Spis treści nr 03/2015

Spis treści

 

Humor

 

Od redakcji

 

Drodzy Czytelnicy

 

Jak wyglądają dziś, wygłaszane 2-3 lata temu, opinie o kryzysie w polskim transporcie? Nowe kłopoty, o których piszemy w tym wydaniu, znacznie przesłoniły stare sprawy. Bo okazuje się, że Europa nie chce tolerować naszej dominującej pozycji na rynku międzynarodowego transportu, a odkładane przez naście lat regulacje dotyczące płac kierowców nagle odbijają się potężną czkawką.

Wywiad

8
 

Przy kilkunastu stacjach paliw na terenie naszego kraju pojawiły się plenerowe siłownie. Jednak nie wszyscy kierowcy wiedzą, że inicjatorem powstania takich specjalnych miejsc jest Wasza fundacja. Skąd ten pomysł?

Aktualności

8
 

W siedzibie firmy DBK Gdańsk odbyło się przekazanie ciągnika siodłowego DAF XF 510 FT dla firmy Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o. Jest to pierwszy pojazd Euro-6, który zasili ich flotę.

Serwis Iveco w Lublinie

 

Od 2 lutego 2015 r. Bystrzejowice Pierwsze to nowy kierunek dla wszystkich użytkowników marki Iveco na Lubelszczyźnie. Kolejny punkt sieci DBK Truck Center znajduje się przy drogach krajowych nr S-12 i S-17 w odległości 8 km od dotychczasowej lokalizacji.

17 stycznia br. w serwisie Scanii w Nadarzynie został rozegrany dziewiąty krajowy finał konkursu Scania Top Team. Konkurs jest organizowany z myślą o pracownikach serwisów – zarówno mechanikach, jak i pracownikach Biura Obsługi Klientów. Podczas tegorocznej edycji konkursu swoje wysokie kwalifikacje zaprezentowało 8000 uczestników z 62 krajów świata. Łącząc wiedzę i umiejętność pracy w zespole, gromadzą punkty, by sięgnąć po nagrodę główną – 50 tys. euro.

Jeżdżąc po drogach całego świata, coraz częściej można zobaczyć naczepy z logo Wieltonu. W ostatnim czasie kolejne partie produktów przejadą ponad 4 tysiące kilometrów, by dotrzeć do miejsca zamówienia.

Informacje

15
 

Firma Total, piąty co do wielkości koncern energetyczny na świecie, rozpoczął budowę sieci stacji paliw w swoich barwach.

Testowy egzemplarz zaskakiwał osiągami, szczególnie pracując na ostatnim biegu. Moment obrotowy o nieco podwyższonej wartości w odniesieniu do wersji Euro-5 silnika wykorzystano, stosując ogumienie 265/70.

 

Reportaż

24
 

Gdzie najlepiej pokazać pełną gamę pojazdów ciężarowych, nie tylko spełniającą obowiązujące normy ekologiczne, ale dobrze zachowującą się w trudnych zimowych warunkach? Odpowiedź dość prosta – w Skandynawii.

Nowości

28
 

Chcąc zrealizować swoje plany ekspansji europejskiej, DAF poprawia kluczowe modele. Chodzi tu o zmiany dotyczące zarówno technologii, usług związanych z samochodami, jaki i nowymi rozwiązaniami eksploatacyjnymi.

Rzadko światowe premiery samochodów odbywają się w Polsce, ale ta akurat nie dziwiła. W ciągu 11 lat w fabryce Volkswagena w Poznaniu wyprodukowano 1,5 mln doskonale przyjmowanego na rynku małego auta dostawczego Caddy.

Rynek

30
 

Mimo iż polski rynek ciężarowy był w ub. roku słabszy o ok. 10%, a w sprzedaży pojazdów pow. 16 t DAF minimalnie przegrał walkę o pierwsze miejsce, Holendrzy dobrze oceniają ten czas i są zadowoleni w wyników.

– Rok 2014 był bardzo przyzwoity – powiedział prezes MAN Truck and Bus Polska Piotr Stański na konferencji podsumowującej ubiegły sezon handlowy.

