Spis treści nr 01/2015

Po raz 22. ogłaszamy rozpoczęcie naszych dorocznych konkursów na „Ciężarówkę Roku w Polsce” i „Najlepszą Stację Paliwową Roku”.

 

Od redakcji

 

Te całe ciężarówki… 

Spis treści

 

Humor

 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Krzysztofem Piotrukiem z firmy PTV, oferującej program do wyszukiwania parkingów

 

Aktualności

 

Dom-Trans ze Straszęcina koło Dębicy to przewoźnik, którego pojazdy jeżdżą po całej Europie. Jest ich niemal 100. Łatwo je rozpoznać po firmowej czerwonej barwie kabiny z wielkim białym napisem Dom-Trans i po marce... Bo wszystkie ciągniki siodłowe przedsiębiorstwa to pojazdy Renault Trucks z rodziny Premium, Magnum, a od niedawna także 14 samochodów z nowej gamy T.

Firma Carrier Transicold Russia podpisała umowę z wiodącą rosyjską siecią sklepów detalicznych Magnit na dostawę ponad 2000 agregatów do pojazdów użytkowych. Kontrakt jest jednym z największych, jakie Carrier Transicold zawarła na tego typu urządzenia w Europie.

Z myślą o kondycji i zdrowiu kierowców Fundacja Trans.org montuje, wspólnie z partnerami programu „Truckers Life”, na terenie naszego kraju sieć plenerowych siłowni.

6 grudnia 2014 r. przez przejście graniczne w Korczowej przejechał konwój 4 samochodów ciężarowych wiozących szczątki malezyjskiego samolotu boeing zestrzelonego w lipcu ub.r. nad Ukrainą.

 

Największą nowość stanowi silnik MX 11, który znalazł się w układzie napędowym testowanego XF-a. To typowy przedstawiciel kompaktowych jednostek napędowych o wysokich parametrach i stosunkowo niskiej pojemności skokowej.

 

Wielu zwiedzających wystawy zaczyna od oglądnięcia stoisk producentów samochodów, resztę zostawiając sobie na później. Ponieważ czasu brakuje, ta „reszta” może być pominięta, a jest ciekawsza…

 

Nowości

 

Aktualne normy czystości spalin z różnych względów wymagają od silników wysokiej efektywności m.in. przy niskich obrotach wału korbowego. Spełniając te wymagania, współczesne diesle posiadły wyjątkową elastyczność, której brakowało silnikom poprzedniej generacji.

EfficientLine 2 to nazwa pakietu specjalnego wyposażenia oraz modeli ciągników siodłowych charakteryzujących się obniżonym zużyciem paliwa.

To, jak wiadomo tym, którzy czytali o wystawie IAA w Hanowerze, laboratorium na kołach będące drugą edycją pojazdu koncepcyjnego. W Hanowerze pokazano zaledwie model w szklanej gablocie, ale w Nicei już prawdziwy zestaw.

 

Po raz piąty wyróżniono osoby, instytucje, organizacje, media i firmy szczególnie zasłużone dla poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce.

 

Jeżdżąc ostatnio samochodami wyposażonym bogato w różne systemy bezpieczeństwa, np. najnowszymi modelami Sprintera, Citana i klasą „V”, zastanawialiśmy się, na ile są one skuteczne i czy to da się jakoś potwierdzić.

 

Problemy

 

Po embargu na nasze owoce i mięso, a potem po zawirowaniu z karnetami TIR Rosja latem wykonała następny krok, zapowiadając naszym przewoźnikom radykalne zmniejszenie wielorazowych zezwoleń EKMT.

 

Za nami rok 2014, pełen intensywnej pracy Rady SKPT związanej z przygotowaniem i przeprowadzeniem największej w naszej branży i unii organizacji kierowców UICR imprezy, jaką były Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych.

Za oknami zima, pora roku niezbyt lubiana przez kierowców. Ale cóż, taki zawód, jeździć trzeba praktycznie w każdych warunkach. Pamiętajcie jednak przed wyruszeniem w trasę o kilku prostych radach.

Pisaliśmy w tym roku o nowym Daily 3. generacji po pokazach, a przed zdobyciem przez nowe Iveco nagrody „Van of the Year 2015”. Dopiero po tym wyróżnieniu jeździliśmy Daily po Polsce.

W obecnym stanie prawnym kierowca pojazdu oprócz używania urządzenia zgodnie z przeznaczeniem odpowiedzialny jest również za prawidłowy montaż oraz funkcjonowanie viaBox-a.

Informacje

 

W ramach dni Motoryzacji odbyła się w Ministerstwie Gospodarki seria konferencji, w tym II Konferencja „Motoryzacja Przemysł Nauka”.

28 listopada 2014 r. w Pałacu Izbicko odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników II Olimpiady Technicznej DAF oraz ceremonia wręczenia nagród finalistom.

Dni świąteczne w I poł. 2015 r.

 

17 listopada 2015 r. rozpocznie się druga największa wystawa w branży transportowej w Europie, czyli Solutrans w Lyonie.

 

Przy okazji prezentacji najnowszej stacji serwisowej w Białymstoku Scania Polska poinformowała nas o wynikach minionego roku i o planach.

 

Z końcem sierpnia ub.r. na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej Służba Celna rozpoczęła pilotażowy program testowania tablic LED z informacjami, na jakim etapie kontroli znajduje się przewożony ładunek.

Panorama

 

Przedsiębiorstwo wielobranżowe Gwizdek z miejscowości Stańkowa zostało powołane do życia w 1986 r., gdy senior rodziny Jan Gwiżdż założył jednoosobową firmę transportową.

technika

 

Katalizatory silników spełniających Euro-6 wchodzą w zakres czynności obsługowych w różnych okresach eksploatacji zależnie m.in. od budowy układu oczyszczania spalin jak można przypuszczać.

Samouczek

 

Kierowcy, ich wiek i kwalifikacje zawodowe to temat dzisiejszej partii pytań z testów na egzaminie (kwalifikacji wstępnej). Takie proste, a jednak warto znać poprawną odpowiedź.

 

Jak życie pokazało, pan Tadeusz z kierownicą związał się na dobre. Wydawać by się mogło, że ukoronowaniem jego zawodowej kariery będzie nagrodzenie go Złotą Odznaką i Dyplomem Honorowym IRU…

 

Sonda

 

Miniony rok z całą pewnością dla polskich kierowców nie był nudny, bo w naszym transporcie działo się wiele. Zapytaliśmy więc kierowców, jak oni sami będą wspominać rok 2014…

Historia

 

Chevrolet, którego prezentujemy w tym materiale, to przedstawiciel modelu Chevy Van G30, rocznik 1991. Auto powstało w USA, ale nie od razu było karetką.

Członek załogi pojazdu – może nim być kierowca, ale również będzie nim osoba towarzysząca kierowcy. Dodatkowa osoba powinna być wpisana w dokumencie przewozowym.

Muzyka

 

Można powiedzieć, że serce rośnie, kiedy niezwykle zajęci, zapracowani i obarczeni ogromną odpowiedzialnością ludzie znajdują czas na realizację swojej pasji, jaką jest muzyka.

Żartem

 

Giełda

Eurotax

 

Horoskop

 

Prenumerata

 

Ogłoszenia

 

Krzyżówka

 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...