nie jako firma transportowa. Z racji faktu, że jej założyciel Andrzej Nowrotek od ponad 30 lat jest rzeczoznawcą samochodowym i biegłym sądowym.

Jak wygląda stan budowy dróg szybkiego ruchu i plany kolejnych inwestycji? Dotąd na naszych oczach odbywała się budowa trzech wielkich autostrad, które zmierzają do finału. A co dalej?

Trendy

Dr. Marcus

63
 

Technika

64
 

Jednym z najważniejszych czynników ciśnienia powietrza w oponie jest temperatura. Zmiana temperatury otoczenia powinna być sygnałem do przeprowadzenia kontroli ciśnienia w kołach, a szczególnie gdy dochodzi do ochłodzenia.

Samouczek

65
 

Temat bezpieczeństwa na drodze to nie tylko motto „Dekady Bezpieczeństwa” na świecie. To również temat wielu pytań w testach dla kierowców zawodowych. Czy łatwo znaleźć poprawną odpowiedź?

 

 

Tarcza do tachografu analogowego, potocznie zwana wykresówką, to niezastąpiony element rejestracji danych w branży transportowej, znany zarówno kierowcom pojazdów ciężarowych, jak i autobusów.

Sytuacja gospodarcza zmusza coraz częściej polskich przewoźników do zatrudniania kierowców z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej.

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...