Słyszy się, że na transport drogowy spadły ostatnio trzy plagi; trudno stwierdzić, która gorsza…

Po kilku latach temat kształcenia kierowców zawodowych przebrzmiał. Zewnętrznemu obserwatorowi może się wydawać, że w branży szkoleniowej sprawy mają się dobrze. Jak zwykle jednak problem tkwi w szczegółach…

 

technika

34
 

Silniki 11-litrowe wg niektórych naukowych opracowań stanowią nowa grupę wypełniającą lukę pomiędzy silnikami tzw. średniej i wysokiej pojemności skokowej.

Euro-6 to przedstawiciele tzw. downsizingu, czyli opracowanych w celu uzyskania możliwie najwyższych parametrów z jak najniższej pojemności skokowej.

 

 

Liczne obowiązki w zakresie dokumentacji czasu pracy kierowców są źródłem najczęstszych błędów, a co za tym idzie konsekwencji prawnych dla niego samego jak również jego przełożonych.

 

Klub

 

Tegoroczna zima, a tym bardziej jej koniec, brak śniegu i coraz częstsze temperatury powyżej zera prowokują do planowania wyjazdów i plenerowych spotkań.

 

Cofanie zestawem złożonym z ciągnika siodłowego i naczepy należy do jednych z łatwiejszych manewrów. Kunszt jego wykonania polega na optymalnym poprowadzeniu pojazdów w celu ograniczenia zużycia opon, sprzęgła i paliwa.

Kontrole

48
 

Gdy przyjrzymy się statystykom prowadzonym w Ministerstwie Finansów widać wyraźnie, że co roku ilość przypadków zatrzymań nielegalnego transportu odpadów przez organy celne wzrasta. Szczególnie widać to po roku 2013.

 

Oddana do użytku we Wrocławiu mobilna stacja diagnostyczna jest pierwszym w pełni automatycznym urządzeniem służącym do bardzo dokładnej kontroli stanu technicznego pojazdów na drodze.

Panorama firm

52
 

Firma Przewozowo-Handlowo-Usługowa Bryl nie jest firmą stricte transportową, bo głównie zajmuje się handlem drewnem. Niemniej czymś go trzeba wozić...

Być może niektórzy kierowcy mieli już okazję współpracować z doradcą do spraw bezpieczeństwa w zakresie transportu towarów niebezpiecznych.

 

Traker miesiąca

58
 

Jeśli chodzi o zabezpieczenie ładunku to Pan Tadeusz z racji specyfiku najczęściej przewożonego towaru, czyli płytek ceramicznych do zagadnienia podchodzi nad wyraz drobiazgowo.

Już od dawna nie można mówić, że transport jest domeną mężczyzn.

Kulisy transportu

62
 

Jak wspomina D. Kluba, po niewątpliwym sukcesie ciężarówki Scania McQueen rzeczywiście sporo osób było zainteresowanych wykonaniem przez niego tuningu. Na „warsztat” wziął więc kolejną Scanię z firmy Kiecko.

W lipcu 2014 r. spółka ZTE Radom realizowała transport w ramach unijnego projektu połączenia zasilania energetycznego Szwecja – Litwa – Polska z bocznicy PKP Białystok Fabryczny do stacji energetycznej „Narew” Turośń Kościelna.

 

Historia

66
 

W kilku ostatnich wydaniach „Polskiego Trakera” pisaliśmy o hanowerskich targach IAA 2014. Tematyka tych artykułów dotyczyła nowości w świecie transportu.

Sport

68
 

W ostatniej edycji Rajdu Dakar w klasie ciężarówek startował wielokrotny uczestnik maratonu Jarosław Kazberuk, a polski team zajął 19. miejsce. Zapytaliśmy go więc o wrażenia z imprezy.

Samouczek

68
 

Czy znacie wszystkie konwencje dotyczące transportu? Oczywiście, wypadałoby się choć trochę w tej materii orientować, a już na pewno znać poprawne odpowiedzi podczas egzaminu na kwalifikację wstępną.

 

Muzyka

70
 

W zeszłym roku z okazji Dnia Kobiet przybliżyliśmy Wam sylwetkę niekwestionowanej królowej polskiego country – Alicji Boncol. Ale że nie tylko Ala doskonale radzi sobie w tym nurcie dziś prezentujemy kolejne polskie „Country Girls”.

Żartem

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...