Spis treści nr 02-2015

Po raz 22. ogłaszamy rozpoczęcie naszych dorocznych konkursów na „Ciężarówkę Roku w Polsce” i „Najlepszą Stację Paliwową Roku”.

Od redakcji

 

Gdy zaczęły się kłopoty z transportem na Wschód, mieliśmy nadzieję, że dotkną one tylko ograniczoną liczbę przewoźników drogowych. Potem poszedł komunikat, że Niemcy wprowadzają płacę minimalną, ale większość zbagatelizowała ten news. Także my, informując latem o nowym prawie u sąsiadów, nie mieliśmy świadomości, jakie będą jego skutki.

Spis treści

 

Humor

 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z koordynatorem Forum Transportu Drogowego, wiceprezesem ZMPD Dionizym Woźnym

Aktualności

10
 

100 000 – w przybliżeniu tyle czerwonych serduszek uczestnicy XXIII Finału WOŚP przykleili na nowych Vito biorących udział w zbiórce charytatywnej w całej Polsce. Każdą nalepkę Mercedes-Benz Polska nagrodzi pomocą o wartości złotówki na rzecz Orkiestry. Podczas finału fundacja otrzymała nowe Vito, które zostanie wykorzystane do prowadzenia programu „Ratujemy i uczymy ratować”.

Na początku roku 2015 firma DAF wprowadzi do swojej oferty liczne innowacje, które w istotny sposób spowodują podniesienie wydajności transportu. Usprawnienia zastosowane w silnikach Paccar MX, w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak: przewidujący tempomat, przewidująca zmiana biegów i tryb Eco zapewniają łącznie oszczędność paliwa na poziomie 4-5%. Nowe owiewki i spoilery oferują dodatkowe oszczędności. Wszystkie te innowacje to część nowego programu „DAF Transport Efficiency”, w ramach którego oferowane są produkty i usługi stworzone z myślą o zapewnieniu najwyższej wydajności na kilometr.

Volvo FH i Volvo FH16 są obecnie dostępne także z kabiną z obniżonym dachem, opracowaną specjalnie z myślą o wydajnym transporcie górniczym i zastosowaniach wymagających korzystania z żurawia w przestrzeni nad kabiną.

Tomasz Połeć, główny inspektor Transportu Drogowego, został wyróżniony odznaką prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej „Złote Logo Polska” za promocję Polski poprzez działania na rzecz bezpieczeństwa na drogach, w tym za zainicjowanie i prowadzenie akcji „Bezpieczny Autokar”.

Prezentacja

20
 

Zwalniacz hydrodynamiczny obniża koszty eksploatacji oraz podnosi bezpieczeństwo transportu drogowego, jednak nowe tego typu urządzenie marki Scania zaskakuje swymi parametrami.

Kwestionowanie zgodności niemieckiej ustawy z prawem unijnym może okazać się mniej oczywiste, niż to większość komentatorów podnosi.

W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2015 r. na terytorium RFN ustawy o płacy minimalnej prezentujemy interpretację prawną przygotowaną przez PKS Gdańsk-Oliwa SA we współpracy z dwiema niezależnymi niemieckimi kancelariami.

Rynek

28
 

Po kilku latach dominacji DAF ustąpił z pierwszego miejsca na liście najlepiej sprzedających się samochodów ciężarowych w Polsce.

38
 

Czy wiecie, dlaczego giganci motoryzacji wchodzą na rynek indyjski? Dlaczego np. Daimler inwestuje tam spore pieniądze?

Technika

30
 

Euro-6 nieco przetrzebiło elitę najmocniejszych jednostek napędowych, ale te, które przetrwały, zyskały na mocy hamulca silnikowego.

Eksploatacja

34
 

Maszyny opakowane urządzeniami elektronicznymi są coraz lepsze, ale coraz trudniej je naprawiać. Przyglądnęliśmy się, jak współczesne autoryzowane warsztaty mają rozwiązaną kwestię obsługi nowoczesnych ciężarówek. Zadaliśmy serwisom kilka identycznych pytań dotyczących diagnostyki.

Początek roku, a na pewno ostatnie tygodnie kwietnia to okres składania deklaracji podatkowych i rozliczeń z urzędem skarbowym.

traker radzi

45
 

Jak na razie zima była dla nas łaskawa, niemniej jeszcze zapewne pokaże, na co ją stać. Kontynuujemy więc nasze proste rady, które mogą się Wam przydać w codziennej pracy.

Jak co roku uczestniczyliśmy w zbiorowym, porównawczym teście drogowym samochodów dostawczych. Tym razem były to: Citroën Jumper, Fiat Ducato, Ford Transit, Iveco Daily, Mercedes Sprinter, Renault Master i VW Crafter.

Nowości

52
 

Prezentując nowe Doblo, Fiat bardziej koncentrował się na wersjach towarowych. Nie jest jednak żadnym zaskoczeniem, że tak samo dobrze jak samochody użytkowe będą się sprzedawały odmiany pasażerskie.

Kontrole

54
 

Bezpłatna aplikacja „Granica” wdrożona przez Służbę Celną to kolejna usługa dla osób przekraczających granicę, która zaczęła funkcjonować w grudniu ub.r.

Panorama firm

56
 

Galaauto sp. z o.o. jest jedną z prężniej działających firm transportowych we wschodniej Polsce. Jej początki sięgają 1 grudnia 1996 r., kiedy to została wyodrębniona ze spółki cywilnej Gala centrum budownictwa.

Z urodzenia Kaszub, w poszukiwaniu lepszych zarobków trafił jednak na Śląsk, a do Złotej Odznaki IRU został zgłoszony przez szefa tyskiej firmy Epo-Trans Logistic.

Eksploatacja

60
 

Silniki o wysokiej mocy i niskiej emisji spalin wymagają od olejów silnikowych dużo więcej, a nowe konstrukcje oraz stosowanie chłodnic pośrednich i turbosprężarek zwiększają obciążenia termiczne olejów.

Samouczek

 

Czy znacie wszystkie konwencje dotyczące transportu? Oczywiście, wypadałoby się choć trochę w tej materii orientować, a już na pewno znać poprawne odpowiedzi podczas egzaminu na kwalifikację wstępną. Dzisiaj cz. I.

Na początku każdego roku w firmach zajmujących się szeroko rozumianym transportem towarów niebezpiecznych pojawia się temat sprawozdania rocznego.

Lekarz

63
 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1996 roku realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej.

W naszym kraju dopuszczalna długość klasycznego zestawu wynosi 16,5 m, a wysokość 4 m. 

Spośród siedmiu dużych marek samochodów ciężarowych obecnych obecnie w Europie niektóre mają bardzo długą historię, a inne krótszą, ale wcale nie mniej ciekawąDAF należy do młodszych marek ciężarowych.

Sport

70
 

Ostatnia edycja najtrudniejszego terenowego rajdu świata, Dakar 2015, zakończyła się, i to sukcesem Polaków.

Muzyka

71
 

Wydawałoby się, że rockabilly to wymarły gatunek muzyczny, do którego obecnie wracają jedynie historycy. Tymczasem rozwijało się ono równolegle z rock & rollem, miewało swoje wzloty i upadki i przetrwało do dziś.

 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...